Výber oblečenia na behanie

DomovBlogVýber oblečenia na behanie

Behanie je veľmi príjemný a jednoduchý spôsob, ako si zaistiť pohyb prakticky v každom ročnom období. Jeho veľkou výhodou sú minimálne požiadavky na vybavenie. To spravidla zahrnuje najmä oblečenie, ktoré musí byť prispôsobené nielen aktuálnemu ročnému obdobiu či počasiu, ale naviac musí spĺňať potreby voľnosti pohybu. Vedľa oblečenia je ďalším dôležitým vybavením obuv, ktorá musí byť pohodlná, ale pevná a adekvátna terénu, v ktorom je behanie realizované.

Ako vybrať oblečenie na behanie

Ak ste sa rozhodli posilniť svoju kondíciu pravidelným behaním, mali by ste si zadovážiť vhodnú obuv i oblečenie pre celoročné použitie. Bežecké topánky sa obvykle v priebehu roku nemenia a používa sa jeden typ pre športovanie v zime i v lete. Oblečenie na behanie sa podľa potreby vrství. Nie je výnimkou použitie funkčných prvkov (najmä v zimných mesiacoch), ideálne je vždy hľadať také kusy oblečenia, ktoré sú ľahké a odvádzajú dobre pot, a doplňovať ich ďalšími vrstvami podľa konkrétnej poveternosti.

Vyberáme oblečenie na beh

Oblečenie na beh musí byť vždy adekvátne aktuálnym podmienkam – ak sa chcete vybaviť na všetky prípady, je lepšie si zadovážiť kompletný set vhodný pre zimné i letné športovanie, ktorý bude určený len k tomuto účelu. V letných mesiacoch využijete tričko a krátke nohavice, alebo šortky – nohavice by nemali byť priveľmi krátke, aby sa o seba neodierali stehná. Ženy sa môžu na leto vybaviť kratšími legínami. Horný diel (tričko, tielko) by malo byť vždy funkčné, tzn. ľahké a priedušné, vhodné sú predovšetkým materiály, ktoré v sebe neudržiavajú vlhkosť (funkčné oblečenie je bežne vyrábané z polymérnych umelých tkanín, čo pri častom používaní znižuje jeho kvalitu, ale pre bežca zaisťuje dostatočné pohodlie). Pre chladnejšie mesiace si zadovážte bundu do dažďa, dlhé nohavice (legíny) a do zimy naviac ešte jednu vrstvu na telo, ktorou dosiahnete dostatočný tepelný komfort. Vrstvenie by potom malo byť riešené tak, aby ste na sebe mali vždy o jednu vrstvu menej než normálne – pri behu je generované teplo, ktoré vás bude zahrievať.

Vyberáme bežeckú obuv

Pri výbere bežeckej obuvi hrá dôležitú úlohu najmä terén, v ktorom budete behať. Ten ovplyvňuje predovšetkým charakteristické vlastnosti podrážky, ktorá môže byť buď:

  • s jednoduchou vzorkou pre behanie po pevnom povrchu (cestné)
  • s náročnejšou vzorkou pre behanie po nespevnenom povrchu (trailové)

Topánky by mali byť dostatočne pevné a sedieť na nohe, preto je lepšie si ich vždy vyskúšať. Vnútorná výstelka by mala vyrovnávať pronáciu nohy, došľapovanie by malo byť vždy pohodlné a pri pohybe by sa noha nemala v topánke nikdy hýbať. Horná upínacia časť topánky by zasa mala kopírovať priehlavok nohy, v žiadnom mieste by vás nemala tlačiť alebo odierať.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavový kupón 4F StoreZľavový kód Bezvasport.sk