Ako vybrať domáce kino
DomovBlogAko vybrať domáce kino

Domáce kino je kompletná audiovizuálna zostava, prostredníctvom ktorej je možné dosiahnuť pri sledovaní televízie či filmov podobných efektov, ako pri návšteve kinosály. Domáce kino je veľmi populárnym elektronickým vybavením domácnosti, pri jeho výbere je však  nutné zvážiť pomerne veľké množstvo parametrov, pretože ide o relatívne veľkú investíciu. Predtým, než sa začnete obzerať po konkrétnej zostave, ktorú by ste si chceli zadovážiť, je dobré si najskôr vyčleniť z rozpočtu maximálnu sumu, ktorú ste ochotní na tento typ elektroniky obetovať.

Na čo sa primárne zamerať pri výbere domáceho kina

Pri výbere konkrétneho produktu máte dve možnosti, ako sa k nákupu postaviť. Buď si môžete kúpiť hotovú zostavu, ktorá je spravidla ako celok lacnejšia, alebo vyberať každú súčasť samostatne podľa recenzií či parametrov. Druhá z možností je obvykle nielen časove, ale aj finančne náročnejšia. Základná zostava je tvorená nasledujúcimi súčasťami:

  • televízia (alebo projektor)
  • prehrávač (DVD alebo Blue-ray)
  • sústava reproduktorov so zosilňovačom

Každá z týchto súčastí stojí v podstate samostatne, k dosiahnutiu kino efektu je nutné celú zostavu (najmä reproduktory) správne rozmiestniť tak, aby bol finálny zvuk správne vyvážený. Ak sa rozhodnete pre nákup kompletnej zostavy, sú jej konečné parametre dané a mali by ste sa orientovať jednak podľa rozlíšenia televízie, a ďalej podľa zvukového systému. Výber prehrávača závisí predovšetkým na tom, ako kvalitné média chcete prehrávať.

Výber kompletnej zostavy

Pri výbere kompletnej zostavy (All-in-one) je vždy cena úmerná kvalite. Ak si vyberiete lacnejšiu zostavu, obvykle nedosiahnete veľmi výrazných výhod v porovnaní s bežnou televíziou. Ich súčasťou je obrazovka so základným HD Ready rozlíšením a jednoduchý zvukový systém. Všetky kompletné zostavy majú jednu veľkú nevýhodu, a tou je priestorové obmedzenie (približne na priestor s plochou 5×5 m). Ak chcete domáce kino do väčšej miestnosti, je lepšie si zadovážiť customizovaný systém.

Typ televízie

Ak vyberáte kompletnú zostavu, vždy sa orientujte na typ televízie a zvukového systému. U televízie je hlavným parametrom rozlíšenie, ktoré je charakterizované ako:

  • HD Ready
  • Full HD
  • Ultra HD alebo 4k

Full HD je optimálnou voľbou, 4k je pokročilou technológiou s veľmi vysokou ostrosťou detailov. Okrem rozlíšenia je dobré sledovať i jas a podfarbenie obrazu, ktoré sú udávané typom displeja, tzn. LCD, LED alebo OLED – LCD televízie sú základ, LED majú lepší jas a kontrast ale zhoršenú farebnosť najmä tmavších odtieňov, OLED tento problém riešia, ale sú o triedu drahšie, čo ovplyvňuje i celkovú cenu zostavy.

Zvukový systém

U zvukového systému je určujúci typ a počet reproduktorov. Najlacnejšie zostavy majú iba dva reproduktory so subwooferom (systém 2.1) s minimálnym vplyvom na celkový zvukový efekt. Priestorového efektu je možné dosiahnuť pri zostave 5.1 a vyššie, jednotlivé reproduktory je možné rozložiť do celej miestnosti tak, aby vhodným zapojením zvuk modelovali.

K tomu, aby ste si svoje domáce kino užívali naplno, potrebujete aj obývačkovú stenu. Ak neviete, pre ktorú zo širokého výberu sa rozhodnúť, skúste neutrálnu: sivú obývaciu stenu. Na Biano.sk však majú rôzne farby, materiály, povrchy, ceny. Stačí zaškrtnúť filtre, ktoré vám vyhovujú.