Bazén

Ako na výber bazéna?

S príchodom leta stúpajú aj teploty. Niekedy veľmi rýchlo a z jarných búnd prejdeme hneď do kraťasov, tričiek a šľapiek. Nedokážeme sa schladiť ani v tieni, ani pravidelným pitným režimom a dovolenka je ešte stále v nedohľadne. Ako vyriešiť túto situáciu? Výhodu má určite ten, kto je vlastníkom rodinného domu alebo chatky a má dostatok priestoru na umiestnenie domáceho bazénu.

Voľakedy sa nám o takejto vymoženosti ani nesnívalo a možno sme takúto scenériu-rodinný dom s bazénom zahliadli v televízii v nejakom americkom filme alebo seriáli a mohli sme len tíško závidieť a snívať, že raz taký bazén budeme mať aj my. Súčasnosť je dôkazom, že sen sa stal alebo môže stať realitou.

Ktorý je ten správny?

V dnešnej dobe nie je núdza o bazény, pretože je veľa firiem, ktoré ich vyrábajú a ponúkajú klientom. O to ťažší môže byť náš výber. Ako laici hodnotíme bazén podľa iných kritérií ako odborníci. Preto by sme si pri výbere domáceho bazénu mali nechať poradiť od kvalifikovaného predajcu či odborníka na bazény.

Existujú dve základné kritériá, ktoré by ste pri kúpe bazéna mali brať do úvahy: vhodné miesto na bazén a konkrétny typ bazéna. Aby sa voda v bazéne čo najrýchlejšie zohriala, vyberajte celodenné slnečné a záveterné miesto. Z tohto vychádza najlepšie na jeho umiestnenie obytná terasa alebo miesto blízko domu. V blízkosti bazéna by nemali byť stromy a vyššie kríky ani elektrické vedenie. Vyhnite sa aj miestam so zlým prirodzeným odvádzaním vody. Čo sa týka typu bazéna, môžete si vyberať medzi zapustenými a nadzemnými bazénmi. Zapustené bazény sa na rozdiel od nadzemných stavajú na veľa rokov, preto je výber typu, tvaru, veľkosti aj miesta, kde sa postaví, naozaj dôležitý. Ak máte k dispozícii menej miesta aj peňazí, zvážte nadzemný bazén. A aj jeho konštrukciu podľa toho, či ho chcete na zimu vypustiť a schovať alebo nie. Najlacnejší je nafukovací, odolnejší je fóliový s pevnou konštrukciou z plastu alebo kovu.

Plastový, montovaný či bazén „nafukovačka“?

Dôležitým faktorom pri výbere bazéna je aj materiál, z ktorého je bazén vyrobený. Každý z nich má svoje výhody i nevýhody, plusy i mínusy. Plastový bazén je vyrobený z 8 mm hrubého polypropylénu a pri dobrej starostlivosti by mal vydržať pätnásť rokov. Jeho výhodami sú nenáročná stavebná príprava a pomerne nízka cena. Nevýhodami zasa, že po nejakom čase vybledne farba plastu, náchylný na poškriabanie a vydutie.

Montovaný bazén má steny z pozinkovaného plechu, fólia vydrží päť rokov a plech minimálne desať rokov. Výhody: rýchla montáž a ľahká vymeniteľnosť fólie. Nevýhody: riziko pretrhnutia a zdeformovania fólie a nižšia životnosť a záruka.

Najlacnejšou alternatívou záhradného kúpania je samonosný nafukovací bazén, vyrobený z tenkej fólie hrubej len niekoľko desatín milimetra. Okrem nízkej ceny sú jeho výhodami rýchla montáž a rýchle zohriatie vody v bazéne.

O bazény  núdza nie je a konečné rozhodnutie je iba na Vás, ktorý typ, prevedenie a materiál si zvolíte. Ak ste ešte nenašli ten pravý bazén do Vašej záhrady, skúste si pozrieť ponuku e-shopu Marimex.sk, v ktorom Vám možno padne do oka niektorý z ponúkaných bazénov. Nečakajte, kým udrú neznesiteľné horúčavy, schlaďte sa ešte dnes vo svojom novom bazéne.

Ako na výber bazéna?
5 (100%) 2 recenzie

Komentáře nejsou povoleny.