Ako rýchlo schudnúť

DomovBlogAko rýchlo schudnúť

Niektorí z nás možno v živote zápasíme s nejakými kilami navyše, trpíme nadváhou, alebo len máme pocit, že niečo by sme mali na sebe zmeniť, aby sme sa lepšie cítili po fyzickej aj psychickej stránke. Len nie vždy vieme ako na to! Chceme schudnúť, zmeniť svoj jedálniček, životný štýl, ale nevieme ako, kde a čím začať? Dôležité je premyslieť si všetky potrebné kroky skôr, než sa do „toho“ pustíme.

Pri malej nadváhe často stačí zmena našich stravovacích návykov, aby sa metabolizmus a s ňou aj naša hmotnosť dostali do požadovanej normy.  Nezačnime však bezhlavo tým, že drasticky znížime denný príjem stravy a za pár dní vyhladovaní skončíme pred otvorenou chladničkou a pahltne zjeme všetko, čo vidíme. Začnime sa zaujímať o potreby nášho organizmu a snažme sa ich zavádzať do svojho stravovacieho režimu. Aby organizmus mohol zásobovať energiou a stavebným materiálom miliardy svojich buniek, potrebuje takmer 50 rozličných výživových látok. K výživovým látkam (živinám) patria uhľohydráty, tuky a bielkoviny, a k nim sa pripájajú vlákniny, veľká skupina vitamínov a minerálnych látok.

Nie je diéta ako diéta

Slovo diéta, diétny jedálniček dnes asi pozná každý človek. Predstavujeme si za ním určité obmedzenie v jedle. Asi najznámejšie sú rôzne redukčné diéty. Pri redukčných diétach, kedy znížime prísun jedla, znížime prívod kalórií, dochádza však aj k zníženiu prívodu mikroživín – vzniká porucha rovnováhy v tele. Objavuje sa podráždenosť, nesústredenosť, bolesti hlavy a celková únava. Telo trpí nedostatkom energie. Hoci pri tomto type diéty môžeme zhodiť niekoľko kíl za pomerne krátky čas, treba si však uvedomiť jednu vec: že náš organizmus je veľmi múdry systém! Ak diétu prestaneme držať, metabolizmus je spomalený ešte nejaký čas a všetko to, čo zjeme, sa pekne ukladá a priberanie ešte viac. To je tzv. jo-jo efekt. Navyše pri takejto diéte je častý nedostatok proteínov-bielkovín v strave a telo začne spaľovať vlastné proteíny zo svalov, lebo proteíny potrebuje. Dochádza k odbúravaniu vlastnej svaloviny, ktorá sa po ukončení diéty doplní tukom a v konečnom efekte vyzeráme ešte horšie, ako pred redukčnou diétou.

Tajomstvo ketónovej diéty

Väčšinu ľudí, keď sa spomenie chudnutie, tak prvé, čo im napadne, je obmedziť kalórie. Táto myšlienka je samozrejme správna, ale záleží na tom, v akej oblasti stravy tieto kalórie budeme skutočne uberať. Pri klasických diétach tým, že začneme jesť menej, oslabíme organizmus o správny prísun proteínov. Tie sú ale práve k chudnutiu nevyhnutné, čo si málokto uvedomuje. Tu sa dostávame k pojmu ketónová diéta. V čom spočíva jej tajomstvo? Ako naznačuje samotný názov, ide o stravu s vysokým príjmom bielkovín a zníženým príjmom cukru a tuku. Ako každá diéta, aj ketónová, má svoje prínosy ale aj nevýhody a riziká. Medzi jej prínosy patrí pravidelné stravovanie / 5-6 x denne/, rýchly úbytok hmotnosti, nadmerná konzumácia bielkovín potláča chuť k jedlu. Nevýhody tejto diéty súvisia aj s našou psychikou, pretože diéta prináša isté obmedzenia. Napr. jednotvárnosť jedálneho lístka – jedlá sa pravidelne opakujú, psychologický efekt zakázaných potravín, zvýšené riziko ochorenia ľadvín či rakoviny hrubého čreva ako dôsledok nadmernej konzumácie mäsa.

Ak ste sa rozhodli vyskúšať ketónovú -proteínovú diétu, môžete využiť zľavy na Ketofit.sk, kde nájdete množstvo produktov, ktoré Vám pomôžu zbaviť sa prebytočných kíl a zároveň posilnia aj Vaše zdravie.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavový kupón Ketodiet.skZľavové kódy KetomixZľavový kód Superstrava.sk