Všetko o polyratanovém nábytku

DomovBlogVšetko o polyratanovém nábytku

Ratan je veľmi obľúbeným materiálom pre výrobu interiérového, ale i exteriérového nábytku. Veľa ľudí ho uprednostňuje najmä pre jeho vysokú trvanlivosť, príjemný prírodný vzhľad a schopnosť dlhodobo si udržiavať funkčné vlastnosti pri pomerne prijateľnej miere údržby. Veľkou výhodou prírodného ratanu je jeho pevnosť a flexibilita, ide o celkovo veľmi kvalitný materiál a nábytok z neho vyrobený disponuje výbornými vlastnosťami vrátane pohodlného spracovania, ľahkej konštrukcie a nedráždivého hypoalergénneho charakteru. I z tohto dôvodu sú jednotlivé produkty i sety ratanového nábytku relatívne drahé. Optimálnym riešením v prípade, že si chcete zadovážiť záhradný nábytok v kvalite ponášajúcej sa na ratan za rozumnejšiu cenu, je nábytok z tzv. umelého ratanu alebo polyratanu.

Čo je polyratanový nábytok

Polyratan je v podstate umelou verziou ratanu – základnou zložkou materiálu sú flexibílne polyolefíny, obvykle ide o polyetylén. Syntetické vlákno je obdobne ako ratan splietané do tkaniny, z ktorej je napokon vyrobený pevný a odolný nábytok, ktorý zachováva špecifickú ľahkosť a teda i jednoduchú manipulovateľnosť prírodného ratanu. Polyratanový nábytok tak predstavuje dostupnejší variant veľmi kvalitného záhradného nábytku, ktorý je príjemný a pohodlný pri nižších finančných nákladoch – veľmi lacný nábytok však spravidla nedosahuje požadovaných kvalít.

Výhody a nevýhody polyratanového nábytku

Kvalitný umelý ratan má pomerne dobrú trvanlivosť pri nízkych nárokoch na údržbu. Výhodami polyratanu sú predovšetkým:

  • veľká farebná škála s vysokou odolnosťou – vďaka pigmentom a UV stabilizátorom nedochádza v priebehu používania k blednutiu farieb
  • jednoduché ošetrovanie – materiál stačí čistiť vodou alebo bežným saponátom, nevyžaduje špeciálny prístup
  • odolnosť voči vlhkosti a veľkým teplotným výkyvom
  • nízka hmotnosť (jednoduché premiestňovanie)

Hlavnou nevýhodou polyratanového nábytku je veľmi ťažké stanovenie jeho kvality iba pohľadovo – lacný i drahý materiál sú vzhľadovo veľmi podobné, je preto nutné vždy dôkladne vyberať dodávateľa.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavový kód vidaXLZľavový kupón XXXLutzZľavové kupóny Eshopist