Rotoped, teda stacionárny bicykel, je prístroj, ktorý vám umožní cvičiť v pohodlí domova. Pri tréningu posilníte svoje dolné končatiny, zlepšíte si fyzickú kondíciu a je vhodný aj pre ľudí, ktorí potrebujú rehabilitovať po operačnom zákroku alebo trpia bolesťami chrbtice. Práve to, na aký účel budete rotoped využívať, je rozhodujúce pri jeho výbere.
5 vecí, ktoré si všímajte pri kúpe rotopeda
1. Typ brzdového systému
Lacnejšie prístroje sú väčšinou vybavené magnetickým brzdovým systémom. Magnet upevnený na konštrukcii okolo zotrvačníka ho na základe magnetickej sily spomaľuje. Ak si nastavíte vyššiu záťaž, magnet sa k zotrvačníku priblíži, čím na neho vyvíja väčšiu magnetickú silu a vy pri cvičení viac zaberáte. Rotopedy s magnetickým brzdovým systémom majú obvykle 6 -8 prevodových stupňov.
Druhý typ brzdového systému, ktorý je považovaný za lepšiu voľbu, funguje na princípe elektrickej indukcie. Tieto rotopedy majú viac stupňov záťaže (okolo 30), systém je veľmi tichý a spoľahlivý.
2. Váha zotrvačníka
Zotrvačník označuje samotné koleso rotopedu. Jeho váha je veľmi podstatná, pretože od nej závisí samotný chod prístroja a taktiež množstvo prevodov. Zotrvačníky na lacnejších prístrojoch vážia niečo okolo 4 kilogramov, na tých drahších a kvalitnejších je to asi 8 kg. Ťažší zotrvačník poskytuje väčší komfort, plynulejší chod kolesa pri cvičení a väčší počet prevodov.
3. Tvar sedadla
Sedadlo je veľmi podstatným faktorom, pretože rozhoduje o vašom pohodlí pri cvičení. Nenaleťte na rady neskúsených predajcov, ktorí vás budú presviedčať, že väčšie sedadlo je automaticky pohodlnejšie. Naozaj pohodlné sedadlo musí mať ergonomický tvar, byť potiahnuté mäkkým a protišmykovým materiálom a musí takpovediac pasovať na váš zadok.
4. Rám a nosnosť
Rám, teda samotná konštrukcia rotopedu ovplyvňuje bezpečnosť, pohodlie a taktiež jeho nosnosť. Prístroje s ťažším rámom patria do vyššej kategórie a sú vhodné pre ľudí, ktorí to s cvičením myslia naozaj vážne, pre staršie osoby alebo tých, ktorí majú nejaké to kilečko navyše. Ťažší rám je pevnejší, rotoped pri cvičení „nelieta“ do strán a je omnoho stabilnejší.
Rotopedy s ľahkými rámami sú automaticky lacnejšie a o čosi menej kvalitné. Často majú aj horšie nastaviteľné sedadlo a pri vyššej záťaži či rýchlosti pod vami môžu doslova skákať do strán. Takýto prístroj si kúpte len vtedy, ak plánujete na rotopede cvičiť raz za čas a výhradne pre rekreačné účely. Počítajte aj s nižšou nosnosťou.
5. Niečo naviac
Základné modely rotopedov majú len jednoduchú obrazovku, na ktorej môžete vidieť aktuálnu rýchlosť, stupeň záťaže a prejdené kilometre.
Drahšie kúsky sú však vybavené omnoho prepracovanejšími systémami, ktoré vám ukážu napríklad vašu tepovú frekvenciu, spálené kalórie alebo si na nich prostredníctvom aplikácie viete nastaviť virtuálnu trasu, pri ktorej sa bude záťaž rotopedu meniť sama tak, ako pri reálnej jazde na bicykli z kopca, po rovine a do kopca.
Kvalitné rotopedy a ďalšie fitness stroje môžete zakúpiť napríklad v e-shopoch ako sú Hegen.sk, eFitness.sk alebo Insportline.sk.