Ako vybrať AKU náradie?

DomovBlogAko vybrať AKU náradie?

Náradie pre kutilov ale aj profesionálov, ktorí ho bežne využívajú pri práci sa práve vďaka nástupu moderných technológií a inovácií dostáva čoraz viac do popredia a povedomia ľudí. Dopyt po ňom neustále rastie. Prečo by aj nie, keď si môžete celú prácu uľahčiť a mať z nej dokonca radosť? Preto ak zvažujete kúpu akumulátorového náradia, čítajte ďalej, kde vám prezradíme, ako si vybrať AKU náradie presne podľa vašich špecifických potrieb.

Pri každom AKU náradí je potrebné sledovať 3 dôležité informácie. Sú nimi voltážampérhodiny a krútiaci/točivý moment. Voltáž je elektrické napätie vyjadrené vo voltoch (V) a jednotlivé AKU náradie je dostupné v rôznych voltážach. Čím vyššiu voltáž zvolíte, tým je stroj silnejší. Ampérhodina je celková kapacita akumulátora (Ah) a samozrejme, každé AKU náradie má iné hodnoty. Jednoducho povedané, čím je hodnota ampérhodiny väčšia, tým dlhšie dokáže batéria stroj nabíjať prúdom. Krútiaci, resp. točivý moment predstavuje pôsobenie sily na bod, ktorý je vzdialený od osi otáčania. V praxi sa s ním stretnete najmä pri AKU vŕtačkách a AKU skrutkovačoch, ktorým sa budeme onedlho jednotlivo venovať. Samozrejme aj tu platí, čím je vyšší krútiaci moment, tým hrubší a dlhší vrták, popr. šrób stroj zvládne.

AKU vŕtačky

Samozrejme, ako pred každým nákupom, aj pri vŕtačkách je potrebné premyslieť si, k čomu všetkému nám vŕtačka bude slúžiť, na čo všetko ju plánujeme využívať a ako často ju budeme používať. Ak ju budete používať ojedinele, nepotrebujete nejak zvlášť vybavený prístroj. Je dôležité overiť si, aký typ akumulátora dané vŕtačka má. Najlepšie AKU vŕtačku majú Li-ion batérie, ktoré sú veľmi výkonné a ľahké, takže bolesť rúk nehrozí. Takisto sa dajú nabíjať aj keď nie sú úplne vybité, čo sa môže hodiť. Opakom sú vŕtačky s batériou NiCd, ktoré sú samozrejme ťažké a majú samovybíjací efekt, čiže sa vám môže stať, že práve vtedy, keď ju budete potrebovať, nebude k dispozícií. Stredná trieda sú vŕtačky s NiMh batériami. Ako sme už na začiatku načrtli, je dôležité sledovať kapacitu a počet akumulátorov, napätie batérie a okrem iného aj počet rýchlostí, ktoré vŕtačka má. Oplatí sa popremýšľať aj nad príklepom. Môžete aj porozmýšľať nad rôznymi vychytávkami navyše (ergonomicky tvarované držadlo, prenosné balenie, svetlo,…), ktoré vám prácu spríjemnia.

AKU skrutkovač

Pri AKU skrutkovačoch je vhodné vyberať podľa miesta použitia. V byte na bežné úkony si vystačíte s malým a samozrejme ľahkým skrutkovačom s batériou od 3,6V – 10,8V s kapacitou do 2 000 mAh. Ak bývate v dome a plánujete ho využívať aj v záhrade, odporúča sa ten s batériou od 14V – 18V s kapacitou 2 000 až 5000 mAh. Ak ste náruživý staviteľ, oplatí sa investovať do skrutkovača s 18V batériou s kapacitou od 3000-5000 mAh, s bezuhlíkovým motorom. Tieto skrutkovače sú svojou váhou znesiteľné na celodenné prácu a bezuhlíkový motor má veľkú životnosť a vďaka nemu sa spotrebuváva až o 30% menej batérie. Pri kúpe samozrejme nezabudni na nabíjačku.

AKU kosačka

Kosačiek je na trhu celá rada. Medzi záhradníkmi sú populárne rotačné kosačky, ktoré sú vhodné na skracovanie trávnika a ich výhodou je, že sú najefektívnejšie z hľadiska času. Náročnejší používatelia túžiaci po dokonalom trávniku nájdu riešenie vo vretenových kosačkách, ktorých výhodou je, že trávu nesekajú, ale strihajú, vďaka čomu tráva nežltne a je hustejšia. Vďaka svojim vlastnostiam nájdu uplatnenie aj pri úprave okrasných plôch alebo futbalových ihrísk, nie sú avšak vhodné pre vysokú trávu. Strunové kosačky sú zase správnou voľbou pre zastrihávanie trávy okolo plotov alebo na horšie dostupných miestach, nakoľko sú ľahko ovládateľné a jednoduché na manipuláciu.

Samozrejme dôležitým aspektom je aj šírka kosačky – čím širšia, tým rýchlejšie trávnik pokosíte. Šírky kosačiek sa pohybujú od cca 32 cm až nad 40 cm. Aj pri kosačkách sa treba riadiť napätím akumulátora, nakoľko čím vyššie napätie daná kosačka má, tým je aj výkonnejšia. Určite odporúčame si pred kúpou kosačku vyskúšať, či sa vám dobre drží a príjemne s ňou manipuluje.

TIP: Kvalitné AKU náradie môžete zakúpiť v eshope Boel.sk

AKU reťazové píly

Pri reťazových pílach je dôležité vybrať správnu veľkosť, ktorá súvisí s výkonom motora a zdvihovým objemom valca. Veľkosť by sa mala vyberať podľa profesionality a skúsenosti, a samozrejme aj od veľkosti a druhu stromu. Pokiaľ skúsenosti nemáte, je lepšie vybrať si menšiu a menej výkonnú pílu. Ak budete stínať tvrdé drevo u väčších stromov, je lepšie vybrať si väčšiu a výkonnejšiu pílu. Ak by ste si zvolili menšiu, môže to byť pre ňu veľká záťaž, čím ju aj predčasne opotrebujete.

Zamyslieť sa treba aj nad dĺžkou vodiacej lišty, pre ktorú je rozhodujúca veľkosť stromu a do istej miery aj miera vašich skúseností. Ak ste v pílení stromov zbehlí, oplatí sa mať k dispozícií aspoň dve úrovne dĺžok, ktoré môžete vzájomne vymieňať.

AKU vysávač

Výber akumulátorového tyčového vysávača závisí na viacerých faktoroch. Akumulátor je znova vec, na ktorú sa treba zamerať. Priemerná doba výdrže je 30 až 60 minút na plné nabitie. Batérie s menšou výdržou je vhodné dvakrát zvážiť, nakoľko sa z dlhodobého hľadiska neoplatia. Ďalším faktorom je objem zbernej nádoby, ktorá by mala byť stanovená minimálne na 0,5 litru, čo je hodnota, ktorá by vám mala vystačiť na bežné použitie. Hlučnosť je kritérium, ktoré veľa ľudí zanedbáva, avšak je to takisto jedno z kritérií, ktorým sa oplatí venovať pozornosť. Hlučnosť v rozpätí 60 až 90 dB sa dá prirovnať k hlučnosti rýchlovarnej kanvici v dobe varu, čo je znesiteľné a nenaruší to chod vašej domácnosti. Takisto je vhodné zamerať sa na funkcie a vybavenie, či už sa jedná o nástavce, led osvetlenie, funkciu 2v1 a iné, ktoré závisia čisto na vašich subjektívnych preferovaných vlastnostiach. Filtrácia je posledné kritérium, ktoré je pri výbere rovnako dôležité, ako všetky predchádzajúce. U AKU vysávačoch sa stretávame s 3 druhmi filtrov: HEPA filter, ktorý je najúčinnejší na trhu, nakoľko dokáže odstrániť až 99,99% pachových a iných častíc; Trojvrstvový umývateľný filter, ktorý je pomerne účinný (90%) a výhodou je možnosť umývania filtra, čím oddiaľujete nutnosť výmeny; Penový umývateľný filter, ktorý je zo všetkých troch spomínaných najmenej účinný, a tým pádom nie je vôbec vhodný pre alergikov.

Vyberanie AKU spotrebičov nebýva vždy jednoduché, avšak veríme, že sme vám výber týmto článkom zjednodušili a že si nakoniec vyberiete správne.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavový kód Hej.skZľavy Zvaracky-obchod.skZľavový kód Merkury Market
Zľavový kód Alinda.sk