Ako vybrať pneumatiky na automobil
DomovBlogAko vybrať pneumatiky na automobil

automobile-gb80dc951f_1280

Typ a kvalitatívne vlastnosti pneumatík majú významný vplyv na špecifické jazdné charakteristiky automobilu. Štandardne majú vodiči pre jeden automobil zadovážené pneumatiky zimné a letné, a potom rezervu, ktorá sa používa ako náhrada poškodenej pneumatiky pre rýchlu výmenu a dojazd. Zimné a letné pneumatiky sa medzi sebou líšia najmä štruktúrou a pojazdovou vzorkou, ktorá je uspôsobená k prekonávaniu zhoršených cestných podmienok a podporuje ovládateľnosť vozidla. Výber vhodných pneumatík pre konkrétny automobil závisí na niekoľkých faktoroch, vedľa parametrov vozidla ide najmä o skúsenosti a očakávanie vodiča a prevažujúci typ jeho prevádzky.

Faktory výberu vhodného typu pneumatiky

Pri kúpe pneumatík je primárne nutné definovať, či ide o už zmienený zimný alebo letný model. Nový automobil je obvykle vybavený obomi setmi, pričom zimné pneumatiky môžu byť obuté prakticky celý rok, letné iba v letnom období. Po špecifikácii tohto účelu je potom nutné pneumatiky vyberať predovšetkým podľa:

  • rozmerov
  • užívateľských vlastností
  • typ dezénu
  • štítka
  • ceny a značky

Rozmery pneumatiky

Základné parametre pneumatík potom nadväzujú na typ vozidla, na ktorom budú používané. V tomto smere sa primárne orientujeme na rozmery pneumatiky, ktoré sú špecifikované v technickom preukaze vozidla, a to šírku a bočný profil, a potom priemer. Niektoré technické preukazy udávajú alternatívne hodnoty týchto parametrov – znamená to, že pre daný model vozidla je možné zadovážiť rôzne typy pneumatík, ktoré sa líšia napríklad šírkou. Každý typ potom umožňuje dosiahnuť iných jazdných vlastností. Veľkosť a rozmery sú uvedené na označení pneumatiky (vždy na bočnej strane).

Užívateľské vlastnosti

Ďalším dôležitým aspektom sú užívateľské vlastnosti zahrnujúce nosnosť a rýchlosť, ktoré sú špecifikované indexami. Nosnosť pneumatiky udáva maximálne zaťaženie pneumatiky, teda maximálnu hmotnosť, ktorou môže vozidlo disponovať. Rýchlosť, resp. index rýchlosti zasa určuje maximálnu rýchlosť, ktorá je pri danej pneumatike pre automobil bezpečná. Rýchlostný index je obvykle tiež uvedený v technickom preukaze.

Dezén a energetický štítok

Hĺbka dezénu je charakteristika, ktorou sa medzi sebou líšia nielen zimné a letné pneumatiky, ale i modely rovnakej kategórie medzi sebou. Ide v podstate o hĺbku vzorky, ktorá určuje mieru priľnavosti pneumatiky v ceste, a jej tvarovanie. Tvarovanie dezénu môže byť symetrické, asymetrické alebo smerové a určuje jazdné vlastnosti i spôsob montáže. Energetický štítok potom priraďuje dodatočné informácie, vďaka ktorým môže kupujúci usudzovať na vplyv pneumatiku na spotrebu, bezpečnosť i charakteristiky prevádzky, hlavne priľnavosť a hlučnosť.

Cena a značka

Až po výbere parametrov modelu pneumatiky by sa mal vodič orientovať na jej cenu a značku. Optimálne je vyberať modely od tradičných výrobcov preverenej kvality, cena týchto pneumatík môže byť síce trochu vyššia, je však možné sa spoľahnúť na ich deklarovanú životnosť.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavový kód Pneu.skZľavový kupón Pneuboss.skZľavový kód Nejvyhodnejsipneu