Ako vybrať topánky na behanie?

DomovBlogAko vybrať topánky na behanie?

Behanie je jednou z veľmi obľúbených športových aktivít, ktorej sa v poslednej dobe venuje stále viacej nadšencov. Jeho hlavné výhody spočívajú prakticky v jednoduchosti, či už s ohľadom na samotnú techniku športovanie, alebo na výbavu, a v možnosti venovať sa mu celoročne bez veľkých obmedzení. Na čom by však začínajúci bežec nemal šetriť, je zadováženie si vhodného (ideálne funkčného) oblečenia a obuvi. Najmä topánky na behanie by mal byť vyberané s ohľadom na konkrétne potreby jednotlivca, pretože v prípade, že si zadovážite nevhodný model, môžu spôsobiť nepríjemné otlaky.

Na čo sa zamerať pri výbere topánok na behanie

Topánky na behanie sa radia do kategórie športových topánok, určené sú predovšetkým na nosenie vonku (i keď je možné sa venovať behu i v interiéri), čomu je prispôsobené ich celkové technologické a materiálové riešenie. V prvej fáze rozhodovania je potrebné sa zameriavať nielen na značku a vlastnosti, ale hlavne na to, v akom teréne budú topánky využívané. Z tohto hľadiska sa rozlišujú dve základné kategórie, a to bežecké topánky:

  • trailové (terénne) – určené pre behanie v náročnejších terénoch a vybavené pevnejšou a tvarovanou podrážkou i robustnejším materiálovým riešením s nízkou priepustnosťou pre vlhkosť
  • cestné – bývajú ľahšie a priedušné a používajú sa prevažne na rovných cestách bez prekážok

Ak sa teda chystáte behať v mestských parkoch, veľmi dobre si vystačíte s cestnými modelmi, pre beh v prírode alebo zhoršenej poveternosti sú lepšie topánky trailové.

Výber konkrétneho modelu bežeckých topánok

Po ujasnení si účelu topánky sa môžete zamerať na výber modelu špecifických vlastností. V tejto fázy sa zameriavame predovšetkým na rozmery a doplňujúce stabilizačné prvky. Topánky sa vyberajú vždy o pol až jedno číslo väčšie, aby boli pohodlné i pri zvýšenej dynamike pohybu. Pred kúpou si topánky vždy vyskúšajte, ideálne je skúšanie po dlhšej chôdzi alebo v odpoludňajších hodinách, pretože tvar chodidla sa počas dňa mení a máva tendenciu sa rozširovať. Vyberajte obuv, ktorá je pri skúšaní optimálne široká, kvôli stabilizačným prvkom i celkovému riešeniu materiálového zloženia držia bežecké topánky dlhodobo tvar.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavy EXIsportZľavový kupón NewBalance.skZľavový kupón Teamstore