Ako vybrať vhodný kabát na zimu

DomovBlogAko vybrať vhodný kabát na zimu

Zimný kabát patrí k neodmysliteľnému vybaveniu šatníka každej ženy, ale aj mužov, ktorí zvyknú nosiť v rámci výkonu svojho povolania obleky. Kabát je veľmi módnym odevom, ktorý dotvára predovšetkým spoločenské oblečenie, je však možné ho nosiť i na bežné príležitosti ako štandardný vrchný bežné príležitosti ako štandardný vrchný odev pre nižšie teploty. Ako však vybrať ten správny? Dôležité je orientovať sa nielen podľa vzhľadu, farebnosti či motívov, alebo spoločenských noriem, ale aj podľa funkčnosti a materiálu, z ktorého je vyrobený. Okrem nich môže byť kľúčový aj strih, ktorý zaistí, že bude kabát dostatočne priliehať na telo a vytvorí tak nevyhnutne dostatočnú izolačnú vrstvu.

Čo pri výbere kabáta zohľadňovať

Ak vyberáte nový kabát na zimu, mali by ste sa orientovať najskôr na jeho funkčnosť a až v druhom rade na jeho vzhľad. Základnými parametrami sú primárne materiálové riešenie a aplikácia jednotlivých tkanín, ďalej potom strih či design.

Materiál a variabilita

Primárnym kritériom pri výbere kabátu by mala byť jeho izolačná schopnosť, ktorá je priamo úmerná kvalitatívnemu materiálovému riešeniu. Pre mrazivé dni je vhodné vyberať kabát s vonkajšou vrstvou z prírodných materiálov, ako je vlna alebo tkanina z prírodných vlákien – tieto sú tkané so vzduchovými medzivrstvami, ktoré vytvárajú izolačný efekt. Kvalitný kabát by mal mať pevné zapínanie a ideálne vnútornú odnímateľnú termovložku, ktorú je možné v prípade teplejších dní odstrániť.

Strih a dĺžka

Štandardne sú rozoznávané tri základné strihy kabátov – A, X a Y. Každé z týchto písmen v podstate prestavuje základný strih – u typu A ide o rozšírenie spodnej strany, u typu X o proporcionálne vyrovnané rozšírenie hornej i spodnej strany a typ Y je strihom klasického rovného kabátu, ktorý sa preferuje najmä u tých pre mužov. Každý kabát je potreba si vyskúšať, aby ste zaistili, že bude mať odpovedajúcu dĺžku (ktorá by mala siahať ku kolenám, aby dostatočne chránil chrbát a obličky. Strih kabátu vyberajte podľa postavy, tzn. ak máte širšie boky, je ideálny strih A, pre väčšie poprsie strih Y.

TIP: Pri nákupe zimné bundy využite napríklad zľavový kód Gant.sk

Farba a design

Tretím kritériom pri výbere kabátu je konkrétny design. Ak obľubujete tmavšie oblečenie, vyberajte kabát svetlejších farieb, vhodné sú tiež rôzne motívy, ktoré by však nemali byť veľmi výrazné. Podľa proporcií je potom tiež optimálne vyberať vhodné riešenie výstrihu – ak máte útly dekolt, oceníte dvojradové či ozdobné zapínanie alebo výrazné klopy.