Viete, ako vybrať čističku vzduchu?

DomovBlogViete, ako vybrať čističku vzduchu?

Vzduch, ktorý nás obklopuje obsahuje množstvo prachu, baktérií, roztočov, a plesní. Tieto alergény sa usádzajú na slizniciach pľúc, kde spôsobujú vznik astmy, alergie a rôznych respiračných ochorení. Aby ste zlepšili svoje dýchanie a zvýšili kvalitu ovzdušia vo svojom prostredí, zakúpte si čističku vzduchu. Pri jej kúpe sa zamerajte na niekoľko dôležitých parametrov.

Druh filtra

Medzi najčastejšie používaný patri HEPA filter, ktorý má dlhu životnosť a je mimoriadne účinný. Alergikom prospeje. Dokáže zachytiť aj tie najjemnejšie nečistoty, baktérie, pele, prach, plesne aj pachy. Filter s aktívnym uhlím odstraňuje hlavne prchavé toxické látky z riedidiel, lakov a lepidiel, ktoré sa môžu uvoľňovať z nábytku či podlahy. Ďalším variantom je elektrostatický filter fungujúci na princípe čistenia pomocou statickej elektriny, ktorá je schopná alergény z ovzdušia priťahovať. Vodným filtrom sú zachytávané baktérie, roztoče a plesne pomocou hladiny vody, vďaka ktorej slúžia aj ako zvlhčovače vzduchu. Na trhu nájdete aj čističky s fotokatalytickým filtrom, ktorý redukuje nielen množstvo baktérií či plesní, ale aj pachy od dymu a zvierat pôsobením ultrafialového žiarenia, ktoré škodliviny rozloží. Ak chcete, aby vaša domácnosť i kancelária dýchali dokonalou čistotou, riešením je antibakteriálny filter s vysokou účinnosťou ničenia baktérií a vírusov.

TIP: Využite zľavový kód Klarstein.sk, alebo zľavový kód Electronic-star.sk

Hlučnosť a vzduchový výkon

Jedným z kľúčových kritérií pri výbere čističky je vzduchový výkon. Určuje koľko m³ vzduchu dokáže prístroj vyčistiť za 1 hodinu. Vypočítate si ho vynásobením objemu miestnosti číslom 2,5 alebo 4 (u alergikov). Ak sa rozhodnete čističku užívať aj počas nočných hodín a nechcete byť rušení, myslite na ďalší dôležitý parameter – hlučnosť. Vyjadruje intenzitu hluku počas prevádzky prístroja a udáva sa v decibeloch. Optimálna hodnota by nemala presiahnuť 30 dB. S vyšším výkonom stúpa aj hlučnosť, i keď vždy to tak nie je. Kvalitnejšie modely ponúkajú možnosť nastavenia tichého nočného režimu.

Doplnkové funkcie

Mnoho moderných čističiek je vybavených nadštandardnými funkciami. Patrí medzi nich časovač, pomocou ktorého sa prístroj zapne alebo vypne podľa vopred nastaveného času, senzor škodlivín zas upozorňuje na mieru znečistenia vzduchu, signalizácia výmeny filtra vám pripomenie, že je nevyhnutné ho vymeniť a funkcia ionizácie podporuje vyššiu efektivitu čistenia. Cenným bonusom je displej, ktorý umožňuje získať prehľad o kvalite vzduchu a taktiež diaľkové ovládanie s aplikáciou v mobilnom telefóne. Skvelo nahradí manuálny režim, pri ktorom si intenzitu čistenia určujete sami pomocou tlačidiel, ale aj režim automatický, keď čistička prostredníctvom senzorov vyhodnotí kvalitu ovzdušia a zvolí vhodný čistiaci režim.

A kam by ste mali čističku umiestniť? Ideálna poloha je približne jeden meter nad úrovňou zeme v strede izby. Keď potrebujete prečistiť rozsiahlejší priestor, viackrát ju premiestnite. Majte na pamäti, že okná v miestnosti by mali byť počas prevádzky uzavreté, aby sa zabránilo zníženiu účinnosti prístroja. Následne však miestnosť vyvetrajte, čerstvý vzduch je pre nás predsa životne dôležitý. Opäť ju uveďte do chodu, ale až po dôkladnom prevetraní.

Čističky vzduchu v pekných moderných dizajnoch nájdete v e – shopoch s elektronikou.