Ako vybrať detský kočík?

DomovBlogAko vybrať detský kočík?

Súčasťou prípravy na bábätko je vytvorenie kompletnej výbavu pre jeho prvotnú opateru, ktorá okrem oblečenia a vhodného nábytku obsahuje i výber autosedačky a kočíku. I v prípade, že sa mamička rozhodne dieťatko vo väčšej miere nosiť v šatke alebo nosiča, vždy si radšej zadováži i kočík, ktorý je ideálny na dlhšie prechádzky alebo pre ostatných členov rodiny či príbuzenstva. Pri výbere kočíka by mali byť zohľadňované predovšetkým ergonomické faktory týkajúce sa nielen dieťaťa, ale i matky (resp. užívateľa), vek, hmotnosť a počet vozených detí, predpokladaná doba jeho užívania, kvalita použitých materiálov (ktoré definujú jeho životnosť), veľkosť úložných priestorov, a napokon tiež cena a design. Ako teda vybrať kočík, ktorý bude dostatočne odpovedať vaším predstavám?

Typy kočíkov a ich použitie

Základné členenie kočíkov je realizované na základe hornej časti, do ktorej sa dieťatko ukladá. Tá sa líši vzhľadom k veku dieťaťa a jeho schopnosti samostatne sedieť. Pre novorodené deti vo veku približne do 8-9 mesiacov sa používa hlboký kočík s korbičkou, pre staršie deti sa potom používa kočík s možnosťou nastavenia sedacej časti – tzv. športový kočík. Rozhodovanie o type kočíka ovplyvňuje aj účel jeho používania – či s ním budete jazdiť v meste, na krátke alebo dlhé prechádzky, v náročnejšom teréne.

TIP: Pri nákupe detského kočíka, môžete použiť zľavový kód na Market24.sk

Výber kočíka podľa spôsobu uloženia dieťaťa

Štartovacie kočíky sú hlboké, ktoré sú následne nahradené športovými alebo golfovými vo chvíli, keď sa dieťatko naučí sedieť. Ak nepreferujete prednosti kočíka s korbičkou, môžete si vybrať tzv. dvojkombináciu alebo trojkombináciu – kombinovaný kočík, ktorý má robustnejšiu konštrukciu a umožňuje inštaláciu korbičky a športovej sedačky s priestorom pre podporu nôh. Športová sedačky býva sklopná a v prípade, že dieťatko zaspí, je možné ho na sedačke položiť. Športová sedačka sa používa približne od 8-9 mesiaca, kombinovaný kočík tak vydrží až do troch rokov dieťaťa. Trojkombinácia naviac obsahuje kompatibilnú základnú autosedačku pre bábätká, takže je kočík pomerne skladný a veľmi vhodný pri dlhších presunoch autom, v tejto konfigurácii by sa však nemal potom používať na dlhé prechádzky, autosedačka je navrhovaná tak, aby dieťa ochránila pri jazde autom, nie je však dostatočne ergonomická na spanie. Alternatívou športovej sedačky je potom sedačka golfového kočíka, ktorá je jednoduchšia a určená na vozenie na kratšie vzdialenosti.

Výber kočíka podľa konštrukcie

Konštrukčné riešenie kočíka definuje jednak jeho hmotnosť, možnosti podpory tela, náročnosť skladania a napokon celkovú skladnosť. Hlboké kočíky majú obvykle pomerne robustnú konštrukciu, ktorá v prípade odľahčeného materiálu veľmi dobre zjednodušuje manipulovateľnosť. Pri výbere konštrukčného riešenia kočíka by mal byť zohľadňovaný aj terén, v ktorom sa plánujete pohybovať – ak budete jazdiť iba v meste a na krátke vzdialenosti, vyberajte si jednoduchšie ľahké konštrukcie s pevnými kolieskami – pre väčšie deti je ideálny golfový kočík. Ak sa chystáte kočíkovať v náročnejších terénoch s hrboľatým povrchom, veľkým prevýšením alebo neupravených cestách, oceníte kočíky so zvýšeným podvozkom a veľkými nafukovacími kolieskami.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavový kód Wiky.skZľavový kupón Toyeto.skZľava 4Kids.sk