Vyberáte nový kávovar? Skúste si ešte pred kúpou zodpovedať niekoľko základných otázok
DomovBlogVyberáte nový kávovar? Skúste si ešte pred kúpou zodpovedať niekoľko základných otázok

coffee-gfa982b4b1_1920

Určite mi mnohí dajú za pravdu, že nie je nad výbornú a chutnú šálku kávy po prebudení. Viacerí máme tento ranný rituál zaužívaný už možno niekoľko rokov a väčšinou je príprava kávy prvá činnosť, ktorú urobíme hneď, ako vstaneme z postele. Napokon, kto by odolal lahodnej vôni čerstvej kávičky, ktorá sa šíri po celom byte či dome? Ak patríte k milovníkom kávy a rozmýšľate nad kúpou nového kávovaru alebo kávovaru vôbec, mali by ste si ešte pred kúpou ujasniť zopár vecí. Ktoré sú to? Poďme sa na ne spolu pozrieť.

Základné otázky pri výbere kávovaru

Ak ste si doteraz pripravovali kávu klasickým spôsobom – zaliatím vriacou vodou, či už tureckú alebo presso, ale rozhodli ste sa to zmeniť, tak možno nastal ten správny čas na kúpu prístroja, ktorý vám, ak si vyberiete ten správny, pripraví tú najlepšiu a najchutnejšiu kávu.

Čo všetko by ste mali vedieť ešte predtým, než si domov prinesiete kávovar? Do úvahy by ste mali vziať nasledujúce faktory: parametre a funkcie kávovaru, typ, počet šálok kávy, ktoré budete denne pripravovať, dizajn a v neposlednom rade aj samotnú cenu prístroja. Poďme sa spoločne pozrieť na tieto spomínané aspekty, aby pitie kávy bolo pre vás tým najväčším pôžitkom.

Vyberte si ten, ktorý najviac ulahodí vašim požiadavkám

Všetci „kávičkári“ sa určite zhodnú na tom, že kávovar v domácnosti či v práci je dôležitým a šikovným pomocníkom. Tí, ktorí ho vlastnia, si už život bez neho nevedia ani predstaviť. Dôležitým parametrom pri výbere kávovaru je jeho typ. Poznáme kávovary automatické, pákové a kapsulové.

Automatické kávovary sa ešte delia na plnoautomatické a poloautomatické. Oba typy pracujú na rovnakom princípe. Stačí ich naplniť zrnkami kávy a vodou a prípravu kávy už urobia samy.

Výhody:

 • príprava kávy z čerstvo pomletých zŕn
 • možnosť nastavenia arómy kávy
 • ľahšia, menej náročná údržba

Nevýhody:

 • väčšinou väčšie rozmery
 • spravidla vyššia cena v porovnaní s inými typmi kávovarov

Pákové kávovary potešia tých milovníkov kávy, ktorí chcú mať jej prípravu čo najviac pod kontrolou. V tomto prípade je dôležité správne namletie kávy a následne jej natlačenie do páky kávovaru.

Výhody:

 • o príprave kávy rozhodujete len vy sami

Nevýhody:

 • možno pripraviť iba z mletej kávy
 • potreba cviku a zručnosti vedieť stlačiť kávu tak ako treba

Kapsulové kávovary patria k lacnejším typom kávovarov v porovnaní s automatickými a pákovými kávovarmi. Fungujú na princípe kapsúl kávy, ktoré len dokupujete, keď sa vám minú /ich cena je vyššia/. Naplníte nádržku vodou, vložíte kapsulu a  kávovar vám pripraví požadovaný nápoj.

Výhody:

 • rýchla príprava kávy
 • pomerne nízka cena
 • nenáročná údržba

Nevýhody:

 • naraz možno pripraviť len jednu kávu
 • vyššia cena kapsúl

S typom kávovaru súvisí aj počet šálok kávy, ktoré denne vypijete vy alebo členovia domácnosti. V prípade, ak pripravujeme tri šálky kávy denne a aj viac, rozhodne sa oplatí zvoliť automatický kávovar – plnoautomatický alebo poloautomatický. Môžete použiť aj pákový kávovar, len ten bude vyžadovať viac času na prípravu kávy, napríklad, keď k vám príde návšteva. Kapsulové kávovary v tomto prípade veľmi neodporúčame.

Cena i dizajn sú tiež faktory, na ktoré treba prihliadať

Ďalší faktor, ktorý súvisí s typom kávovaru, je jeho cena. Koľko ste ochotní investovať do tohto prístroja? Už vyššie sme spomenuli, že k najlacnejším typom patria kapsulové kávovary, ktoré kúpite, povedzme, do 50 eur. Kvalitnejšie sú o niečo drahšie, cena sa niekedy vyšplhá aj do 100 eur. Ak by ste sa rozhodli pre pákové kávovary, tie vás vyjdú od 50 eur do 200 eur. Tu je to cenové rozpätie už väčšie, záleží na tom, aké funkcie má daný model a, samozrejme, po akej značke siahnete. K najdrahším kávovarom bezpochyby patria tie automatické, ktoré môžu byť buď plnoautomatické, alebo poloautomatické. Základné plnoautomatické sa cenovo pohybujú od 200 eur do 500 eur, tie profesionálne od 500 eur vyššie.

Dizajn by ste mali brať do úvahy ako posledný aspekt, hoci svoj význam určite má. Väčšinou si farebne aj tvarovo či veľkosťou prispôsobujeme kuchynské spotrebiče farbe, prevedeniu samotnej kuchyne a konkrétne kuchynskej linky. Je to síce detail, ale nemožno ho opomenúť.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavový kód Coffeein.skZľavový kupón Electronic StarZľavový kód Planeo