Farba a typ šošoviek, ochrana pred UV žiarením a správna veľkosť. To sú základné parametre, ktoré by ste si mali všímať pri výbere slnečných okuliarov. Rozhodujúce je však i to, na čo presne ich chcete používať.
UV ochrana slnečných okuliarov
UVA a UVB žiarenie poškodzujú náš zrak najviac, preto by ho mali slnečné okuliare chrániť prednostne pred týmito faktormi. Dostatočnou ochranou sú okuliare s označením UV 100%, niekedy tento údaj nájdete i pod označením UV 400.
Ochranné filtre sú ďalej rozdelené do 4 kategórií, ktoré však nemajú s UV ochranou nič spoločné. Zjednodušene povedané, ide o to, koľko svetla prepustia priamo k vašim očiam.
- Filter 1 k očiam prepustí 40 až 80 % svetla – slabá ochrana, okuliare vhodné do zamračeného počasia
- Filter 2 prepustí 18 – 40% svetla – takéto okuliare sú vhodné na nosenie v jeseni a na jar, kedy slnko nie je tak „agresívne“
- Filter 3 prepúšťa už len 8 – 20 % svetla – ide o dostatočne tmavé sklá, ktoré sa hodia aj na nosenie za silného slnka
- Filter 4 prepustí necelých 7 % svetla – tieto sklá sú už skutočne tmavé, hodia sa hlavne na nosenie v horách alebo pri mori, naopak, nie sú vhodné pri šoférovaní
Výber okuliarov podľa farby a typu šošoviek
Šošovka je označenie pre sklíčko na okuliaroch. Jej farba a typ rozhoduje o tom, do akej miery okuliare ochránia vaše oči v jednotlivých situáciách, respektíve, v konkrétnych svetelných podmienkach.
TIP: Kvalitné slnečné a dioptrické okuliare zakúpite v e-shope Eyerim.sk
Šošovky:
- Fototropické: prispôsobujú sa sile a sklonu svetleného žiarenia , preto sú univerzálnym riešením
- Polarizačné: majú schopnosť tlmiť odrazy svetla (napr. od vody, kapoty auta), vďaka tomu sú tiež veľmi univerzálne, hodia sa ako na bežné nosenie, tak na používanie v horách, pri vode, či športe a šoférovaní
- Organické (vyrobené zo syntetických materiálov): odolné voči rozbitiu, no náchylné na poškriabanie
- Minerálne (vyrobené zo skla): sú veľmi odolné voči poškriabaniu, rozbijú sa však ľahšie
- Fialové a modré: sú vhodné na nosenie pri ostrom slnku
- Ružové: chránia oči pred únavou a zlepšujú videnie v horších svetelných podmienkach (napr. hmla)
- Oranžové a žlté: tlmia takzvané „nízke slnko“, a zlepšujú viditeľnosť pri hmle či zamračenom počasí
- Zelené: sú vhodné na univerzálne nosenie
- Hnedé: sú výbornou voľbou na šoférovanie, pretože neskresľujú videnie
- Čierne: prepúšťajú najmenej svetla, hodia sa na nosenie za silného slnka
Správna veľkosť a pohodlie
Veľkosti slnečných okuliarov sa delia na S, M a L. Dôležitý je rozmer mostíka (časť okuliarov, ktorú máte na nose), sklíčok a bočníc (časť, ktorú si dávate za uši). Ak vašu veľkosť nepoznáte, pozrite sa na rozmery vašich starých okuliarov, alebo sa poraďte priamo v predajni. Aj v internetových obchodoch niekedy narazíte na online „kalkulačky“, pomocou ktorých si viete vhodnú veľkosť okuliarov vypočítať.
V rámci pohodlia pozerajte na tvar skiel. Tie by vám nemali žiadnym spôsobom zabraňovať vo videní, a to ani v tom periférnom. Na šport sú pohodlné okuliare s upínacím remienkom alebo gumičkou, a ak si zvyknete okuliare neustále nasádzať a skladať, pozerajte aj na ich celkovú odolnosť a riešenie mostíka. Ten by vám nemal ťahať vlasy a pri nasádzaní poškriabať nos.