Zahradný nábytok

Záhradný nábytok, ktorý by Vám nemal na záhrade chýbať

Po nekonečne dlhej a studenej zime sa pomaličky otepľuje a príroda sa preberá opäť k životu. S ňou aj my, pretože nás lúče jarného slniečka ťahajú do prírody alebo do záhradky. Robíme si plány, čo všetko spravíme počas jari v záhrade, čo a kam si vysadíme, akú dôkladnú starostlivosť svojej záhradke dáme.

Súčasťou tejto starostlivosti by malo byť aj vybavenie záhrady vhodným nábytkom. Aby sme sa nielen my, ale aj naši blízki či známi cítili v záhradke pohodlne a príjemne a mohli si naplno užívať chvíle oddychu.

Na čo nezabudnúť

Ak sa rozhodneme zaobstarať si záhradný nábytok, mali by sme si na vyberanie nájsť dostatok času a vyberať dôkladne. Majme na pamäti, že pôjde o trvalejšiu investíciu, ktorá by sa nám mala oplatiť.

Na trhu existuje viacero druhov či typov záhradného nábytku a niekedy sa nám môže zdať výber ťažký. Pomôcť nám môže určitá predstava alebo aj rady odborníkov. Hoci neexistujú žiadne učebnicové kritériá, podľa ktorých sa treba riadiť a prísne ich dodržiavať, ide skôr o isté tipy a akési nepísané pravidlá. Každý skúsený záhradkár vie, že tri kroky sú najdôležitejšie pri výbere vhodného záhradného nábytku: správne umiestnenie, voľba materiálu a v neposlednom rade aj údržba a starostlivosť. Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

Tipy, postrehy a inšpirácie

Skôr než urobíme posledný-finálny krok, ktorým je kúpa záhradného nábytku, ujasnime si miesto, kde ho postavíme, materiál, z ktorého má byť a starostlivosť oň. Ostatné detaily môžeme dolaďovať aj neskôr.

Nábytok do záhrady je široký pojem, pod tým si totiž môžeme predstaviť hneď niekoľko vecí: stôl, stoličky, slnečník, lavice, hojdačky, záhradné ležadlá, podušky či napr. hojdacie siete. Treba si uvedomiť, že ide o exteriérové vybavenie a všetky tieto časti záhradného nábytku budú vystavené poveternostným vplyvom. Z toho dôvodu by mali byť vyrobené z odolnejšieho materiálu. Ak budete mať nábytok na zastrešenom mieste, môžete si vybrať akýkoľvek Vám vyhovujúci a príjemný materiál. V ponuke nájdete drevo, plast, ratan či kov. Drevo je klasika, s ktorou nikdy nešliapnete vedľa, výhodou nábytku z plastu je jednoduchá údržba a odolnosť voči vonkajším podmienkam, ratan dodá Vášmu exteriéru ten správny šmrnc a kovový nábytok dlho vydrží a vyžiada si minimálnu starostlivosť.

Údržba záhradného nábytku sa bude odvíjať v závislosti na materiáli, ktorý si preň vyberiete. Najmenej práce budete mať s plastovým nábytkom, väčšinou postačí handrička na utretie stola či stoličiek. Starostlivosť o nábytok z kovu Vám tiež veľa času nezaberie, kovové časti občas umyjete čistou vodou alebo s pridaním jari. Najviac sa „vyhráte“ s dreveným záhradným nábytkom, pretože drevo si vyžaduje dôkladnejšiu starostlivosť-olej či lazúru na drevo.

Záhradný nábytok, ktorý by Vám nemal na záhrade chýbať
4.5 (90%) 2 recenzie

Komentáře nejsou povoleny.