Už malé dieťa vie, že potrebuje veľa vitamínov a rôznych látok, aby vyrástlo a bolo zdravé. Rodičia v súčasnosti často riešia stravu svojich detí a snažia sa o to, aby uprednostňovali zdravý životný štýl dieťaťa už od malička.
Dospelý človek tiež potrebuje dávať svojmu organizmu dostatočný prísun vitamínov i tekutín, ktoré posilňujú náš organizmus a zároveň mu neškodia. Sú však medzi nami aj takí, ktorí sa aktívne venujú športu alebo posilňovaniu a bežná dávka ich telu nepostačuje. Ak niekto pravidelne posilňuje, tak je jasné, že chce mať svaly, a preto potrebujeme k tomu oveľa viac proteínov ako bežný človek.
Hlavný zdroj bielkovín každého športovca
V dnešnej dobe je veľa ľudí, ktorí síce nemajú čas venovať sa aktívne napr. behaniu, ale nájdu si zopár hodín v týždni na návštevu posilňovne alebo „fitka.“ Je vedecky dokázané, že športovci alebo manuálne pracujúci ľudia potrebujú viac proteínov.
Proteíny vo forme doplnkov stravy sú hlavným zdrojom bielkovín každého športovca. Proteíny sú nevyhnutné pre rast, obnovu, správne fungovanie a štruktúru všetkých živých buniek. Zvýšením príjmu bielkovín popri posilňovacom tréningu možno podporiť rast svalovej hmoty. Proteíny tvoria asi 10 % nášho mozgu, dokonca 20 % srdca, pečene a našich svalov. Očividne hrajú bielkoviny značne dôležitú úlohu pre efektívne fungovanie ľudského organizmu.
Nemožno zabudnúť ani na sacharidové doplnky stravy – sacharidy, ktoré sú pre posilňujúcich rovnako dôležité ako proteíny. Odporúčajú sa hlavne po tréningu alebo po skončení posilňujúcich cvičení. Sú ideálnym doplnkom stravy najmä pre športovcov s rýchlym metabolizmom, ktorí majú problém nabrať svalovú hmotu pri vysokom výdaji energie. Podľa viacerých odborníkov sú tieto sacharidové doplnky výživy oveľa vhodnejšie ako normálne jedlo, pretože v období ihneď po tréningu ešte telo nie je pripravené na spracovávanie bežnej potravy. Medzi vynikajúce zdroje sacharidových doplnkov stravy pre športovcov sa radia napr. ďatle alebo banány. Rozhodne by nemali sedieť len tak v kúte nepovšimnuté.
Počuli ste už o kreatíne?
Pravdepodobne nikomu netreba podrobne predstavovať bielkoviny, cukry, tuky či napr. vlákninu. Učili sme sa o nich už v škole. Ale možno nie všetci poznajú slovíčko kreatín. Čo to je a na čo slúži?
Kreatín možno definovať ako dusičnú organickú kyselinu, ktorú produkuje naša pečeň a dodáva energiu do všetkých buniek v tele, najmä do svalových buniek. Je prirodzene produkovaný telom, ale môže byť aj získavaný a prijímaný z potravín ako výživový doplnok. Patrí dokonca medzi najúčinnejšie doplnky výživy, ktoré podporujú rast svalovej hmoty. Kto pravidelne cvičí alebo posilňuje, sa pravdepodobne s kreatínom už stretol.
Kreatín sa odporúča užívať asi 30 minút pred fyzickým výkonom /posilňovaním/ a tesne po ňom. Pri užívaní je veľmi dôležité prijímať dostatočné množstvo tekutín. Účinná je už trojgramová dávka kreatínu, bežné dávkovanie je však 5 – 10 g denne. Ideálne je užiť 5g pred cvičením a ďalších 5g po cvičení. Kreatín je možné užívať aj vo forme tabliet napr. 120 alebo 240 ks, prípadne aj väčšie balenie.
Krátkodobé užívanie kreatínu ako výživového doplnku je úplne neškodné a nespôsobuje žiadne zdravotné komplikácie. Neodporúča sa však jeho dlhodobé a nadmerné užívanie, nakoľko zaťažuje obličky a pečeň, dokonca niekedy môže viesť až k tvorbe obličkových kameňov.
Ak uvažujete nad cvičením a chceli by ste hlavne získať pevnejšie svaly, tak pokojne môžete siahnuť po kreatíne. Ale pamätajte, že všetkého veľa škodí!