Tipy na hračky pre deti do 6 rokov

DomovBlogTipy na hračky pre deti do 6 rokov

Vybrať vhodnú hračku pre dieťa môže byť niekedy pomerne náročné, najmä ak ide o dieťa príbuzného, alebo kamaráta. Výber hračky je potrebné v takom prípade dôkladne zvážiť a ideálne sa zamerať na produkty, ktoré nielen dieťa zabavia, ale majú preň aj edukatívny význam. Hračky by mali byť vždy primerané veku dieťaťa, pričom vhodnosť jednotlivých typov sa odvíja od jeho celkovej vyzretosti, schopností, ale i záujmov. V tomto smere je tak nutné pri výbere vhodnej hračky primárne premýšľať, čoho chceme kúpou konkrétneho typu u dieťaťa dosiahnuť a v čom mu môže byť hračka prospešná.

Vhodné hračky pre deti podľa veku

Hra pre dieťa predstavuje proces učenia, pri ktorom si trénuje nielen svoje motorické či pohybové schopnosti, ale aj predstavivosť a sociálnu úlohu v spoločnosti. Nie je náhoda, že sa najmä väčšie deti pri hre snažia napodobňovať svet dospelých – pri týchto hrách sa im darí lepšie pochopiť svet i definovať svoje postavenie v ňom. Hračky by mali v tomto smere podporovať detskú fantáziu a pomôcť im sa odpovedajúcim spôsobom pri hre realizovať.

Hračky pre deti do 1 roku

Behom prvého roka života prechádza dieťa veľmi rýchlym vývojom, pri ktorom sa intenzívne rozvíjajú všetky jeho schopnosti. Hračky v prvých mesiacoch by mali byť mäkké a prateľné alebo omývateľné – hlavným hmatovým orgánom takto malého dieťaťa sú ústa, prostredníctvom ktorých získava prvé vnemy. Pre tieto deti sú vhodné farebné alebo lesklé hračky, na ktorých sa striedajú rôzne materiály s nepravidelným tvarom alebo reliéfom. Optimálne sú menšie plyšové zvieratká bez prílišného vypchania s dodatočnými aplikáciami, hrkálka, hracia hrazda so zavesenými drobnými hračkami či omývateľné nafukovacie knižky. Deti vo veku okolo 1 roka potom ocenia hračky s pohyblivými časťami (napr. tzv aktívna kocka), základné drevené stavebnice či súpravy pre hru s pieskom.

Hračky pre deti vo veku 1-3 roky

V období medzi prvým a tretím rokom je potrebné u dieťaťa rozvíjať predovšetkým motorické schopnosti. Okrem klasických drevených alebo pokročilých plastových stavebníc a vkladacích hračiek (tvary či postavy) sú pre toto obdobie ideálne hračky kostýmové alebo prepojené s povolaniami či bežnými domácimi činnosťami, ako sú varenie, upratovanie alebo sekanie trávy.

Hračky pre deti vo veku 3-6 rokov

V druhej polovici predškolského života dieťa už obvykle navštevuje škôlku a jeho záujmy sa čoraz viac orientujú nielen na spoločné hry, ale i na prípravu na budúce povinnosti. V tomto období je veľmi dôležité rozvíjať jemnú i hrubú motoriku a obrazovú či sluchovú pamäť. V tomto smere veľmi dobre pomôžu detské hudobné nástroje a spoločenské hry určené pre deti tejto úrovne, športové náčinie (lopta, lietajúci tanier apod.). Okrem nich sú vhodné hračky, ktoré deti môžu personifikovať, alebo pretvárať podľa vlastnej fantázie – okrem bábik či plyšových hračiek sú to nielen bežné stavebnice, ale i stavebnice magnetické pre vytváranie plošných či priestorových obrazcov, náročnejšie puzzle či plastelína alebo podobne riešené hmoty, ktoré je možné tvarovať hnetením.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavové kupóny Mackoviahracky.skZľavy Wiky.skZľavový kód 4kids