Dovolenka

Ako ušetriť za dovolenku?

Či študujeme alebo pracujeme, nemôžeme tieto činnosti vykonávať 24 hodín a 365 dní v roku. Každý z nás sa potrebuje aspoň z času na čas zastaviť, vydýchnuť a prísť na iné myšlienky. Ideálnym riešením je niekoľko dní oddychu, relaxu, ničnerobenia a zmena prostredia.

Keďže každý človek je iný, tak si aj pod pojmom dovolenka predstavuje každý niečo iné. Niekto uprednostňuje aktívny oddych, iný zasa dáva prednosť sladkému leňošeniu v hotelovej izbe alebo na pláži. To, čo máme spoločné, je potreba regenerácie nášho organizmu. Forma odpočinku je už na každom z nás.

V lete alebo v zime?

Väčšina ľudí čerpá dovolenku práve v letných mesiacoch kvôli teplému počasiu, horúcemu slniečku, ale aj kvôli deťom, ak sú ešte školopovinné a najdlhšie prázdniny majú v lete. Sú však aj takí, ktorí si užívajú voľné dni v zimnom období, ak milujú zimné športy-lyžovanie, bežkovanie či sánkovanie alebo si chcú vychutnať teplé krajiny, keď je u nás mrazivo a chladno.

Tak alebo onak, všetci rozmýšľame nad tým, ako čo najviac ušetriť za náklady spojené s dovolenkou. Existuje veľa možností, ako si užiť dovolenkové dni naplno, a pritom „minúť“ čo najmenej peňazí. Napríklad možno vyskúšať dovolenky tipu last minute – v poslednej chvíli, keď ceny za letenky a pobyty prudko klesajú alebo opak – first minute – v prvej minúte, ak si zabezpečujeme letnú dovolenku v zime. Každá z  ponúkaných variantov má svoje výhody a dá sa ušetriť v oboch prípadoch.

Ďalšie tipy ako ušetriť peniaze na dovolenke

Ak sa rozhodneme riešiť dovolenku, v prvom rade by sme mali začať výberom termínu. Ten úzko súvisí už so spomínanými pojmami last a first minute. Kto by si chcel užiť dovolenku v zime, tak je preňho najideálnejší čas na zarezervovanie zájazdu napr. v letných či jesenných mesiacoch, naopak letnú dovolenku sa oplatí zabezpečiť buď po novom roku, kedy cestovné kancelárie ponúkajú výpredajové akcie alebo zvoliť možnosť na poslednú chvíľu a čakať na najväčšie zľavy už s pobalenou batožinou.

Dôležitá je aj cieľová destinácia našej cesty. Samozrejme, je rozdiel medzi prímorskými a vnútrozemnými oblasťami. Prímorské letoviská majú sezónu počas jari a leta. V prípade vnútrozemných krajín si treba overiť, kedy je turistická sezóna. Mimo tohto obdobia bývajú zájazdy o dosť lacnejšie.

Ak sme na dovolenke, tak si ju chceme užiť naplno, a je samozrejmosťou, že nakupujeme či už jedlo, suveníry alebo platíme za vstupy do pamiatok či rôzne atrakcie. Treba však zvážiť, či je lepšie platiť v hotovosti alebo kartou. Ktorý spôsob platby nás vyjde lacnejšie. Ak je možnosť platby kartou, mali by sme ju využiť, pretože za výber hotovosti v zahraničí si väčšinou banky účtujú vysoké poplatky. Nie všade sa však dá platiť kartou, v tom prípade je vhodným riešením zmenáreň alebo banka.

Dôležitou vecou, na ktorú by sme nemali pred cestou zabúdať, je poistenie. Určite sa neoplatí riskovať a radšej si priplatiť pár eur navyše pre každý prípad. Nikdy nevieme, či nás nestretnú nejaké nepríjemnosti, aby sme boli istení cestovným poistením.

Za ubytovanie sa dá ušetriť najviac

Ubytovanie je jednou zo základných požiadaviek, na ktoré prihliadame pri výbere dobrej dovolenky. Ak chceme naozaj dovolenkovať za minimálne výdavky, musíme ubrať zo svojich požiadaviek na luxusné ubytovanie. Dnes už existuje množstvo lacnejších alternatív v podobe motelov či hostelov. Ďalšou možnosťou je využiť výhodných ponúk na ubytovanie od zľavových portálov ako sú napríklad Sorger.sk, ZlavaDna.sk alebo si zaujímavú dovolenku kúpiť u CK Daka.

Náklady na dovolenku sa odvíjajú aj od spôsobu dopravy do cieľa našej cesty. Do vzdialenejších destinácií by sme mali zvoliť vždy leteckú dopravu, pretože na väčšiu vzdialenosť je výhodnejšia a lacnejšia.

V neposlednom prípade môžeme ušetriť peniaze aj pri nákupe suvenírov, ak máme dar vyjednávať cenu a nekúpime hneď v prvom obchode, do ktorého vojdeme.

V podstate platí, že ak si chceme naplno vychutnať vytúženú dovolenku so svojimi blízkymi a zároveň ušetriť aj peniaze,  mali by sme sa na ňu dôsledne pripraviť.

Ako ušetriť za dovolenku?
5 (100%) 1 recenzie

Komentáře nejsou povoleny.