Ako pestovať rastliny v skleníku

DomovBlogAko pestovať rastliny v skleníku
greenhouse-g7abd2d570_1280

Ak máte radi čerstvú zeleninu a máte podmienky pre vybudovanie skleníku na záhrade, je tento variant pre mnohých veľmi prínosný. Zelenina v skleníku môže dozrievať i dvakrát ročne, ak jej vytvoríme správne prostredie, vďaka prirodzenej mikroklíme je naviac možné v skleníku predpestovať rastlinky a kvety pre nasledovné rozsadenie do záhrady. Aby bolo pestovanie úspešné a úroda veľká, je treba dodržiavať niekoľko základných pravidiel, ktoré podporujú zdravý rast a eliminujú prípadný rozvoj plesní či chorôb.

Na čo si dať pozor pri výsadbe

Skleníky sú v interiéri riešené rôznymi spôsobmi, obvykle v závislosti na tom, na akej pôde sú vybudované, resp. ako je vytvorený priestor pre základný záhon, a akú majú konštrukciu. Jednoduché skleníky sú zbudované priamo na vybranom mieste v záhrade a využívajú okolitú pôdu, zložitejšie majú vytvorenú dlážku, na ktorej sú umiestnené nádoby pre zvýšené záhony či pestovateľské vrecia. Výhodou skleníka je možnosť pestovania v niekoľkých úrovniach na policiach či v závesných črepníkoch.

Kedy rastlinky vysadzovať

Výsadbu prvých rastliniek je možné realizovať už v marci, najmä ak sa chystáte na menej náročné rastliny, ako je ranná koreňová zelenina, šaláty či hrášok – tie je možné vysadzovať, i keď sú niektoré noci ešte mrazivé. Náročnejšiu zeleninu (rajčiny, paprika, uhorka, dyňa) je lepšie sadiť až v neskorších mesiacoch, kedy sa teplota i v noci drží nad bodom mrazu (a to i v prípade, že je priestor vybavený vytápaním). Siať je možné i priesady, je však potreba dávať pozor, aby neboli nasiate príliš nahusto. Skleníková klíma rastlinkám v jarných mesiacoch svedčí a dostávajú pomerne dosť svetla a veľa vlhkosti, takže vytvárajú potenciál pre veľmi dobré výsledky.

Ako rastlinky vysadzovať

Ako už bolo uvedené vyššie, rastlinky je možné v skleníku vysádzať rôznymi spôsobmi podľa toho, ako je riešená dlážka. Koreňovú zeleninu či šaláty, a neskoršie rajčiny, papriku a uhorky držíme pri zemi priamo v pôde, nádobách či vreciach. Priesady je vhodné vysádzať do nádob a ukladať na police alebo do závesov, to iste platí i pre kvety alebo bylinky či jahôd. Pri rozmiestňovaní je dobré si dávať pozor na to, akú vlhkosť rastlina preferuje – tie so zvýšenými nárokmi na vlhkosť je lepšie nechávať v zadnej časti a bližšie ku vchodu nechávať priestor pre rastlinky, ktoré majú radšej suchšie prostredie.

Na čo si dať pozor

Pestovanie rastlín v skleníku je veľmi výhodné aj vďaka možnosti dobre upravovať podmienku. Dôležité je si dávať pozor na pravidelnosť a distribúciu zálievky, aby plody nepraskali, a pri zlepšujúcich sa vonkajších podmienkach pravidelné vetranie, aby sa v skleníku nemnožili plesne. V letných mesiacoch sa vyplatí vytvoriť tienenie, ktoré zamedzí vstupu ostrých lúčov – tie môžu rastlinky spáliť. Výhodou skleníka je tiež možnosť nasadenia opatrení proti škodcom.