Doplňte si dôležitý vitamín D

DomovBlogDoplňte si dôležitý vitamín D

Voláme ho aj slnečný vitamín, pretože ho vo veľkej miere získavame zo slnka pôsobením   slnečných lúčov na našu kožu. Aktívny začína byť vtedy, keď sa v pečeni a obličkách mení na metabolity, kallcitriol a kalcidiol. Ak chcete mať pevné kosti, silné svaly, pružné cievy a dobrú imunitu, rozhodne si ho doplňte. Či už pobytom na slnku, stravou s jeho obsahom alebo výživovými doplnkami.Výber na našom trhu je naozaj bohatý.

Ako nám pomáha vitamín D

Bojuje proti osteoporóze

Toto ochorenie je typické ubúdaním kostnej hmoty, rednutím  kostí a zníženou odolnosťou voči úrazom. Najčastejšie sa zlomí predlaktie, stehenná kosť alebo stavce. Svedčí to o nedostatku vápniku v našom tele. A aby sme podporili jeho vstrebávanie, práve D vitamín mu v tom pomáha a zabuduje do kosti. Kosť je potom odolnejšia, pevnejšia a s vyššou hustotou. Zároveň sa podporí aj absorpcia fosforu a spolu s vápnikom kosť vyživujú.

Posilňuje našu imunitu

Mnoho štúdií ukázalo, že pôsobenie tohto vitamínu je účinné v boji proti vírusom, baktériam, či plesniam. Náchylnosť na chrípkové ochorenie sa znižuje, keď sa častejšie vystavujeme slnečnému žiareniu. Keďže v zimnom období ho je citeľne málo, prejavuje sa to respiračnými ťažkosťami. Keď si ho dodáme, zvýšia sa proti infekčné účinky v pľúcach, črevách a v koži. Naša vrodená imunita sa aktivuje a bunky v krvi začnú intenzívne bojovať proti chorobe.

Zlepšuje astmu  

Najnovšia štúdia ukázala, že pacienti užívajúci Déčko mali omnoho menej astmatických záchvatov a vyžadovali si o polovicu menej hospitalizácií v nemocnici.

Štúdia poukázala na to, že:

  • vitamín D vplýva na vývin pľúc a reguluje imunitné bunky
  • pri nedostatku D vitamínu sa zhorší stav dýchacích ciest
  • D vitamín znižuje výskyt astmy a infekcií
  • ľudia s menším množstvom tohto vitamínu majú menej buniek imunitného systému, preto sú častejšie chorí a trpia únavou

Zlepšuje srdcovo-cievny system

Ľudia užívajúci doplnky s D vitamínom mali o 30 percent nižšie riziko infarktu, cievnej mozgovej príhody a cukrovky. Vďaka nemu sa znižuje krvný tlak, čo veľmi pomáha nášmu srdcu a cievam.

Vitamín D pomáha bojovať proti depresiám a pozitívne ovplyvňuje náš endokrinný systém.

Ako získať D vitamín

Nevyhýbajte sa slnku

Už len 30 minútový pobyt na slnku nám zabezpečí jeho potrebnú dennú dávku.Samozrejme za predpokladu, že máme odhalené ruky, nohy a tvár. Opaľovať sa je potrebné s rozumom a klásť dôraz na opaľovacie krémy s prírodnými minerálnymi prísadami ako je kokosový olej, jojobový olej, čajovník  čínsky či bambucké maslo.Dôležitý je aj beta-karotén ako prevencia pri opaľovaní.

Jedzte potraviny s obsahom D vitamínu

Medzi nich patrí tresčia pečeň, losos, sleď, sardinky, rybí olej, maslo, syry, vaječný žĺtok,hovädzia pečeň, huby.

Doplňte si ho výživovými doplnkami

Kúpite ich vo forme kapsúl, tabliet či kvapiek.