Ako sa starať o topánky?

DomovBlogAko sa starať o topánky?

Ak si chcete svoje topánky udržať dlho v perfektnom stave, je potrebné ich vhodným spôsobom udržovať. Najmä obuv, ktorá sa využíva pre nosenie vonku, je často vystavovaná degradujúcim vplyvom urýchľujúcim ich znehodnotenie, ako sú vlhkosť, prach, ale i slnečné žiarenie alebo rozmrazovacie soli. Okrem klasického odstraňovania usadenín a prachových čiastočiek odpovedajúcimi postupmi tak vyžaduje starostlivosť o topánky tiež využívanie vhodných impregnačných prostriedkov a v optimálnej pravidelnosti. Topánky pre nosenie vonku sa vyrábajú z rôznych materiálov, preto ich ošetrovanie závisí na špecifických požiadavkách pre daný typ.

Starostlivosť o topánky z rôznych materiálov

Ošetrovanie topánok sa väčšinou zameriava predovšetkým na vrchnú pohľadovú stranu, ktorá je spravidla dizajnovo upravená a plní často i priedušnú funkciu. Podrážka a podpätok sú pevné a odolné s dostatočným utesnením na styku materiálov a obvykle prispôsobené jednoduchému mechanickému očisteniu. U vrchných dielov sa starostlivosť líši s ohľadom na mieru (i obdobie) používania, predovšetkým však v závislosti na typu aplikovaného materiálu.

Kožené topánky

Topánky z kože bývajú veľmi kvalitné a vyžadujú zvláštnu opateru. V obuvníctve sa za tento materiál považujú spracované kože zvierat a je možné ich zadovážiť v niekoľkých úpravách. Najčastejšie sa hovorí o:

  • hladkej koži – spracovanie lícnej strany do hladka, na povrchu vyniká štruktúra
  • nubuku – brúsená koža s jemnými pevnými vláknami
  • veluru – brúsená koža s jemnými elastickými vláknami (pripomína zamat)
  • lakovanej koži – koža s nanesenou vrstvou ochranného laku
  • koži Nappa a Brush – koža opracovaná z vnútornej strany

Starostlivosť o kožené topánky sa realizuje obdobným spôsobom pre všetky druhy, výnimku tvoria lakované topánky, ktoré majú väčšiu odolnosť voči vlhkosti. Kožené topánky z nelakovaných koží veľmi trpia predovšetkým na pôsobenie vlhkosti. Ak sa namočia, je potrebné ich nechať veľmi pomaly vyschnúť (ideálne pro izbovej teplote), osušiť a naimpregnovať vhodným prostriedkom. Ak sú kožené topánky zašpinené, mali by sa z nich nečistoty odstraňovať jemnou kefou (nubuk, velur) alebo handričkou (u hladkých povrchov) a potom použiť buď ošetrujúci krém alebo impregnáciu zabraňujúcu prenikaniu vlhkosti do vnútornej štruktúry. Kožené materiály s vláknami vyžadujú pravidelné čistenie (odstraňovanie nečistôt) a impregnáciu sprejom. U lakovaných kožených topánok sa mechanické čistenie nepoužíva, aby nedošlo k ich poškrabaniu, nečistoty sa odstraňujú vlhkou handričkou a topánky impregnujú špeciálnym krémom na lakovanú obuv.

Topánky zo syntetických materiálov

Ak je horná časť topánky vyrobená zo syntetickej tkaniny, ktorá má evokovať koženú textúru, obyčajne sa impregnujú iba špeciálnymi prostriedkami určenými pre tento druh obuvi – nesmie sa používať impregnácia určená pre koženú obuv. Starostlivosť o také topánky vyžaduje pravidelné čistenie pomocou mäkkej hubky.

Textilné topánky

Ošetrovanie textilných topánok je nutné realizovať veľmi šetrne. Ich mäkký charakter má tendenciu sa deformovať a preto vyžadujú okrem iného i špecifické zaobchádzanie, ktoré zaistí, že sa nezačnú trhať v oblasti členku. Pri čistení je lepšie využívať kefy a odstraňovať nečistoty nasucho, ak je to možné. Impregnácia je riešená špeciálnymi sprejmi.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavový kupón FootshopZľavový kód VermontZľavový kód Outletexpert.sk