Ako vybrať bežecký pás?

DomovBlogAko vybrať bežecký pás?

Bežecký pás je ideálnym nástrojom pre pravidelné cvičenie, ak sa chcete dostať do potrebnej kondície a zachovať si atraktívne krivky v prípade, že nemáte veľa možností na behanie v teréne. Obľúbia si ho predovšetkým amatérsky športovci a športovkyne, ktorým na trénovanie nezostáva veľa času, alebo potrebujú posilňovať dolné končatiny. Pretože sa však jedná o pomerne vysokú finančnú investíciu a rozmerovo náročné zariadenie, mali by ste pred jeho zadovážením zvážiť niekoľko špecifických aspektov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť mieru jeho využívania a napokon aj celkovú spokojnosť s vlastnými výkonmi.

Aké charakteristiky by ste mali pri výbere bežeckého pásu zohľadňovať

Výber vhodného modelu bežeckého pásu pre konkrétneho užívateľa sa odvíja od štyroch základných rovín, ktoré sú definované:

  • technickým prevedením
  • rozmerovým riešením
  • prevádzkovým riešením
  • intuitívnosťou ovládacieho panelu a pokročilými technológiami

Rozhodovanie o kúpe konkrétneho modelu by malo byť následne smerované k tomu, aby daný typ cvičebného zariadenia odpovedal fyzickým a užívateľským schopnostiam, a zároveň sa s ním jednoducho manipulovalo a nezavadzal v prípade, že práve nie je využívaný.

Technické prevedenie

Technické prevedenie pásu zahrnuje predovšetkým spôsob, akým je riešené uchytenie a pohon pohyblivej plochy, aká celková nosnosť rámu a tiež ergonómia bočných úchopov a madiel. Pohyblivá plocha by mala byť (najmä ak sa chystáte kondične behať pri vyšších rýchlostiach) dobre odpružená, aby prenášala nárazy a nezaťažovala kĺby – ideálne je odpruženie pomocou špeciálnych prvkov, ktoré eliminujú vibrácie a ktoré sú nastaviteľné. Motor poháňajúci pás by mal byť kvalitný a umožňovať plynulý pohyb pásu i pri najvyššej rýchlosti – pri rozhodovaní si skontrolujte, či sa jedná o kvalitnú značku (je dobré si prečítať konkrétne recenzie výrobcov). Ergonómia pomocných konštrukčných prvkov a celková nosnosť rámu sú ďalšími dôležitými parametrami – nosnosť je potrebné vyberať s rezervou podľa vlastnej hmotnosti, ergonómiu madiel si ideálne vyskúšajte v behu.

TIP: Pri nákupe bežeckého pásu môžete využiť zľavový kód na Eshopist.sk alebo zľavový kód na Insportline.sk

Rozmery pásu

V tejto oblasti sa sleduje predovšetkým konfigurácia zariadenia, ktorá nadväzuje na fyzické charakteristiky užívateľa. Jedná sa predovšetkým o šírku a dĺžku pohyblivej plochy (pásu) a jej sklon. Plošné rozmery pásovej plochy udávajú jednak najväčšiu rýchlosť, ktorú by ste na nich mali používať, jednak predpokladanú výšku užívateľa. Pre jednoduchú chôdzu alebo pomalé behanie stačí menšia plocha pásu, tzn. šírka pohybujúca sa medzi 40 a 45 cm, vyššie už sú vhodné pre rýchlejší beh. Rovnako dĺžka by mala byť vyberaná podľa predpokladanej priemernej rýchlosti, ktorú sa chystáte dosahovať – pri behu sa krok predlžuje, takže vždy počítajte s tým, že v závislosti na vašej výške musíte adekvátne predĺžiť minimálnu dĺžku pásu. Sklon plochy je spravidla voliteľný, pri výbere by ste sa však mali orientovať na celkový rozsah sklonu, aby bol pre vás rovnako ako rozmery dostatočne komfortný.

Prevádzkové riešenie

Užívateľské vlastnosti zahrnujú predovšetkým jednoduchosť manipulácie s celým strojom a jeho skladnosť. Ak nemáte dostatok priestoru, aby ste pre pás vymedzili konkrétne miesto, je lepšie vyberať bežecký pás, ktorý sa jednoducho skladá, má odľahčenú konštrukciu a v zloženom stave sú jeho rozmery minimálne.

Intuitívnosť ovládanie

Ovládací panel zariadenia by pre vás mal byť jednoducho pochopiteľný a dobre ovládateľný. Pri behu by ste mali byť schopní meniť konkrétne charakteristiky pohybu a zariadenie v prípade nutnosti rýchlo zastaviť. Ak vám ovládací panel príde príliš zložitý, radšej sa skúste porozhliadnuť po inom modeli.