Ako vybrať pneumatiky na automobil

DomovBlogAko vybrať pneumatiky na automobil

Pneumatiky automobilu sú jedným z hlavných parametrov, ktorý definuje jazdné vlastnosti a ovládateľnosť vozidla najmä v zhoršených podmienkach. Základné vybavenie automobilu zahrnuje zimné a letné pneumatiky, ktoré sa od seba líšia konštrukčným prierezom, celkovou pevnosťou a hĺbkou dezénu, a sú prispôsobené priemerným kvalitatívnym charakteristikám povrchu vozovky v daných mesiacoch. Pri výbere kvalitných pneumatík je potrebné sa orientovať podľa konkrétnych kritérií s ohľadom na typ automobilu, náročnosť využívania i vodičské schopnosti.

Parametre a vlastnosti pneumatík

Základné parametre pneumatík vychádzajú z ich rozmerov, ktoré sú definované typom vozidla a vymedzené v označení. Rozmerové požiadavky na pneumatiky sú uvedené v technickom preukaze vozidla. Označenie pneumatiky sa skladá z nasledujúcich prvkov:

  • šírka a bočný profil pneumatiky (v milimetroch) sú uvádzané dvomi číslami vo formáte xxx/xx, ktoré udávajú prednú šírku a bočný profil,
  • priemer kola
  • index nosnosti
  • index rýchlosti
  • dodatočné parametre

Podľa uvedených parametrov je možné vybrať vhodnú pneumatiku z hľadiska aplikácie na konkrétne vozidlo, veľmi dôležité je dodržať minimálnu nosnosť udanú indexom nosnosti.

Typy pneumatík a jazdné vlastnosti

Pri výbere pneumatiky je primárne nutné riešiť, ako často, na akých povrchoch a pre aké obdobie sú určené. V tomto smere sa rozlišuje niekoľko typov, ktoré majú špeciálne riešenie textúry povrchu adaptované napríklad na jazdu po meste (pre pevnú vozovku) alebo po teréne (offroad).

Ďalšie charakteristiky môžu ovplyvniť schopnosť udržať sa na vozovke pri zhoršených vlhkostných podmienkach a určujú predovšetkým ich bezpečnosť. Túto schopnosť charakterizuje trieda priľnavosti k vozovke za mokra – pri vyššej priľnavosti je zaručená kratšia brzdná vzdialenosť. Vedľa bezpečnosti, s ktorou súvisí tiež index nosnosti (preťaženie pneumatiky nepôsobí negatívne iba na jazdné vlastnosti), je možné výberom pneumatiky ovplyvniť aj maximálnu rýchlosť. Tá je určená rýchlostným indexom, prostredníctvom ktorého je možné pri rovnakom zaťažení dosiahnuť lepšieho zrýchlenia konštrukciou a materiálovým zložením pneumatiky. Rýchlosť definovaná rýchlostným indexom by nemala byť pro jazde prekračovaná. Okrem týchto vlastností je možné zadovážiť pneumatiky so špecifickým riešením pre zníženie spotreby paliva.

Každý automobil by mal byť vybavený pneumatikami pre zimné a letné obdobie. Tie sa od seba líšia jednak pevnosťou a odolnosťou výrobného materiálu, jednak hĺbkou dezénu vzorky. Tá by mala spĺňať dané legislatívne limity – v opačnom prípade je čas na nákup novej sady.

Nákup pneumatík

Pri nákupe pneumatík by mali byť dodržované rozmery dané technickým preukazom vozidla. Ak prekročíte stanovené rozmery a indexy, vystavujete sa riziku nevhodného vyváženia a zhoršeného ovládania vozidla. Kvalita pneumatík závisí i na roku ich výroby (ak sú nové) – vždy je dobré kupovať pneumatiky kratšieho veku (na materiáli vždy prebieha postupná degradácia), nie je však vždy nutné kúpiť pneumatiky vyrobené priamo v roku nákupu.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavový kód PneubossZľava Yatonaradie.skZľavové kupóny TorriaCars