Ako vybrať mobilný telefón?
DomovBlogAko vybrať mobilný telefón?

Mobil je dnes azda najpoužívanejším kusom elektroniky. Niet sa prečo diviť, veď bez mobilného telefónu je takmer nemožné spojiť sa so svetom a fungovať v ňom. Mobil využívame nielen na prácu, ale aj na zábavu, komunikáciu a tiež nám slúži ako zdroj informácií. Viete však, ako si správne vybrať mobil tak, aby vám perfektne vyhovoval a spĺňal všetky vaše požiadavky?

Tlačidlový alebo klasický smartphone?

Pred tým, ako si začnete vyberať mobil, mali by ste sa rozhodnúť, či siahnete po klasickom tlačidlovom alebo si radšej vyberiete smartfón. Hoci tlačidlový mobil neponúka toľko funkcií ako smartfón, má určite svoje výhody. Patrí medzi ne hlavne jednoduché ovládanie, dlhá výdrž batérie a tiež odolnosť samotného mobilu. Smartfóny zase  ponúkajú integrovaný fotoaparát, hudobný prehrávač, prístup na internet a ďalšie skvelé funkcie.

Android, iOS alebo OS Windows Phone

Dôležitý je aj správny výber operačného systému. Je to softvér, ktorý má na starosti správne fungovanie smartfónu. Od operačného systému závisí aj grafické používateľské prostredie a počet podporovaných aplikácií. V dnešnej dobe je najrozšírenejším práve Android. Tento systém je otvorený, čo znamená že  môžete vstúpiť do systému a upraviť si niektoré jeho prvky. Zároveň je skvelo prepojený so službami Google a podporuje množstvo aplikácií. iOS je privátnym systémom spoločnosti Apple, preto ponúka aj obmedzené možnosti. Výhodou však je, že máte minimálnu hrozbu získania škodlivého softvéru. Windows Phone je jednoduchší, čo znamená aj menej dostupných aplikácií. Výhodou je silnejšie prepojenie so sociálnymi sieťami.

TIP: Pri nákupe nového mobilu môžete tiež využiť zľavový kód Mobilonline.sk alebo na zľavový kupón Bestcena.sk

Veľkosť displeja

Tento parameter je taktiež veľmi dôležitý, pretože práve displej je to, na čo sa denne pozeráte. Bežný smartfón má uhlopriečku 5 palcov. Táto veľkosť je ideálna na bežné používanie, pozeranie videí či hranie hier. Naopak tlačidlové mobily majú väčšinou 3 palcovú obrazovku. Ak so svojím mobilným telefónom pracujete či riešite viaceré činnosti, je vhodné mať väčší displej i rozlíšenie. Dôležité je uvedomiť si, že čím väčší displej, tým vyššia je spotreba energie.

Rozlíšenie fotoaparátu

Fotoaparát je nevyhnutnou súčasťou každého mobilu. Pri kúpe si väčšina z nás ihneď všíma kvalitu fotoaparátu a tento parameter je pre nás azda najdôležitejší.  To, čo hovorí o kvalite je práve rozlíšenie. Ak má fotoaparát  rozlíšenie 5 megapixelov (MPx), dokáže už robiť celkom kvalitné fotky. Objavujú sa však aj fotoaparáty poskytujúce vyššie rozlíšenie (8, 13 a 21 MPx) a takéto mobily vám potom nahradia aj základné digitálne foťáky. Predná kamera je na tom trošku horšie- tu sa rozlíšenie pohybuje na úrovni 2MPx. Avšak aj tu nájdeme kvalitné fotoaparáty, ktoré ponúkajú až 8 MPx- tieto mobily sú skvelé napríklad na fotenie selfie.