Ako vybrať bežecké lyže
DomovBlogAko vybrať bežecké lyže

cross-country-skiing-3020751_1920

Medzi veľmi obľúbené zimné športy sa vedľa korčuľovania, sánkovania a zjazdového lyžovania radí i bežecké lyžovanie, ktoré na rozdiel od ostatných menovaných patrí medzi športy vytrvalostné. Beh na lyžiach je založený na špecifickej technike a využíva sa k nemu špeciálne náčinie uspôsobené konkrétnym podmienkam aktivity. Hlavnou výbavou bežkára sú bežecké lyže – bežky kombinované s topánkami na bežky, palicami a vhodným oblečením a doplnkami. Bežecké lyže sa od tých zjazdových v mnohých vlastnostiach líšia, ak sa teda chcete venovať obom športom, je potrebné si zadovážiť aspoň jeden typ na zjazd a jeden na bežkovanie.

Druhy bežeckých lyží

Jednotlivé druhy bežeckých lyží sa odlišujú predovšetkým konštrukciou, materiálovým riešením, tvarovaním a prevedením v závislosti na tom, pre aký typ behu a povrchu sú určené. V tomto smere sú rozlišované tieto základné druhy bežeckých lyží:

 • turistické
 • klasické
 • backcountry
 • bežky na korčuľovanie
 • kombinované

Turistické bežky

Tento druh je určený pre bežkárov, ktorí sa športu venujú iba občas a rekreačne. Vhodné sú tiež pre začiatočníkov a to najmä preto, že ich konštrukcia a prevedenie dodáva lyžiarovi vyššiu stabilitu, ktorá je vykúpená nižšou rýchlosťou. Bežky sú pomerne poddajné, ich sklznica býva buď hladká, alebo mierne zdrsnená.

Klasické bežky (bežky na klasiku)

Základným typom bežeckých lyží určeným pre pravidelných bežkárov, ktorí jazdia v upravenej bežeckej stope. Z konštrukčného hľadiska sú lyže o niečo tvrdšie so zdvihnutou špičkou a klenutým tvarovaním. Vhodné sú pre začiatočníkov i pre pokročilých bežkárov. Tento druh bežeckých lyží sa vyrába v troch variantoch sklznice:

 • mazacie (hladké) – s hladkou sklznicou vyžadujúcou pravidelné ošetrovanie voskom podľa aktuálnych podmienok
 • zdrsnené stúpacím pásom – nemusia sa ošetrovať, sú však drahšie
 • so špeciálnou úpravou – šupinky (nevyžadujú ošetrenie, sú lacnejšie), nanogrip

Lyže pre beh mimo upravenú stopu (backcountry)

Backcountry bežky sú vhodné najmä pre pokročilých bežkárov, ktorí jazdia nielen v upravenej stope, ale i po neupravenom teréne. Tento typ bežiek je vybavený oceľovým hranením a väčšou šírkou, aby sa neprepadali do snehu.

Bežky na korčuľovanie

Bežky na korčuľovanie využívajú prevažne športoví lyžiari, ktorí sa aktivite venujú závodne. Konštrukcia lyží je uspôsobená dosiahnutiu väčšej rýchlosti vďaka pevnejšiemu charakteru, tvrdosti, menšiemu priehybu a rovným špičkám. Určené sú na upravené povrchy.

Kombinované bežky

Kombinované bežky majú tvar a konštrukčné prevedenie vhodné pre klasické bežkovanie i korčuľovanie. Obvyklým majiteľom tohto druhu bežeckých lyží sú športovci, ktorí nemajú celkovo vyhradený štýl bežkovania a chcú sa venovať obom. Tí, čo preferujú korčuľovanie, by si mali zadovážiť kratší typ tohto druhu.

Parametre výberu bežeckých lyží

Pri výbere vhodného modelu bežeckých lyží je potreba sa orientovať podľa niekoľkých parametrov zahrnujúcich najmä:

 • výšku a hmotnosť – určujú dĺžku lyží (u jednotlivých typov sa odporúčaná dĺžka líši, obvykle má hodnotu okolo 15 cm nad výšku športovca a ďalej sa upravuje podľa hmotnosti)
 • štýl jazdy – korčuľovanie alebo klasické bežkovanie
 • podmienky – bežkovanie v stope, upravenom alebo neupravenom teréne, charakter snehu
 • úroveň – začiatočníci, pokročilí, občasní či pravidelní lyžiari, závodní športovci
 • úprava povrchu – hladké či zdrsnené