Nakupovanie

Ako bezpečne nakupovať cez internet

Ako sa hovorí, všetko má svoje za i proti, plusy aj mínusy. Rovnako to platí aj o nakupovaní cez internet. Mnohí z nás si ešte pamätajú tie časy, keď sme nakupovali v kamenných obchodoch, pretože iná možnosť neexistovala. Veľakrát sme chodením po obchodoch a zháňaním všetkého potrebného strávili celý deň. Niekedy aj bezvýsledne alebo iba s polovičným úspechom. Únava však bola dokonalá!

Žijeme v 21.storočí, keď sa už nikto nepozastaví nad pojmom nákupy cez internet alebo nakupovanie na internete. Tak nejako sme si už zvykli na tento štýl nakupovania prakticky všetkého možného i nemožného. Asi najväčším lákadlom, ktoré nás dostalo, je pohodlnosť a nižšie ceny v porovnaní s kamennými obchodmi. Nemusieť nikam ísť a ešte aj ušetriť nejaké to euro, sa stalo našou každodennou samozrejmosťou.

Ako nakupovať na internete a ostať v bezpečí?

Už vyššie sme uviedli, že všetko má svoje klady i zápory. Azda najväčším prínosom nakupovania online je možnosť pohodlia domova a výhodnejšie ceny. Ale nerozvážne brúsenie na nete a nakupovanie bez rozmyslu v rôznych e-shopoch má svoje nástrahy a možné riziká. Aby sme ostali v bezpečí a nemuseli sa obávať nákupov cez internet, mali sme sa riadiť dobre mienenými radami odborníkov.

Existuje niekoľko základných pravidiel bezpečného nakupovania online. Zhrnieme si v skratke aspoň niektoré z nich. Prvým dôležitým znakom je identifikácia predajcu. Obchody na internete majú rôzne názvy, ale vždy za nimi stojí osoba alebo spoločnosť, ktorá obchod prevádzkuje. Z toho dôvodu sú potrebné jasné kontaktné údaje ako adresa, telefón, IČO a pod. Ako ďalšie by ste si mali všímať obchodné podmienky, ktoré e-shop má povinnosť zverejniť.

Pozor si treba dávať pri spôsobe platby, pretože variantov platby je viacero- od dobierky až po platbu kartou. Dobierka patrí k najviac využívaným platobným metódam, lebo zákazníci sú stále skeptickí a opatrní pri platbe tovaru alebo služieb online. V tomto prípade zaplatíte tovar pri prevzatí na pošte alebo kuriérovi. Ďalšou možnosťou je platba v hotovosti na výdajnom mieste alebo úhrada cez internetbanking, ktorý bežne používame aj pri iných platbách. Na čo si však treba dať pozor, je platba kartou, hoci ide o najrýchlejší spôsob úhrady, ale zároveň aj najmenej bezpečný. Pri dodržiavaní bezpečnostných zásad však nehrozí žiadne neprimerané riziko, ale opatrnosti nikdy nie je dosť.

Kamenné obchody verzus nakupovanie online

Sto ľudí, sto chutí. Aj tak by sa dalo charakterizovať nakupovanie a jeho možnosti. Niekto aj v dnešnej dobe dá radšej prednosť kamenným obchodom, pretože chce danú vec vidieť, chytiť si ju, vyskúšať. Iný zasa chce ušetriť čas aj peniaze, a preto si zapne počítač a z pohodlia obývačky si daný tovar vyberie, objedná a kúpi.

Ak sa rozhodnete nakupovať online, nemusí to byť pre Vás strašiakom ani nočnou morou, ak dodržíte všetky odporúčané zásady bezpečnosti.

Komentáře nejsou povoleny.