Chlorofyl vám účinne prečistí celé telo

Chlorofyl je zelené farbivo, ktoré sa nachádza v rastlinách a niektorých druhoch rias. Je uložené v bunkách zelených častí rastlín – chloroplastoch. Podieľa sa na fotosyntéze, kedy sa slnečná energia mení na energiu chemickú. Vzniká pri nej oxid uhličitý, z ktorého sa tvorí glukóza, ktorá predstavuje pre rastliny zdroj energie. Zloženie chlorofylu je veľmi podobné hemoglobínu. Kým molekula hemoglobínu obsahuje atóm železa, molekula chlorofylu je tvorená atómom horčíka. Ten podporuje predovšetkým správnu činnosť nervovej a obehovej sústavy, svalstva a pohybového aparátu. Spolu s vápnikom a fosforom zlepšujú mineralizáciu kostí. Okrem toho je chlorofyl zdrojom vápnika, železa, vitamínov A, B, C a K.

Účinne čistí celý organizmus

Chlorofyl je pre život rovnako dôležitý ako slnečné svetlo. Bez slnka by nebol možný život na Zemi a bez chlorofylu taktiež. Ak budete užívať chlorofyl pravidelne, je to akoby sa vaše vnútorné orgány okúpali v slnečnom svetle. Vďaka nemu sa orgány tela čistia a liečia, sú zbavené baktérií a plesní. Pre to, aby si človek udržal dobrý zdravotný stav, potrebuje mať vo svojom vnútornom prostredí asi 85 % dobrých baktérií. Tie sú schopné prežiť iba v prostredí bohatom na kyslík, k čomu výrazne prispieva práve chlorofyl. Bez dostatočného množstva kyslíka dochádza v bunkách k množeniu patogénnych baktériíktoré spôsobujú vznik chorôb a infekcií.

Pomáha pri krvotvorbe, liečbe zápalov a hojení rán

Svojou schopnosťou tvoriť dôležitú zložku červených krviniek – hemoglobín pomáha chlorofyl pri tvorbe krvi. Tým dokáže pomôcť pri liečbe anémie, pri ktorej nemá organizmus dostatok červených krviniek a kyslíka. Vtedy sa človek rýchlo unaví, zadycháva sa, trápia ho migrény a búšenie srdca.

Chlorofyl je výnimočný protizápalovými účinkami, ktoré sa osvedčili pri rýchlejšom hojení rán, liečbe zápalov kožežalúdka a pečene, astme, artritíde. Podporuje totiž tvorbu látok – cytokínov, ktoré ochraňujú tkanivá pred poškodením, napomáhajú tvorbe zdraviu prospešných buniek a tie patogénne odbúravajú. Pri hojení rán chlorofyl spolu s cytokínmi čistí miesto infekcie od škodlivých látok, následne aktivuje imunitné bunky, ktoré kožné tkanivo regenerujú a obnovujú.

Dezodoračné vlastnosti chlorofylu sa využívajú na výrobu kozmetických prípravkov proti telesnému pachu a zápachu z ústnej dutiny.Vedeli ste, že vitamín A v chlorofyle zlepšuje ostrosť videnia a predchádza vzniku šeroslepoty? Keďže zvyšuje pohyblivosť čriev, pomáha pri zápche. Zároveň reguluje hmotnosť pri nadváhe. Obsah vitamínu K prispieva k rastu zdravých silných kostí a ciev, pretože ovplyvňuje správny metabolizmus vápnika a jeho zabudovanie do organizmu. Vitamíny skupiny B v chlorofyle vám dodajú potrebnú vitalitu a energiu, zbavia vás únavy a prispejú k duševnej rovnováhe, vlasom, pokožke a nechtom pridajú na kráse. Pleť sa pekne vyhladí a vlasy získajú objem pevnosť a lesk. Vďaka prítomnosti kyseliny listovej sa cievne steny nebudú upchávať cholesterolom, čím priaznivo ovplyvnia funkciu obehovej sústavy. Vedecké výskumy potvrdili účinky chlorofylu na zvýšenie imunity, pretože jeho užívanie zvýšilo počet imuoglobulínov (protilátky, ktoré bránia choroboplodným baktériam vstúpiť do buniek organizmu) u tých, ktorým bol podávaný.

Kde sa chlorofyl nachádza?

Nájdete ho hlavne v zelenej listovej zelenine, šaláte, kapuste, brokolici, špenáte, ale aj v ovocí ako je zelené jablko ťi kivi. Obsahuje ho aj kôprová, petržlenová vňať a bylinky. Vysokým obsahom chlorofylu vyniká zelený jačmeň, chlorella, spirulina a moringa.

Všetky spomínané zelené superpotraviny ponúkajú lekárne a obchody so zdravou výživou vo svojom sortimente. Mnoho zdraviu prospešných produktov môžete zakúpiť napríklad na Nutraceutics.sk.

Komentáře nejsou povoleny.