Ako vybrať riad a náčinie do kuchyne

DomovBlogAko vybrať riad a náčinie do kuchyne

Vybavenie kuchyne nekončí iba u kuchynskej linky a spotrebičov. Kompletné zariadenie zahrnuje aj veľa ďalších drobnejších výrobkov s funkčným riešením, ktoré sú potrebné na varenie a stolovanie. Pri vybavovaní kuchyne je tak jedným zo základných krokov i výber vhodného riadu a náčinia. V dnešnej dobe je ponuke v tejto oblasti veľmi široká a nadväzuje na suroviny, ktoré najčastejšie pri varení používame. Tradičné materiály, ktorými je predovšetkým keramika a sklo (u riadu) a kovy, drevo či kamenina, doplňujú kompozitné produkty alebo výrobky z plastov či doplnené o špeciálne povrchové či konštrukčné riešenie na báze plastov. Podľa čoho sa teda orientovať pri vyberaní vhodného funkčného vybavenia kuchyne?

Servírovací riad

Základným vybavením pre stolovanie je riad na servírovanie, či už jedál alebo nápojov, ktorý doplňujú príbory. Samotný riad je možné zadovážiť v niekoľkých materiálových a dizajnových variantoch – okrem tradičnej masívnejšej keramiky či porcelánu sa pre tento účel využívajú tiež sklenené, plastové ale aj kovové taniere či šálky. Riad je tvorený celou škálou výrobkov, od už zmienených tanierov, cez servírovacie nádoby (sady) až po hrnčeky a šálky. Masívnejšia keramika je výhodná predovšetkým svojou odolnosťou, ktorú ľahko dosiahneme i hrubším sklom. Bežné servírovacie nádoby majú slávnostnejší charakter a preto sa u nich uplatňuje takmer vždy porcelán, ktorý alternuje nehrdzavejúce kovové nádoby. Drobné misky a šálky je možné vyberať z veľkého množstva designov, štandardne sú dostupné vo všetkých materiálových prevedeniach a veľkostiach. Príbory môžu klasické kovové, alebo s plastovou, keramickou či drevenou ozdobnou rukoväťou.

„Čierny“ riad

Čierny riad, čiže hrnce, pekáče, plechy a panvice s príslušenstvom, teda riad, ktorý sa zašpiní behom varenia, ponúka niekoľko materiálových prevedení. Spravidla sú tieto výrobky z kovu alebo kameniny či hrubej keramiky. Čierny riad je potrebné vyberať najmä podľa typu varnej dosky – či je riad v priamom kontakte s ohňom, alebo je zohrievaný elektricky. Na plynové sporáky sa používajú prevažne hrnce kovové (nehrdzavejúce alebo liatinové) – ideálne sú hrnce s hrubým dnom, ktoré akumulujú teplo a tým varia rovnomerne. Tento program je možné doplňovať pokrievkami z kovu alebo skla a tiež ďalšími nádobami z varného skla (napríklad pariacimi misami). U elektricky vyhrievaných dosák rozoznávame niekoľko typov:

  • s liatinovými platničkami
  • sklokeramické
  • indukčné

Každý z týchto typov má svoje výhody a je dobré si zadovážiť čierny riad, ktorý sa ku konkrétnemu typu dosky hodí. Výnimku tvoria indukčné dosky, ktoré vyžadujú špeciálne upravené hrnce. Pokročilé kompozitné hrnce a panvice môžu byť opatrené špeciálnym nepriľnavým povrchom. V súčasnej dobe sa obvykle uplatňujú plastové povrchy (teflón), alebo keramika. Nádoby na pečenie bývajú z materiálov odolávajúcich pomerne vysokým teplotám – najčastejšie sú to kovy a varné sklo. Hrnce a pekáče doplňujú rôzne misky a podobné nádoby, v ktorých sa pripravujú suroviny. Tie sú najčastejšie plastové, kovové alebo drevené.

Kuchynské náčinie

Veľkú skupinu kuchynského vybavenia napokon tvorí náčinie. Do nej patria predovšetkým varechy, naberačky a iné miesiace nástroje štandardne dostupné v drevenom, kovovom alebo plastovom prevedení. Nástrojov na varenie je v tomto smere pomerne veľké množstvo a bývajú špeciálne tvarovo upravené pre konkrétnu činnosť. Samostatnou podskupinou v tomto ohľade sú potom nože – tie by mali mať kvalitnú čepeľ s dlhou životnosťou a ergonomický úchop pre jednoduchú manipuláciu.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavový kód TescomaZľavový kód RemoskaZľavový kupón Topshop.skZľavy Venda.sk