Ako vybrať trampolínu?

DomovBlogAko vybrať trampolínu?

Trampolíny sú skvelým športovým náčiním pre zábavu aj seriózne tréningy. Pozrite sa, na čo sa pri jej výbere zamerať.

Prevedenie trampolíny je dôležitým faktorom pri výbere

Prevedenie trampolíny ovplyvňuje, ako sa na nej dá skákať. K najčastejším patrí:

  • Okrúhle: najviac sa hodia pre amatérske použitie. V okrúhlom tvare trampolíny sa všetky pružiny zapojujú súčasne. Vďaka tomu je odraz jemnejší a rovnomernejší. Skokan tak dopadá bez nárazu, čo zabraňuje zraneniam. Okrúhle trampolíny sú populárne, pretože vyhovujú všetkým typom a vekovým skupinám skokanov. Sú preto ideálne pre celé rodiny alebo skupiny.
  • Obdĺžnikové: tento typ ponúka výkonnejší a rýchlejší skok aj dopad. Je to vďaka rôznemu umiestnení pružín, ktoré majú odlišný spätný ráz. Preto sa tento typ trampolín hodí pre profesionálnejšie a intenzívnejšie použitie, najmä v telocvičniach.
  • Štvorcové: fungujú veľmi podobne ako obdĺžnikové trampolíny, ale ponúkajú výhodu rovnomerného skákania. Človek vďaka ich tvaru dopadne skôr v strede ako mimo neho. Vďaka tomu je dopad viac rovnovážny a skokan sa na nej lepšie učí. Tento typ je najlepšie zvoliť pre začiatočníkov, ktorí sa chcú zlepšovať a venovať skákaniu ako fitnes športu.
  • Bezpružinové: táto úprava je zameraná na zníženie úrazov neskúsených skokanov a detí. Namiesto pružín je použitý elastický výplet. Najviac sa hodia pre deti.

Váhový limit

Zamerajte sa aj na váhový limit je odporúčaný údaj pre maximálnu záťaž trampolíny tak, aby jej používanie bolo bezpečné. Váhový limit sa môže pohybovať od 25 kilogramov pre tie najmenšie deti až cez 350 kilogramov. Čo najväčší váhový limit ale neznamená to najlepšie. Trampolíny s vyšším limitom budú pre ľahších ľudí príliš tuhé. Na druhej strane príliš nízky váhový limit môže zapríčiniť zničenie trampolíny a v horšom prípade aj zranenie.

Ak chcete používať trampolínu ako celá rodina, prikloňte sa k vyššiemu váhovému limitu. Inak sa pokúste dopočítať čo najpresnejšie zaťaženie a podľa toho prispôsobte vašu voľbu trampolíny.

Viete, či má trampolína ďalšie doplnky?

Ochranná sieť okolo trampolíny sa stala štandardným vybavením u väčšiny voľnočasových a väčších trampolín, pretože zlepšuje bezpečnosť. Okrem toho by ste sa mali zamerať aj to, či je trampolína vybavená schodmi či rebríkom pre lepší prístup. Ak budete trampolínu používať vonku, presvedčte sa, či balenie obsahuje súpravu na ukotvenie pri veternom počasí alebo je treba dokúpiť zvlášť.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavový kód SuperdiskontZľavové kupóny MarimexZľavový kód Merkury Market