Ako vybrať správny matrac a rošt – rady a tipy

DomovBlogAko vybrať správny matrac a rošt – rady a tipy

Všetci veľmi dobre vieme, aký je spánok dôležitý v živote človeka. Už malé deti učíme istým pravidlám a spánkovému režimu, aby bol ich vývoj zdravý. A nie je to iba o potrebnej dĺžke spánku, ale aj o výbere správnej postele, ktorej dôležitou súčasťou je matrac.

V dnešnej dobe nie je o matrace núdza, možno ich kúpiť v kamenných obchodoch i v e-shopoch. Podstatné je vybrať ten, ktorý nám bude najlepšie vyhovovať a spĺňať všetky naše požiadavky. Pravdou však je, že niektorí výber matraca podceňujú, možno preto, lebo ho nevidieť a viac sa sústreďujú na výber postele. Ale ak chceme, aby sa nám pohodlne ležalo a pokojne spalo, mali by sme byť najviac nároční práve na kvalitu matraca.

Nechajte si poradiť od odborníkov

Keď sa ocitneme v situácii, že potrebujeme staré matrace vymeniť za nové, väčšinou nám napadne , koľko nás to bude stáť. Pozeráme na cenu a máme tendenciu ušetriť čo najviac peňazí pri kúpe matraca. Samozrejme, je to chyba, pretože kúpou matraca v prvom rade investujeme do svojho zdravia, hoci si to v tej chvíli neuvedomujeme.

Ešte pre kúpou matraca by sme si mali nechať poradiť buď predajcami matracov alebo napríklad lekárom – ortopédom, ktorí by nám vysvetlili všetky dôvody, pre ktoré sa do matraca oplatí investovať. A povedia nám aj to, že dobrý matrac nie je všetko, dôležitý je aj správny rošt.

Pri rozhodovaní by sme mali upriamiť pozornosť  najmä na tvrdosť a materiál matraca a jeho vhodnú kombináciu s roštom. Po ako tvrdom matraci treba siahnuť, nám napovie telesná hmotnosť. Ľudia s vyššou hmotnosťou majú voliť tvrdšie matrace. Pre nižšie hmotnostné kategórie sú určené mäkšie matrace. Dôležitý v tomto prípade je aj spôsob spania. Ak spíme väčšinou na chrbte či bruchu, mali by sme zvoliť tvrdší matrac. Odporúča sa matrac pred kúpou vyskúšať, aby sme s ním mali prvý kontakt ešte pred tým, než zaň zaplatíme.

Svoju úlohu zohráva aj materiál, z ktorého je matrac vyrobený. Napríklad matrace zo studenej peny majú vynikajúcu priedušnosť a obmedzujú nadmerné potenie. Ideálna je kombinácia pien rôznych tuhostí. Vhodné je skombinovať studenú penu s viskózo-elastickou penou, ktorú viacerí poznáme pod názvom pamäťová pena. Možno spomenúť ešte matrace z biopeny vhodné pre alergikov alebo gélové matrace, ktoré majú masážnu funkciu. Jednotkou medzi pružinovými matracmi sú matrace s taštičkovou pružinou. Požiadavky na poťah matraca by mali byť jeho priedušnosť na prvom mieste, praktickosť, aby bol snímateľný a dal sa ľahko oprať.

Nezabudnite ani na rošt

Ak rozmýšľate nad kúpou nového matraca, nezabúdajte na jeho neoddeliteľnú súčasť, ktorou je samotný rošt. Iba vzájomné zladenie matraca s roštom Vám zaručí naozaj kvalitný a sladký spánok. Vyberať môžete z latových alebo polohovateľných roštov, ale podľa toho treba voliť aj správny matrac. Ak sa rozhodnete pre latový rošt, určite ho skombinujte s pružinovým matracom. Na takýto rošt môžete dať aj penový matrac, musí však mať potrebnú hrúbku na zabezpečenie dostatočného pruženia.

Ak v posteli trávite viac času okrem spánku napr. čítaním knihy alebo pozeraním televízie, mali by ste zvoliť kúpu polohovateľného roštu najlepšie s elektrickým ovládaním, čo je pohodlnejšie hoci drahšie riešenie.

Nech sa už rozhodnete akokoľvek, majte stále na pamäti, že výber matraca nie je o cene, ale kvalite. Samozrejme, s požiadavkami na matrac úmerne rastie aj jeho cena. Rozhodne to však ocení Vaše telo i zdravie.