TOP tipy na zútulnenie bývania

DomovBlogTOP tipy na zútulnenie bývania

Presťahovali ste sa do nového bytu a nemáte možnosť veľkej renovácie kvôli tomu, že bývate v podnájme? I tak môžete dosiahnuť veľmi rýchlo útulného bývania v pomerne krátkom čase. Dôležité je primárne zvoliť štýl bývania, ktorý vám vyhovuje, a tomu prispôsobiť nielen nábytok, ale i dekorácie hrajúce v zútulňovaniu bytu často kľúčovú úlohu. Ak sa potrebujete inšpirovať, tu je niekoľko tipov, ktorá vám v celom procese pomôžu.

Tipy na zútulnenie bývania

Bytová zástavba často obmieňa svojich užívateľov, ak ste sa teda práve presťahovali do nového bytu, veľmi pravdepodobne v ňom pred vami už niekto býval. Predtým, než sa pustíte do zariaďovania, je dobré realizovať kompletné upratovane.

Nábytok a farby

Prvým aspektom, ktorý pomáha zútulneniu bývania je jeho farebné tónovanie a materiál nábytku. Veľmi príjemné je použitie teplých farieb v kombinácii s prírodnými materiálmi – dreva, kovu, kameňa či prírodných tkanín. Ideálne je voliť v každej miestnosti kombináciu dvoch až troch farieb, ktoré sa opakujú na nábytku a stenách, môžu byť veľmi kontrastné, nemalo by ich však byť veľa, aby sa vzájomne nerušili.

Osvetlenie

Ďalším spôsobom, ako dosiahnuť útulného dojmu, je zvoliť vhodné osvetlenie. Vedľa hlavného osvetlenia miestnosti ide najmä o menšie svetlá – lampičky stolné alebo stojacie lampy s malým svetelným okruhom a teplým žltým svetlom. Tieto by mali byť umiestňované predovšetkým do obývačiek alebo detských izbičiek.

Bytový textil

Ak chcete dosiahnuť príjemného domáckeho vzhľadu a pocitu tepla domova, zamerajte sa na textílie. Pomôžu vám s tým nielen farebne zladené koberce a behúne na zemi, ale aj záclony a závesy či doplnky (vankúšiky, dekorácie na stenu apod.). Tkaniny a textílie majú vždy utlmujúci charakter, ktorý ruší industriálne tóny alebo studený vzhľad kovu či skla.

Izbové rastliny

Jednou z vhodných stratégii pri zútulňovaní je rozmiestnenie izbových rastlín. Či už ide o vysoké okrasné či kvitnúce rastliny, alebo o bylinky, ktoré si pestujete pre potrebu do kuchyne, rastliny vždy prinášajú svieži prírodný prvok, ktorý oznamuje, že v danom byte niekto býva a pravidelne sa o ne stará, alebo ich k niečomu používa. Pri výbere rastlín sa nezameriavajte iba na ich vlastnosti, ale i na charakter črepníka, v ktorom sú vysadené – i tu by mala byť zachovaná farebnosť a prírodné tendencie.

Dekorácie na stôl či stenu

Veľmi dobrým prostriedkom pre vytvorenie útulného prostredia, je doplnenie dekoračných prvkov na rovné plochy, ale i na steny. U stolčekov a komôr môže ísť o drobné prírodniny či figúrky, u stien o obrázky s rôznymi domáckymi motívmi. Ideálne je potom použitie fotiek v dekoratívnych rámčekoch samostatných, či takých, ktoré umožňujú vytváranie koláží. Pri výbere nástenných dekorácií je vhodné premýšľať o účelu miestnosti, v ktorej budú – do kuchyne sa skôr hodia malé obrázky s motívmi jedla, do spálne jemné krajinky, do obývačky väčšie obrazy s rôznou tematikou podľa vkusu obyvateľa.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavový kód LavdecorZľavový kupón Dekoraciedobytu.skZľavové kódy VidaXL