Ako vybrať zjazdové lyže?
DomovBlogAko vybrať zjazdové lyže?

Zima sa pomaly blíži a väčšina z nás sa už teší na sneh a všetky k nemu patriace radosti. Jednou z nich sú aj príjemné športové aktivity, medzi ktorými vyniká zjazdové lyžovanie. Ako ale vybrať ten správny typ lyží, ak už nutne potrebujeme nové, alebo sa na zjazdovku chystáme prvý raz? Dôležité je si uvedomiť, ako sa jednotlivé typy a modely líšia medzi sebou, a tiež ako naše vlastné schopnosti a telesné proporcie ovplyvňujú ovládateľnosť lyží. Výber vhodného produktu tak nezávisí primárne na cene, vždy je potreba si poriadne rozmyslieť, čo od nich vlastne okrem dizajnu očakávame.

Druhy lyží podľa konštrukcie

Lyže sú špeciálne upravené tvarovo a konštrukčne najmä podľa toho, do akého terénu sú určené. Určujúci je predovšetkým tvar jednotlivých častí či vykrojenie. Pre horšie terénne charakteristiky bývajú lyže vybavené väčšou šírkou, poprípade dĺžkou alebo špeciálnymi krivkami, ak sú určené pre náročnejšie prekážky, na štandardne upravených bežných zjazdovkách najlepšie uplatníte klasické zjazdové lyže. Z tohto pohľadu sú rozlišované tri základné typy lyží nadväzujúce na schopnosti lyžiara, a to:

  • rekreačné zjazdové lyže (pre začiatočníkov alebo rekreačných lyžiarov) s vysokou stabilitou
  • športové zjazdové lyže (určené pre pokročilejších lyžiarov) majú obvykle menšiu hmotnosť a šírku
  • závodné zjazdové lyže (pre profesionálov a lyžiarov s perfektnou technikou)

Ako vybrať vhodné zjazdové lyže

Pri výbere zjazdových lyží sa orientujeme predovšetkým podľa výšky a hmotnosti lyžiara. Pre rekreačných lyžiarov sa tieto parametre zohľadňujú skôr orientačne, dôležité sú najmä u zdatných športovcov, ktorí sa venujú lyžovaniu i na náročnejších terénoch alebo akrobacii.

TIP: Pri nákupe lyží využite zľavový kód Lyzelyze.sk

Šírka zjazdových lyží

Šírku lyží vyberáme predovšetkým s ohľadom na hmotnosť lyžiara, jeho schopnosti a terén, v ktorom bude lyžovať. Ľahší lyžiari-začiatočníci by si mali vyberať lyže mäkšie a s šírkou do 75 mm. Bežné rekreačné zjazdovky sa šírkou pohybujú medzi 70 a 75 mm, užšie lyže bývajú na športových alebo profesionálnych zjazdových lyžiach určených pre pokročilých lyžiarov pohybujúcich sa na upravenom teréne. Pre menej upravené terény a freeride sú určené lyže so šírkou 80-100 mm. Ťažší lyžiari by mali siahať po tvrdších a mierne rozšírených modeloch.

Dĺžka zjazdových lyží

Dĺžku lyží by sme mali voliť najmä podľa lyžiarskych schopností. U začiatočníkov by mali byť lyže kratšie, ideálne 140-160 cm (podľa výšky), u pokročilejších lyžiarov potom až do 185 cm.

Ďalšie kritériá

Okrem základných kritérií sa ďalej môžete pri výbere orientovať podľa rádiusu vykrojenia, ktorý je určujúci predovšetkým pre slalomky, a hlavne potom dizajn povrchu a cena. V súčasnej dobe je možné vyberať z celej škály rôznych značiek a výrobcov. Lyže je možné si kúpiť v kamenných obchodoch so športovými potrebami, alebo online z pohodlia domova. Pri nákupe online naviac obvykle narazíte na veľmi príjemné zľavy.