Dekorácie do bytu – na čo sa zameriavať
DomovBlogDekorácie do bytu – na čo sa zameriavať

brick-wall-1834784_1920

Zariaďovanie domácnosti má vždy niekoľko fáz, ktoré obvykle prechádzajú z oblasti funkčnej do oblasti estetickej. Ak vybavujeme nový byt či dom, primárne sa vždy zameriavame na to, aby bol zariadený racionálne a pohodlne. Až v prípade, že sú najčastejšie obývané izby dostatočne funkčné, prichádza na radu vytváranie špecifického vzhľadu interiéru, ktorý poukazuje na vkus a záujmy jeho obyvateľov – výber a rozmiestňovanie dekorácií. Dekorácie slúžia predovšetkým k zútulneniu domácnosti, často majú pre ich majiteľa nielen hodnotný, ale aj sentimentálny význam a individualizujú priestory do unikátnej podoby. Čo všetko je teda považované za dekorácie a ako vyberať tie, ktoré vášmu bytu dodajú ten správny štýl?

Vyberanie vhodných dekorácií do bytu

Dekorácie nemusia mať primárne iba estetickú funkciu, ale môžu plniť i praktický účel. Štandardne je tak možné rozlišovať niekoľko kategórií dekorácií, ktoré sa medzi sebou líšia z hľadiska:

  • umeleckej hodnoty
  • sentimentálnej hodnoty
  • funkcie
  • riešenia
  • ceny

Pri slove dekorácia sa väčšine ľudí vybavujú buď drobné ozdobné predmety, alebo naopak starožitné či umelecké artefakty vrátane obrazov či sošiek. Predmetov označovaných ako dekorácie je ale oveľa viac a pre dosiahnutie konkrétneho štýlu zariadenia domácnosti je potrebné ich vedieť správne kombinovať.

Ako využívať rôzne druhy dekorácií

Pri výbere dekorácií je dôležité mať základnú predstavuj o tom, čo chceme v zariaďovanom priestore dosiahnuť. Najmä u veľkých dekorácií je dôležité zohľadniť ich účel a súlad s ladením interiéru. Ak napríklad chceme dosiahnuť určitý farebný efekt, je dobré kombinovať veľké jednoduché dekorácie, ako sú tapety s bytovým textilom a vhodným osvetlením. Aj samotné osvetlenie môže plniť okrem praktickej aj dekoratívnu funkciu. Ak si zvolíte zaujímavé prevedenie dizajnu lámp či lustru, môžete tým významne zmeniť charakter miestnosti. Dnes sú veľmi obľúbené napríklad krištáľové lustre v modernom aj staromódnom prevedení. Tie dokážu vytvoriť dokonalý kontrast v kombinácii s minimalisticky zariadeným interiérom. Unikátnosť potom priestoru dodávajú umelecké predmety či drobnosti.

Veľké dekorácie a ich funkcia

Veľkými dekoráciami nemusia byť iba už uvedené tapety, bytový textil alebo umelecké diela, tvoria ale prevažnú väčšinu týchto predmetov. Ak chcete interiér ozvláštniť, môžete vyberať tapety so zvláštnou farbou alebo dizajnom, je však vždy potreba pamätať na to, že ak sú uplatnené tapety s výrazným vzorom, samotné vybavenie už by malo byť neutrálne a ladené do jednej farby. Pokiaľ uprednostňujete ozvláštňovanie priestoru umeleckými predmetmi, je vhodnejšie voliť neutrálne celkové zariadenia miestnosti vrátane bytového textilu, aby tieto predmety správne vynikli – dôležité je tiež vhodne pracovať s prirodzeným i umelým osvetlením. Samostatnou kategóriou veľkých dekorácií sú potom zrkadlá, ktoré priestor zväčšujú a dajú sa osadiť do veľmi zaujímavých rámov.

Prírodniny

Vedľa veľkých dekorácií sú druhou veľmi rozšírenou kategóriou, čo sa využívania týka, prírodniny – teda najmä živé rastliny a kvety. Ich výhodou je veľká variabilita a príjemné oživenie priestoru sviežim charakterom. Okrem rastlín je potom možné využiť ako dekorácie i nerasty, ktoré prinášajú do priestoru špeciálnu energiu a veľmi dobre sa s rastlinami dopĺňajú.

Drobné dekorácie pre individualizáciu priestoru

Drobné dekorácie sú obvykle lacné a majú pre majiteľa skôr sentimentálnu hodnotu. Do tejto kategórie patria drobné obrázky, suveníry, darčeky či sviečky. Veľmi dobrý dekoračný potenciál potom majú fotografie, predovšetkým tie osobné, ktoré je možné v rôznych veľkostiach a pekných rámoch rozvesiť ako obrazy – nielenže oživia priestor, ale zároveň vám pripomenú príjemné životné udalosti.