Oplatí sa matrac a vankúš z pamäťovej peny?

DomovBlogOplatí sa matrac a vankúš z pamäťovej peny?

Zdravé a kvalitné spanie pomáha sa odráža do celkového fyzického a psychického stavu človeka. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité zariadiť si spálňu tak, aby vytvárala prostredie navodzujúce prirodzene príjemné pocity a oddych. Neoddeliteľnou súčasťou vybavenia spálne je posteľ a jej časti, ktoré majú vedľa kvalitatívnych vlastností vzduch a minimalizácie senzoricky rušivých vnemov hlavný podiel na dobrom spánku. V súčasnej dobe je možné si zadovážiť matrace, vankúše i periny z rôznych materiálov, podľa toho, akými vlastnosťami by mali disponovať. Obvykle sa pritom ľudia orientujú nielen na mieru zahrievania či tvrdosti, ale tiež na hypoalergénny charakter, pôvod materiálu (prírodné či umelé vlákna) a ďalšie. Vďaka veľkému výberu obvykle každý nájde to, čo preferuje. Veľmi obľúbenou sa v posledných rokoch stala tzv. pamäťová pena, ktorá sa používa pre výrobu matracov aj vankúšov. Jej hlavnou, ale nie jedinou, výhodou je schopnosť uchovávať tvar. A prečo si zadovážiť vybavenie spálne práve z tohto materiálu?

Čo je pamäťová pena a ako sa používa

Pamäťovú penu je možné nájsť na trhu pod rôznymi názvami (viskoelastická pena, lenivá pena) a predstavuje materiál, ktorý sa prispôsobuje osobe alebo predmetu na ňom položených. Jednoducho povedané, tlak, ktorý je vyvodzovaný na materiál, ho síce tvaruje, ale nenarúša jeho štruktúru. Z tohto dôvodu umožňuje pamäťová pena poskytnúť pre ľudské telo optimálnu oporu v akejkoľvek polohe. Matrace z pamäťovej peny boli pôvodne určené pre ležiacich pacientov či osoby trpiace problémami s kĺbmi či chrbticou.

Výhody pamäťovej peny

Okrem výbornej stabilizácie tela prináša pamäťová pena svojím užívateľom ešte ďalšie výhody. Ide predovšetkým o to, že :

  • má otvorenú pórovitú štruktúru – ktorá pomáha odvádzať vlhkosť a rýchlo sa vysušuje, takže minimalizuje riziká usadzovania prachových častíc alebo mikroorganizmov, čím je optimálne hypoalergénna
  • má vysokú tlmivú schopnosť – prispôsobuje sa všetkým tlakom, takže ak je napríklad v matraci, ktorý zdieľate s partnerom, jeho pohyby vás nebudú rušiť
  • je ľahká – veľmi dobre sa s ňou manipuluje
  • má dlhú životnosť – pretože nedochádza k jej opotrebovaniu tlakom

Nevýhodou pamäťovej peny je pomerne mäkký charakter, ktorý nemusí každému vyhovovať. Zároveň nie je vhodné používať ju pre deti, pretože neodráža dostatočne ich vývojové potreby.

Použitie pamäťovej peny

Pamäťová pena sa používa ako súčasť matracov alebo pre výrobu anatomických vankúšov. V oboch prípadoch sa využívajú jej výhody do maximálnej miery. Vankúše i matrace sú obvykle riešené ako kompozitné, kde pamäťová pena tvorí hornú časť celého riešenia. Dostupná je v niekoľkých tvrdostiach, i tá najväčšia je však ešte vždy pomerne mäkká. Obľuba pamäťovej peny však spočíva predovšetkým v stabilite, ktorú je schopná telu behom spánku poskytnúť. Vďaka nízkemu odporu sa ovinie okolo tela a zmierni tak tendencie k častému pohybu.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavový kód Prespanok.skZľavový kupón DormeoZľavové kupóny Sconto