Ako na údržbu semišových topánok

DomovBlogAko na údržbu semišových topánok

Správny chlap má dva páry kvalitných kožených poltopánok do práce a na voňý čas a víkend semišky, botasky, plátenky a pod. Ako sa starať o kvaliné leštené elegantné spoločenské poltopánky vieme všetci.

Nesmrteľný semiš je kráľom každého módneho domu a poväčšine aj pánskeho botníku. Štýlové variácie vhodné takmer na každú príležitosť budú hittom aj tento rok, ako boli minulý a budú aj budúci. Jediným problémom, je starostlivosť o ne. Máme vštipené, že jednoduchšia je údržba hladkej kože ako brúsnej ušne alebo semišu. Stačí pri tom dodržiavať pá jednoduchých pravidiel.

 

Semišové topánky sú vhodné do suchého počasia. Semiš sa vo vlhkom prostredí níčí a znehodnocuje, rovnako ako dážď mu nesvečí, čo všetkým topánkam, sneh a pospový materiál. Skôr ako sa s nimi vydáme na prvú prechádzku, je veľmi dôležité topánky najprv poriadne nainpregnovať. Najlepšie je použiť bezfarebnú impregnáciu v spreji, ktorú kúpite v každej obuvy. Osobe odporúčam impregnovať aspoň dvakrát a dať si poriadne záležať na spojoch a šití. Takto nám semišky prežijú aj zvýšenú vlhoksť alebo slabšie mrholenie.

 

Zabudnite na vosky a krémy. Stačí jedno použitie na semiš a môžte svoje topánky venovať k odpadkovému košu bezdomovcom. Nikdy! Nikdy! a ešte raz Nikdy! Po nanesení vosku alebo krému vidíte hneď výsledok prečo, nielen, že stratíte okamžite farbu, znehodnotíte ich, ale zlepíte jemné semišové chĺpky, čím stratia svoju jemnosť a ľahkosť, atribúty, pre ktoré sú tak populárne a trendy. Voda ani handrička na odstránenie vám narozdiel od hladkej kože už nepomôže.

 

Pri premočení. Čo si budeme hovoriť, môžme sa snažiť ako chceme u nás prší, tak sa premočeniu nevyhneme. Jedine sa presťahovať na púšť. Neklesajme na mysli, zachováme chladnú hlavu a postupujeme ako u iných topánok. Vyplníme poraidne novinami alebo iným papierom a necháme dôkladne vysušiť (trvá to). Nevysušujeme fénom, ani nedávame na ku zdroju veľkého tepla (došlo by k poprasskaniu). Po dôkladnom vysušení ich jemne prekefujeme ! jemnou ! Kefkou (nedrhneme).

 

Samotné čistenie spočíva len v jemnom kefkovaní. Vhodné je použiť i kefku s gumenými vláknami alebo handričku s mikrovláknom. V prípade blata nikdy nečistíme, kým blato neuschne. Výber kefky je dôležitý, pri drhnutí ryžákom alebo tuhými vláknami semiš poškodíme natrvalo.

 

Údržba vnútornej strany je podobná ako u iných typov kožených topánok. Vhodná je dobrá vložka, vetranie, glycerínové a iné guličky. Raz za čas použiť dezinfekčný prostriedok v spreji, aby sme zabránili nadmernému množeniu baktérií a plesní. Pri nepoužívaní doporučujem napínaky. Ideálne z kvalitného dreva, napr. céder, ktorý nám ich aj krásne prevonia.

Stačí skutočne dodržiavať zopár týchto rád a predĺžite si tým radosť a životnosť vašich semišiek.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavové kódy VermontZľavový kupón SneakerstudioZľavový kód Footshop