Doplňte si dôležitý vitamín D

Voláme ho aj slnečný vitamín, pretože ho vo veľkej miere získavame zo slnka pôsobením   slnečných lúčov na našu kožu. Aktívny začína byť vtedy, keď sa v pečeni a obličkách mení na metabolity, kallcitriol a kalcidiol. Ak chcete mať pevné kosti, silné svaly, pružné cievy a dobrú imunitu, rozhodne si ho doplňte. Či už pobytom na slnku, stravou s jeho obsahom alebo výživovými doplnkami.Výber na našom trhu je naozaj bohatý.

Ako nám pomáha vitamín D

Bojuje proti osteoporóze

Toto ochorenie je typické ubúdaním kostnej hmoty, rednutím  kostí a zníženou odolnosťou voči úrazom. Najčastejšie sa zlomí predlaktie, stehenná kosť alebo stavce. Svedčí to o nedostatku vápniku v našom tele. A aby sme podporili jeho vstrebávanie, práve D vitamín mu v tom pomáha a zabuduje do kosti. Kosť je potom odolnejšia, pevnejšia a s vyššou hustotou. Zároveň sa podporí aj absorpcia fosforu a spolu s vápnikom kosť vyživujú.

Posilňuje našu imunitu

Mnoho štúdií ukázalo, že pôsobenie tohto vitamínu je účinné v boji proti vírusom, baktériam, či plesniam. Náchylnosť na chrípkové ochorenie sa znižuje, keď sa častejšie vystavujeme slnečnému žiareniu. Keďže v zimnom období ho je citeľne málo, prejavuje sa to respiračnými ťažkosťami. Keď si ho dodáme, zvýšia sa proti infekčné účinky v pľúcach, črevách a v koži. Naša vrodená imunita sa aktivuje a bunky v krvi začnú intenzívne bojovať proti chorobe.

Zlepšuje astmu  

Najnovšia štúdia ukázala, že pacienti užívajúci Déčko mali omnoho menej astmatických záchvatov a vyžadovali si o polovicu menej hospitalizácií v nemocnici.

Štúdia poukázala na to, že:

  • vitamín D vplýva na vývin pľúc a reguluje imunitné bunky
  • pri nedostatku D vitamínu sa zhorší stav dýchacích ciest
  • D vitamín znižuje výskyt astmy a infekcií
  • ľudia s menším množstvom tohto vitamínu majú menej buniek imunitného systému, preto sú častejšie chorí a trpia únavou

Zlepšuje srdcovo-cievny system

Ľudia užívajúci doplnky s D vitamínom mali o 30 percent nižšie riziko infarktu, cievnej mozgovej príhody a cukrovky. Vďaka nemu sa znižuje krvný tlak, čo veľmi pomáha nášmu srdcu a cievam.

Vitamín D pomáha bojovať proti depresiám a pozitívne ovplyvňuje náš endokrinný systém.

Ako získať D vitamín

Nevyhýbajte sa slnku

Už len 30 minútový pobyt na slnku nám zabezpečí jeho potrebnú dennú dávku.Samozrejme za predpokladu, že máme odhalené ruky, nohy a tvár. Opaľovať sa je potrebné s rozumom a klásť dôraz na opaľovacie krémy s prírodnými minerálnymi prísadami ako je kokosový olej, jojobový olej, čajovník  čínsky či bambucké maslo.Dôležitý je aj beta-karotén ako prevencia pri opaľovaní.

Jedzte potraviny s obsahom D vitamínu

Medzi nich patrí tresčia pečeň, losos, sleď, sardinky, rybí olej, maslo, syry, vaječný žĺtok,hovädzia pečeň, huby.

Doplňte si ho výživovými doplnkami

Kúpite ich vo forme kapsúl, tabliet či kvapiek.

Komentáre nie sú povolené.