Cvikla

Cvikla a jej účinky na zdravie

Tento plod tmavočervenej farby je vzácnym druhom zeleniny s veľmi blahodarnými účinkami na naše zdravie. Je výnimočným prírodným liekom s obsahom cenných látok, vitamínov a minerálov, ktoré dokážu pomôcť pri liečbe mnohých ochorení a výrazne podporiť našu imunitu. Okrem vitamínov B, C, E a minerálov ako je horčík, zinok, vápnik, meď, jód, kremík a železo, obsahuje zdraviu prospešný betanín, betacyanín a cholín.

 

Aké liečivé látky obsahuje cvikla

Vo veľkom množstve obsahuje farbivo betanín, ktorý bráni kôrnateniu tepien, kedy cievy tvrdnú a strácajú pružnosť. Rozširuje tepny, ktoré vyživujú srdce a tak prispieva k zlepšeniu srdcovej činnosti. Srdcu a obehovej sústave pomáha aj znižovaním zlého cholesterolu a úpravou krvného tlaku. Znižuje hladinu homocysteínu, ktorý prispieva k rozvoju aterosklerózy. Betanín má protizápalové účinky a prečisťuje tkanivá. Ďalšou dôležitou zložkou sú rastlinné farbivá antokyány zabraňujúce krehnutiu ciev.

Betacyanín potláča rozvoj niektorých druhov rakoviny a zbavuje telo toxínov.

Arginín je aminokyselina, ktorá prispieva k správnemu fungovaniu kardiovaskulárneho systému.Tým, že rozširuje tepny a cievy, zlepšuje v nich prietok krvi a znižuje krvný tlak. Zvyšuje produkciu svalového hormónu, obnovuje nervový systém, podieľa sa na tvorbe kolagénu, ktorý je dôležitou súčasťou väzív, pomáha spaľovať tuky a udržiava ich správnu hladinu, reguluje správnu funkciu obličiek a prečisťuje ich.

Cholín zlepšuje činnosť nervového systému a svalov. Ak ste často unavení, podráždení a mení sa vám nálada, je pravdepodobné, že ho máte nedostatok.

 

Vitamíny pre silnú imunitu

Bohaté zastúpenie vitamínov C a E chráni bunky pred voľnými radikálmi, prečisťuje krv a spomaľuje starnutie. Vitamíny pôsobia ako skvelé antioxidanty, ktoré udržujú zdravie slizníc a zlepšujú ostrosť zraku. Antibiotické a antiseptické účinky cvikly pomáhajú pri chrípke, nachladnutí, zápaloch a prečistení celej dýchacej sústavy. Osvedčili sa aj pri paradentóze.

Vláknina obsiahnutá v cvikle podporuje a zlepšuje činnosť pečene a žalúdka, tvorbu žlče a odstraňuje zápchu. Črevá čistí od toxínov, nánosov a nežiadúcich baktérií. Je účinná pri liečbe hemoroidov.

 

Minerály pre zdravie a krásu

Vďaka obsahu železa a vitamínu C, ktorý podporuje jeho vstrebávanie, bojuje proti anémii. Konzumáciou cvikly sa zvýši tvorba červených krviniek a krvného farbiva- hemoglobínu. Zároveň sa zlepší zásobovanie buniek kyslíkom.

Omladzujúce účinky cvikly budú viditeľné na vašej pleti vďaka kremíku, ktorému sa hovorí minerál krásy. Pleť bude elastickejšia, krajšia a bez vrások.

Meď, zinok, jód a kremík sa postarajú o dobrú kvalitu vašich vlasov. Dodajú výživu vlasovým korienkom a pokožke hlavy. Vlasy budú pevné a lesklé. Protizápalové účinky cvikly sa prejavia regeneráciou pokožky hlavy a odstránením lupín. Jód navyše prispieva k duševnej pohode. Draslík udržiava normálnu hladinu krvného tlaku, odvodňuje telo a zbavuje ho toxínov. Kyselina listová obnovuje tkanivá a ovplyvňuje zdravý vývoj plodu počas tehotenstva.

Cvikla a jej účinky na zdravie
5 (100%) 1 recenzie

Komentáře nejsou povoleny.