Tipy, ako si užiť dlhý a zdravý spánok
DomovBlogTipy, ako si užiť dlhý a zdravý spánok

feet-224680_1280

Je dobre známe, že kvalitný spánok je zásadný pre ľudské duševné aj fyzické zdravie. Okrem iného znižuje hladinu stresu, mozog funguje lepšie a imunitný systém je silnejší. Pre to je ale treba mať vhodné podmienky a dodržiavať určitú rutinu. Zistite, ako si najlepšie užijete dlhý a zdravý spánok.

Nastavte si pravidelný režim spánku, aj o víkende

Ľudský cyklus spánku je regulovaný vnútornými biologickými hodinami. Keď má telo pravidelný čas, kedy sa zobúdza, lepšie sa mu potom aj zaspí v konkrétnu hodinu. Preto nie je vhodné tento rytmus porušovať, ak chcete mať dlhý a zdravý spánok.

Vyberte si správny matrac

Kvalitný matrac je pre zdravý spánok nutnosťou, pretože pre plnohodnotný odpočinok potrebujete adekvátnu oporu. Jeho výber závisí od vašich preferencií, ale niektoré vlastnosti sa dajú odvodiť od vašich zdravotných potrieb. Pre ľudí s bolesťami chrbta alebo krku sú najlepšie stredne tvrdé matrace alebo tvrdé s mäkkým vankúšom. Ľudia s alergiami by sa mali obzerať po hypoalergenných materiáloch alebo tých, ktoré majú poťahy, čo sa dajú ľahko vyprať.

Naučte sa pred spaním venovať relaxačným činnostiam

Uvoľňujúca rutina pred spaním pomôže oddeliť aktivitu od spánku. Ak sa vyhnete stimulujúcim aktivitám a pred spaním sa upokojíte, môže to zjednodušiť prechod do hlbokého spánku. Tiež sa vyhnite jasnému svetlu najmä z obrazoviek počítača alebo mobilného telefónu. Toto svetlo neurónom zodpovedným za spánkový cyklus vraví, že je čas byť hore, nie naopak. Ak už musíte pozerať do týchto obrazoviek, nastavte si v zariadení nočný režim, ktorý filtruje modré svetlo.

Vytvorte si príjemne prostredie

Uistite sa, že máte optimálne podmienky pre kvalitný spánok. Mali  by ste spať v tme, čoho môžete dosiahnuť napríklad zatemňovacími (blackout) závesy. Spálňa by mala byť skôr chladná, teploty by mali byť medzi 16 a 18 °C, najviac 20 °C. Tiež by vás nemalo nič rušiť. S tým vám pomôže zariadenie vydávajúci takzvaný biely šum, ktorý upokojujúcim zvukom prúdacieho vzduchu prekryje nežiaduce ruchy z okolí (chrápanie, televízor od susedov a ďalšie). Pri najhoršom pomôžu štuple do uší.

Postrážte si svoj stravovací režim

Posledné jedlo by ste mali mať 2-3 hodiny pred spánkom. Najlepšie je vyhnúť sa ťažkým pokrmom vo večerných hodinách, lebo môže sťažiť celý spánok. Vhodné nie sú ani korenená jedlá, ktoré môžu spôsobiť pálenie záhy. Rovnako nie je dobré piť väčšie množstvo tekutín, pretože sa potom budete budiť a budete musieť vstávať na záchod.

K dobrému spánku pomáha aj cvičenie

Pravidelné cvičenie napomôže kvalitnému spánku. Lepšia je intenzívnejšia záťaž, ale dobrý je akýkoľvek pohyb. K hlavným pohybovým aktivitám, u ktorých je preukázané zlepšenie kvality spánku, parí kardio cvičenie, joga a silový tréning.  Cvičiť môžete v akúkoľvek dennú dobu, len pozor tesne pred spaním. Najmä väčšia záťaž môže spôsobiť bdelosť a zvýšiť teplotu, čo usínanie sťažuje.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavový kód DormeoZľavy PrespanokZľavový kupón Fines.sk