Keto dieta

Čo je to Ketónová diéta a kde jej lacno zohnať?

Niektorí z nás možno v živote zápasíme s nejakými kilami navyše, trpíme nadváhou, alebo len máme pocit, že niečo by sme mali na sebe zmeniť, aby sme sa lepšie cítili po fyzickej aj psychickej stránke. Len nie vždy vieme ako na to! Chceme schudnúť, zmeniť svoj jedálniček, životný štýl, ale nevieme ako, kde a čím začať. Dôležité je premyslieť si všetky potrebné kroky skôr, než sa do „toho“ pustíme.

Pri malej nadváhe často stačí zmena našich stravovacích návykov, aby sa metabolizmus a s ňou aj naša hmotnosť dostali do požadovanej normy.  Nezačnime však bezhlavo tým, že drasticky znížime denný príjem stravy a za pár dní vyhladovaní skončíme pred otvorenou chladničkou a pahltne zjeme všetko, čo vidíme. Začnime sa zaujímať o potreby nášho organizmu a snažme sa ich zavádzať do svojho stravovacieho režimu.

Aby diéta nebola pre nás strašiakom

Pojem diéta je určite známy všetkým, nech už ho skloňujeme akokoľvek. Sú ľudia, ktorí držia rôzne diéty v priebehu kalendárneho roka alebo skúšajú viacero druhov, kým nenájdu ten správny s účinkom. Každá diéta má svojím spôsobom určité pravidlá a postupy, ktoré treba dodržiavať, aby naše chudnutie malo zmysel.

Každý človek, ktorý má problémy so svojou váhou, rozmýšľa nad tým, ako rýchlo schudnúť a dostať sa do lepšej formy. Ak to s chudnutím myslíme vážne, mali by sme sa vyzbrojiť poriadnou dávkou trpezlivosti a pevnej vôle.

Väčšinu ľudí, keď sa spomenie chudnutie, tak prvé, čo im napadne, je obmedziť kalórie. Táto myšlienka je samozrejme správna, ale záleží na tom, v akej oblasti stravy tieto kalórie budeme skutočne uberať. Pri klasických diétach tým, že začneme jesť menej, oslabíme organizmus o správny prísun proteínov. Tie sú ale práve k chudnutiu nevyhnutné, čo si málokto uvedomuje. Tu sa dostávame k pojmu proteínová diéta.

„Tajomstvo“ ketónovej-proteínovej diéty

Ako naznačuje samotný názov, ide o stravu s vysokým príjmom bielkovín a zníženým príjmom cukru a tuku. Redukcia hmotnosti pri proteínovej diéte prebieha predovšetkým na úkor tukových zásob a svalová hmota zostáva zachovaná. Organizmus sa pri nej nachádza v stave zvanom ketóza.

Ako každá diéta, aj proteínová, má svoje prínosy ale aj nevýhody a riziká. Medzi jej prínosy patrí pravidelné stravovanie / 5-6 x denne/, rýchly úbytok hmotnosti, nadmerná konzumácia bielkovín potláča chuť k jedlu. Nevýhody proteínovej diéty súvisia aj s našou psychikou, pretože diéta prináša isté obmedzenia. Napr. jednotvárnosť jedálneho lístka – jedlá sa pravidelne opakujú, psychologický efekt zakázaných potravín, zvýšené riziko ochorenia ľadvín či rakoviny hrubého čreva ako dôsledok nadmernej konzumácie mäsa.

Ako vyzerá vzorový jedálniček proteínovej diéty? Na raňajky tvaroh s pažítkou a rajčinami, na desiatu biely jogurt, na obed napr. kurací steak so zeleninou /žiadne prílohy/, olovrant – vajíčko a na večeru rybie filé a zeleninový šalát. Pokým sa ketónová- proteínová diéta dodržiava krátky čas, nemusí byť pre väčšinu zdravých ľudí nebezpečná.

Ketónová diéta je účinná a prináša pomerne rýchle výsledky, no zároveň naše telo ochudobňuje o mnohé živiny. Preto nezaškodí, ak si pri jej držaní kúpime aj kvalitné výživové doplnky.

Ak sa rozhodneme dať šancu ketónovej diéte a urobiť radosť sebe tým, že schudneme, tak by sme sa mali vyhýbať zásadným chybám počas diéty, ktorými sú najčastejšie konzumácia pečiva a alkoholu, sladenie cukrom alebo medom, nedodržanie pitného režimu, nepomer medzi sladkými a slanými jedlami, malá konzumácia zeleniny a v neposlednom rade rýchly návrat k pôvodným stravovacím návykom.

Držať akúkoľvek diétu nie je nikdy jednoduché. Vyžaduje pevnú vôľu, dostatok sebazapierania, zmenu životného štýlu i myslenia. A rovnako aj dodržiavanie všetkých podmienok a pravidiel danej diéty. Ak sa nám to však podarí, tak odmenou nám bude nielen dobrý pocit, ale hlavne maximálna spokojnosť s hmotnosťou.

Čo jesť pri ketónové diéte

 • ryby
 • voda
 • vajcia
 • Mliečne výrobky (jogurty, syry, mlieko, tvaroh)
 • Zelenina (napr. Brokolica, cuketa, zeler, špargľa, kel, karfiol, paprika, uhorka, špenát, šalát, fazuľky …)
 • Kvalitná horká čokoláda s aspoň 75% kakaa
 • proteínové výrobky
 • Orechy a semienka (napr. Gaštany, mandle, vlašské a lieskové orechy, slnečnica, kešu, chia semienka …)
 • Zdravé tuky (napr. Olivový olej, slnečnicový olej, kokosový olej, maslo …)

Čo naopak nejesť

 • zemiaky
 • obilniny
 • niektoré strukoviny
 • sladkosti a cukrovinky
 • slané pochutiny
 • sladké nápoje
 • výrobky z bielej aj celozrnnej múky
 • káva
 • alkohol
 • ovocie

Kde výhodne nakúpiť keto diétu?

Ak sa vám nechce dopodrobna zaoberať vaším jedálničkom, aby presne zodpovedal proteínovej diéte, potom je tu pre vás možnosť nákupu už hotových jedál. Výhodne je môžete zakúpiť u predajcov ako sú Ketodiet.sk, alebo Ketofit.sk.

Komentáře nejsou povoleny.