Ako vybrať elektrocentrálu?

DomovBlogAko vybrať elektrocentrálu?

Elektrocentrála (generátor elektrickej energie) je zariadenie, ktoré umožňuje výrobu a akumuláciu elektrickej energie nezávisle na zapojení do bežnej prevádzkovej siete. Práve z tohto dôvodu sa využíva sa elektrocentrály využívajú najmä v prípade, že je potreba nárazovo alebo prerušovane doviesť elektriku na miesta, kde nie je realizovaná štandardná prípojka, ako sú staveniská, pridružené dielne ale aj samostatne stojace chatky a pod. Elektrocentrály sú prevažne mobilné, čo znamená, že je možné ich umiesťovať kamkoľvek je potreba a môžu tak byť použité ako primárny alebo záložný zdroj energie pri náročnejšom odbere, napájaní špeciálnych strojov, alebo ako samostatný energetický zdroj pre zaistenie energetického príkonu celého (malého) objektu. Výber vhodnej elektrocentrály pre konkrétne použitie vyžaduje dôkladné zváženie konkrétnych parametrov, ktorými by sa mala vyznačovať.

Typy a charakteristiky elektrocentrál

Základným parametrom popisujúcim typ elektrocentrály je spôsob, akým je elektrická energia získavaná. Základné typy elektrocentrál sú poháňané motorom na benzín alebo naftu, špeciálnym typom sú potom menšie elektrocentrály bezmotorové, ktoré obsahujú batériu (akumulátor) a invertorom. Ak sa rozhodnete pre kúpu elektrocentrály pre náročnejšie použitie, tzn. so spaľovacím motorom, je potrebné sa rozhodnúť medzi dvomi typmi s ohľadom na výstupné napätie, ktoré potrebujete, a to medzi modelmi:

  • jednofázovými
  • trojfázovými

Jednofázové modely majú bežné sieťové výstupné napätie, tzn. 230 V a sú použiteľné pre napájanie štandardných spotrebičov či osvetlenia. Trojfázové elektrocentrály sú obdobne ako trojfázové prípojky určené pre zariadenia s väčším menovitým napätím používané v priemyselných aplikáciách či pre tepelné čerpadlá apod. Ak chcete elektrocentrálu používať k napájaniu domácnosti (chaty), postačí model jednofázový.

TIP: Pri nákupe elektrocentrály odporúčame využiť zliav na Zvaracky-obchod.sk, kde nájdete veľkú ponuku elektrocentrál za skvelé ceny

Výkon a regulácia napätia

Ďalšími dôležitými parametrami pri výbere elektrocentrály je jej výkon, resp. príkon napájaných zariadení, a možnosť regulácie napätia. Jednoduché elektrocentrály napájajú spotrebiče priamo z motora bez regulácie – tieto modely sú typické vysokým kolísaním napätia a hodia sa skôr na občasné doplňujúce použitie. Pre kontinuálne napájanie, kde je elektrocentrála primárnym alebo dôležitým sekundárnym zdrojom napätia, je nutná implementovaná regulácia, ktorá môže byť:

  • kapacitná – prostredníctvom kondenzátora (vhodná pre jednoduché systémy osvetlenia či pohonu spotrebičov)
  • automatická – AVR – určená pre pokročilú výpočtovú alebo zobrazovaciu techniku (počítače, televízie apod.)
  • kompaundná – pre náročnejšie prístroje, ktoré vyžadujú vyšší prúd pri štarte

Výkon elektrocentrály je udávaný vo W alebo v kW a predstavuje celkový príkon, ktorý môže zapojeným zariadeniam dodať. Pred kúpou elektrocentrály je tak potrebné stanoviť celkový príkon týchto spotrebičov vrátane príkonu rozbehového a vybrať model s výkonom, ktorý prevyšuje tento súčet o stanovenú rezervu.