Mlieko

Trápi vás alergia na kravské mlieko? Poradíme vám, čím ho nahradiť

Mlieko je tekutina, ktorá sa tvorí v mliečnych žľazách samíc cicavcov. Pre mláďatá je kľúčovým zdrojom výživy pokiaľ nebudú môcť tráviť aj iný druh potravy. Je zdrojom proteínov – kazeínu, alfa a beta laktoglobulínu a albumínu. Nájdete v ňom aj mliečny cukor – laktózu, fosfor, vápnik, zinok, horčík, vitamíny B, C, D, E a K. Konzumácia kravského mlieka je v súčasnosti mnohokrát príčinou vzniku alergie aj intolerancie.

Alergia na bielkovinu kravského mlieka

Predstavuje nadmernú reakciu imunitného systému na kazeín – proteín kravského mlieka. Tým, že štruktúra kravského mlieka je odlišná od štruktúry materského mlieka, organizmus naň reaguje ako na cudzorodú látku, ktorá mu nie je vlastná. Telo začne produkovať protilátky proti mliečnym bielkovinám IgE, čím dochádza ku vzniku alergickej reakcie. Jej intenzita závisí od genetickej predispozície a od stupňa vývoja bariérovej sliznice tenkého čreva. Prejavuje sa zvracaním, bolesťami brucha, astmou a alergickou nádchou a vznikom ekzému.

Laktózová intolerancia 

Veľmi často je konzumácia kravského mlieka spúšťačom laktózovej intolerancie, pri ktorej enzým laktáza nie je schopný v tenkom čreve štiepiť laktózu na glukózu a galaktózu. Počas dojčenského obdobia je hladina laktázy najvyššia, avšak s pribúdajúcim vekom jej hladina v organizme klesá. Laktóza sa stáva nestráviteľnou, v hrubom čreve sa začne tvoriť kyselina mliečna, metán, oxid uhličitý a vodík. Tieto látky dráždia sliznicu čreva, čo sa prejaví kŕčmi, bolesťami brucha, hnačkami.

Používajte náhrady kravského mlieka

Kozie mlieko

Je ľahko stráviteľné a preto vhodné pre ľudí s alergiou na kravské mlieko. Nájsť v ňom môžete vápnik, fosfor, mangán, horčík, meď, vitamíny A, B12, C, D a E. Zvyšuje obranyschopnosť organizmu, pomáha liečiť astmu aj reumatoidnú artritídu vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam. Účinky kyseliny kaprínovej a kaprilovej v kozom mlieku podporujú endokrinný systém aj činnosť čriev. Chrupavky, kĺby a šľachy vám kozie mlieko zregeneruje svojim obsahom síry.

Rastlinné mlieka

Sú zdravou rastlinnou náhradou kravského či kozieho mlieka bez obsahu kazeínu aj laktózy s ľahkou stráviteľnosťou. Doprajte si chutné makové, mandľové, ovsené, kokosové, pohánkové, ryžové či konopné. Sú bohatým zdrojom minerálov, fosforu, železa, vápnika, magnézia, medi, mangánu, zinku a selénu. Obsahujú vitamíny A, B, C, D a E. Minerály pomáhajú budovať stavbu a štruktúru pohybového aparátu a zlepšujú jeho pohyblivosť. Ich nedostatok sa prejavuje vznikom osteoporózy a náchylnosťou k tvorbe zlomenín. Okrem toho minerály zlepšujú činnosť obehovej sústavy a svalov, zvyšujú ostrosť zraku, znižujú podráždenosť a nervozitu. Navyše selén účinkuje ako silný antioxidant zbavujúci telo toxínov. Makové mlieko je výnimočné dvojnásobne vyšším obsahom vápnika ako má kravské mlieko.

Ovsené mlieko je vzácne vysokým obsahom kremíka so silnou detoxikačnou schopnosťou čistiť sliznice dýchacích, tráviacich, močových orgánov aj kože. Na ich povrchu dokáže vytvoriť ochranný film chrániaci pred vznikom infekcií. Rutín v pohánkovom mlieku znižuje priepustnosť ciev pri zvýšenom tlaku krvi a napomáha správnemu prekrveniu. Vysoký obsah vlákniny v ryžovom mlieku podporuje pohyblivosť čriev, odstraňuje zápchu a ovplyvňuje dobre trávenie. Aminokyseliny v tomto druhu mlieka regenerujú svalové bunky, regulujú hormonálnu hladinu, podporujú mozgovú činnosť, znižujú únavu a vyčerpanosť, pomôžu vám získať energiu a vitalitu. Keďže napomáhajú tvorbe kolagénu, vaša pleť sa vyhladí, bude pružná a dobre hydratovaná. Vlasy a nechty budú pevnejšie. Šľachy, väzy a chrupavky sa dostatočne vyživia a získajú potrebnú elasticitu a pohyblivosť. Ak vás trápia bolesti a zápaly kĺbov a svalov, neváhajte siahnuť po konopnom mlieku

Komentáře nejsou povoleny.