Vitamíny, minerály a kolagén posilnia vaše kĺby

DomovBlogVitamíny, minerály a kolagén posilnia vaše kĺby

Kĺb je pohyblivým spojením dvoch alebo viacerých kostí, ktorého hlavnou úlohou je zabezpečovať pohyb. Je tvorený kĺbovou hlavicou a kĺbovou jamkou, ktoré sú pokryté chrupavkou.Vonkajšia(fibrózna) vrstva kĺbu je zložená z kolagénových vlákien a zabezpečuje jeho pevnosť. Vnútorná (synoviálna) vrstva je tvorená riedkym väzivom, ktoré má vynikajúcu regeneračnú schopnosť, zabezpečuje výživu chrupavky a zamedzuje treniu pri pohybe kĺbu.Ťažká fyzická práca, sedavé zamestnanie, vek, ale aj obezita prispievajú k zhoršeniu stavu kĺbov. Preto sa musíme o ne starať doplnením dôležitých výživných látok.

Výživné látky, ktoré podporia pevnosť a zdravie vašich kĺbov

Vápnik je základnou stavebnou zložkou kostí. Keď ho má telo nedostatok, odoberá si ho z kostí a zubov. Prejavuje sa to osteoporózou, osteomaláciou (mäknutím kostí), zvýšeným počtom zubných kazov, búšením srdca, vypadávaním vlasov a bolesťami svalov. Vekom sa jeho hladina znižuje, preto je vhodné si ho dopĺňať. Nachádza sa v mliečnych výrobkoch, maku či vlašských orechoch.

Horčík – dôležitý minerál, ktorý sa vo veľkej miere nachádza v kostiach. Je však aj súčasťou tkanív a svalov. Spolu s vápnikom prispieva k zdravému vývoju kostí a zubov, podporuje činnosť svalov a nervov, ovplyvňuje správnu zrážanlivosť krvi, posilňuje imunitu a činnosť kardiovaskulárneho systému. Ak ste často unavení, nervózni a trpíte svalovými kŕčmi, je pravdepodobné, že vám chýba práve horčík. Nájdete ho v pšeničných klíčkoch, sóji, kakau, citrusoch a zelenine.

Vitamín D3. Tento vitamín získavame hlavne pobytom na slnku. Naša koža ho absorbuje prostredníctvom slnečných lúčov. Je dôležitý pre udržanie správnej hladiny vápnika a fosforu v organizme a zabezpečuje ich správne zabudovanie do kostí. Kosti sú potom pevnejšie a silnejšie a nelámu sa. Vitamín D3 výrazne zvyšuje imunitu, účinne pôsobí proti vírusom a infekciám. Konzumujte veľa rýb, hovädzej, tresčej pečene a vajíčok, aby ste si zabezpečili jeho dostatočnú hladinu v tele.

Vitamín K2 – pozitívne účinky na ľudské zdravie:

  • Pomáha ukladať vápnik tam, kde ho telo potrebuje. Neukladá sa v tkanivách a cievach.
  • Aktivuje osteokalcín – hlavnú zložku kostnej hmoty
  • Podporuje srdcovo – cievnu činnosť
  • Bojuje proti  ateroskleróze

Kolagén je označovaný ako elixír mladosti. Tvorí hlavnú stavebnú bielkovinu kostí, väzív, chrupaviek, šliach a kože. S pribúdajúcim vekom sa stráca, čím dochádza k degenerácii pohybového aparátu, oslabeniu svalov, zníženiu kvality pleti, vlasov a nechtov. Keď si ho doplníte, kĺbová chrupavka bude pružnejšia, vaša pleť omnoho žiarivejšia, elastickejšia, bude pôsobiť mladistvým dojmom a spomalí sa proces jej starnutia. Vlasy budú pevnejšie, lesklejšie, bez lámavosti a štiepenia. Zlepší sa aj kvalita vašich nechtov. Kolagén tvoria dôležité aminokyseliny, prolín a glycín, ktoré podporujú kvalitu ciev, ich pevnosť a zabraňujú vzniku aterosklerózy, kedy dochádza k zúženiu a upchávaniu ciev, čím sa v nich zhorší prietok krvi.

Všetky tieto cenné výživné látky, ktoré udržia a podporia zdravie vašich kostí a kĺbov nájdete vo výživových doplnkoch s ich obsahom.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavový kupón StressFix.skZľavový kód Bohatstvo PrirodyZľavový kupón Incacollagen