Ako vybrať horský bicykel na mieru

DomovBlogAko vybrať horský bicykel na mieru

Chcete si kúpiť horský bicykel, ktorý vám padne ako uliaty? Pri výbere sa zamerajte na niekoľko technických parametrov. V nasledujúcich riadkoch vám povieme, ktoré z nich sú najdôležitejšie.

Rozhodnite sa, na čo a ako budete bicykel využívať

Výber konkrétneho modelu bicykla sa odvíja od niekoľkých technických faktorov. Najprv by ste si mali dobre zvážiť, v akom teréne ho budete využívať najčastejšie, o ako náročný terén pôjde, aký dlhý čas strávite na bicykli a ako často ho budete používať.

Napríklad pri občasnom využívaní horského bicykla, pre krátku jazdu alebo jazdu v ľahkom teréne, vám postačia aj základné modely. Pokiaľ sa však každý víkend alebo každý druhý deň vyberáte na svoje cyklistické dobrodružstvá, a neraz sa ocitáte aj v skutočne náročnom teréne, mali by ste sa určite poobzerať po kvalitnejších modeloch, ktoré majú hrubšie pneumatiky, lepšie odpruženie (najlepšie sú celoodpružené modely), pohodlnejšie sedadlo či špeciálne upravené pedále.

Výber horského bicykla podľa pneumatík

Pri horských bicykloch sú pneumatiky asi najdôležitejším technickým parametrov. Svoju úlohu zohráva ich kvalita a povrchová úprava, no taktiež hrúbka.

Pneumatiky s rozmermi: 

  • 26″– Sú určené len do nenáročného terénu, je možné ich používať aj na krátku jazdu po asfalte.
  • 27,5″ –  Ide o akýsi kompromis medzi skutočne hrubými a tenkými pneumatikami. Dokážu dobre odolávať nerovnému povrchu, hodia sa ako na rekreačné, tak i o čosi náročnejšie jazdenie.
  • 29″ – Dá sa povedať, že tento rozmer pneumatík dnes patrí k veľmi populárnym. Ich hlavnou výhodou je, že pri jazde po nerovnom teréne nestrácate vašu rýchlosť. Sú určené aj na prekonávanie väčších prekážok – nerovností, napríklad koreňov či väčších kameňov.

TIP: Širokú ponuku dámskych aj pánskych modelov s pneumatikami 29 nájdete v e-shopoch Sportobchod.sk a Endorphinrepublic.sk. Ak využijete zľavový kupón na Sportobchod.sk, môžete navyše aktuálne pekne ušetriť.

Kompromis v podobe krosového bicykla

Pokiaľ hľadáte bicykel, s ktorým môžete jazdiť rovnako pohodlne po ceste aj po nerovnom, no nie extrémne náročnom teréne (napr. poľná cesta), krosové bicykle sú pre vás vhodnou voľbou. Ide doslova o „hybrid“ medzi cestným a horským bicyklom.