Chcete, aby vaše koberce, podlahy i čalúnený nábytok dýchali čistotou? Zakúpte si moderný vysávač s lákavým dizajnom a množstvom moderných funkcií. Či sa už rozhodnete pre klasický alebo robotický typ, s vreckom alebo bez neho, so suchým alebo mokrým nasávaním, výsledok vás určite príjemne prekvapí.
Typy vysávačov
Klasické vysávače
Medzi zákazníkmi sú najčastejšie používané. Hodia sa na čistenie kobercov aj tvrdých podláh. Pri kúpe pamätajte na to, či vám vyhovuje model s vreckom na prach alebo nádoba na uskladnenie nečistôt. Tieto prístroje disponujú vysokým výkonom, ale sú limitované dĺžkou kábla s dosahom k zásuvke. Ich výhodou je automatické navíjanie kábla do vnútra vysávača i parkovací úchyt trubice, ktorým ju pripevníte k telu vysávača. Určite oceníte funkciu indikácie plného vrecka, ktorá vám oznámi, kedy je potrebné ho vymeniť. Výhodou je možnosť regulovať silu nasávania pomocou tlačidiel alebo elektronicky. Funkčnosť vysávača vylepšíte použitím rotačnej hubice.
Tyčové vysávače
Prilákajú vás svojou štíhlou konštrukciou, ľahkosťou a skladnosťou. K dispozícii máte sieťové napájanie alebo akumulátor s nižším výkonom, pri ktorom však nebudete obmedzovaní dĺžkou kábla.
TIP: Pri nákupe vysávača na internete Môžete Využiť také zľavový kód Datart, neba zľavový kupón Roboticky-vysavac.sk
Ručné vysávače
Očaria vás malými rozmermi, ľahkou prenosnosťou a praktickosťou, pretože nemajú napájací kábel a fungujú pomocou zabudovaného akumulátora. Ľahko s nimi vysajete čalúnenú sedačku doma či v aute alebo ťažko dostupné miesta pod nábytkom.
Robotické vysávače
Tieto vysávače sa v súčasnosti tešia čoraz väčšej obľube. Upútajú vás zaujímavým tvarom disku, ktorý sa samostatne pohybuje po podlahe a vysáva. Vďaka citlivým senzorom zariadenie nenaráža do prekážok, dá sa ovládať na diaľku a vyspelejšie modely sú dokonca schopné zapamätať si tvar miestnosti a zvoliť si vhodný čistiaci program. Môžete nimi vysávať nasucho, ale aj namokro šampónovať koberce a čalúnenie.
Aké parametre by ste mali zohľadniť pri výbere vysávača
- Podľa toho, kde sa ukladajú zachytené nečistoty rozlišujeme vreckové, bezvreckové alebo vodné vysávače. Pri vreckových sa prach usádza do vreciek, ktoré je potrebné vymieňať, čo zvyšuje náklady, ale ich výhodou je, že sa nedostávate do priameho kontaktu s nečistotami. Bezvreckové zbierajú špinu a prach do nádoby. Ich súčasťou je filter, ktorý je nevyhnutné po každom vysávaní čistiť, aby sa nezaniesol. Najkvalitnejší je HEPA filter s mimoriadnou účinnosťou, ktorý zachytí množstvo roztočov, prachu a plesní, čo prospeje hlavne alergikom. Účinným typom filtrácie sa vyznačujú vodné vysávače, pretože baktérie a prach sa zachytávajú na vodnej hladine. Získajú si vás vysokým výkonom, kvalitným tesnením i prvotriednym filtrom
- Suché alebo mokré vysávanie. Kým pri suchom spôsobe sa vám z kobercov a podláh podarí prach iba vysať, mokré vysávanie ponúka možnosť čistenia čalúneného nábytku a kobercov pomocou vody alebo pary, ktorá nečistoty navlhčí a uvoľní. Tie sa potom ľahšie vysajú.
- Typy hubice. Hubicou na čalúnenie šetrne zbavíte látkové poťahy sedacích súprav od škvŕn a nečistôt, pričom ich horúca voda ani hubica nepoškodia. Štrbinovou hubicou vyčistíte aj ťažko prístupné i úzke miesta a pomocou parketovej hubice hravo vysajete parkety bez poškodenia ich povrchu. Prečistia sa aj škáry medzi nimi.