Aký robotický vysávač zvládne poupratovať vašu domácnosť

DomovBlogAký robotický vysávač zvládne poupratovať vašu domácnosť

Robotické vysávače sa v našich domácnostiach objavujú čoraz častejšie, no téma, o ktorej sa v súvislo s nimi až tak často nehovorí je, či je takýto vysávač pre vás vôbec vhodný a ak, tak aký typ dokáže poupratovať práve vašu domácnosť. Pri výbere si preto položte nasledujúce otázky.

Dokáže sa vysávač sám zorientovať?

Základné modely robotických vysávačov nie sú vybavené samostatnou navigáciou. V bytoch, ktoré sú zariadené veľmi jednoducho, teda tak, že nábytok je prevažne po obvode miestností, by mal upratovanie spoľahlivo zvládnuť aj takýto vysávač.

Ak sa však v strede izby nachádza stolík, gauč alebo iné predmety, bez navigácie to bude ťažké. Vysávač by neustále narážal do vecí a čo je ešte horšie, namiesto toho, aby vysával, bude len zaseknutý čakať niekde pod stoličkou. Pri výbere robotického vysávača preto pozerajte na to, ako je zariadený váš byt, a samozrejme aj na prítomnosť navigácie. Robotické vysávače môžu byť vybavené ultrazvukovým senzorom, infračerveným svetlomGPS alebo dokonca kamerou.

Zvládne aj nerovný povrch?

Typ podlahy je pri výbere robotického vysávača taktiež veľmi podstatný. Vo všeobecnosti platí, že tieto prístroje fungujú najlepšie na stopercentne rovných a hladkých povrchoch. Ideálnymi sú podlahy laminátové, vinylové, drevené či korkové. Väčšine modelov vyhovuje aj linoleum či podlaha z PVC.

Koberce môžu byť problémom hlavne pri lacnejších a menej výkonných vysávačoch a taktiež vtedy, keď nie sú na celej ploche miestnosti. Jednoduchším povrchom na povysávanie sú koberce s krátkym a pevným vlasom. Pokiaľ si nebudete istí, či daný model vysávača zvládne poupratovať typ vašej podlahy, najjednoduchšie to zistíte tak, že ho vyskúšate. Silnejší motor a výkonnejšie kefy totiž nie sú zárukou toho, že vysávač zdolá akýkoľvek koberec alebo inú nerovnosť na dlážke.

Čo presne musí vysávač povysávať?

Ak je vaša domácnosť „špinavá“ tak klasicky, postačí vám aj vysávač s nižším výkonom. Pokiaľ však máte psa, mačku alebo sa zvyknete po vašej kuchyni prebehnúť v zablatených topánkach, mali by ste uvažovať nad výkonnejším strojom. Vo všeobecnosti ale platí, že robotické vysávače majú v porovnaní s tými klasickými, o čosi silnejší sací ťah. Na rozdiel od nich totiž nasaté nečistoty nemusia prechádzať dlhou hadicou. Po nasatí sa okamžite dostanú do záchytnej nádoby, ktorá sa od rotačných kief nachádza len niekoľko centimetrov ďaleko.

Potrebujete klasické alebo extra vysávanie?

Robotické vysávače s klasickým filtrom dokážu vašu domácnosť zbaviť len hrubších nečistôtDrobné prachové častice sú však pre nich problém. Ak teda niektorí z členov vašej domácnosti trpí alergiou alebo ak jednoducho milujete čistotu, poobzerajte sa po vysávačoch s HEPA filtrom.

TIP:

Tieto kúsky stoja už o niečo viac. Ak chcete ušetriť, oplatí sa sledovať rôzne zľavové portály. Napríklad, aktuálne nájdete na webe zlavove-kupony.eu, zľavový kupón na Roboticky-vysavac.sk.