Ako vybrať snubný prsteň
DomovBlogAko vybrať snubný prsteň

wedding-322034_1280

Sobáš je jedným z dôležitých životných krokov, ku ktorému sa väčšina párov rozhodne s cieľom posunúť partnerský vzťah do ďalšej úrovne. Príprava sobáša býva veľmi náročná (najmä ak ide o tradičnú oslavu s väčším počtom hostí) i malé svadby však vyžadujú zariadenie celej škály detailov – výzdoba, odevy a v neposlednom rade i obrúčky. Svadobné obrúčky či snubné prstene je nutné rovnako ako šaty či kyticu zadovážiť priamo na obrad a nastávajúcim manželom sa ponúka široké spektrum možností, aký typ vybrať.

Čo zohľadniť pri výbere snubných prsteňov

Snubné prstene sa vyrábajú v niekoľkých variantoch, ktorým odpovedá i výška investície, ktorú je nutné na konkrétny typ svadobnej obrúčky vynaložiť. Vzhľadom k pravidelnosti nosenia tohto druhu šperku by mali byť svadobné obrúčky vyberané tak, aby boli z kvalitného a trvácneho materiálu a pekného nadčasového prevedenia, ktoré sa hodí ku každému oblečeniu. Zároveň by ste pri výbere mali dbať na to, aby zdobenie neprekážalo pri bežných každodenných činnostiach.

Materiál snubného prsteňa

Svadobné obrúčky sa štandardne vyrábajú z drahých kovov buď v jednoduchom, alebo ozdobnom štýle, pričom zdobenie e typický najmä pre prsteň určený pre nevestu – prsteň pre ženícha býva obvykle jednoduchý. Pre výrobu snubných prsteňov sa používa:

  • zlato – najbežnejší kov pre výrobu snubných prstienkov, používajú sa všetky farby, teda biele, žlté i ružové
  • striebro – je v porovnaní so zlatom lacnejšie a menej trvácne, je nutné ho častejšie čistiť
  • chirurgická oceľ – ponáša sa na biele zlato, má dlhú životnosť a je oveľa lacnejšia
  • platina – tento materiál je z pomedzi všetkých najdrahší, obrúčky z platiny sú veľmi odolné a hypoalergénne
  • titan – tento veľmi pevný kov je tiež hypoalergénny a veľmi pekný, jeho nevýhodou je nemožnosť realizovať dodatočné úpravy na veľkosti prsteňov

Štýl snubného prsteňa

Po výbere materiálu prichádza na rad samotný štýl, ktorý pre snubný prsteň zvolíte. Štandardne sú snubné prstene vyrábané ako párové, teda s rovnakým alebo obdobným štýlom zachovávajúcim špecifický ráz obidvoch šperkov, ktoré k sebe patria, a to platí i pre prípady, kedy je dámska polovica série oveľa viac zdobená. Primárnou štýlovou úpravou je samotné opracovanie kovu, ktoré môže byť buď lesklé, alebo matné – využívajú sa oba varianty a každý z nich má svoje osobité kúzlo. Druhým aspektom je potom implementácia ozdobných prvkov a drahých kameňov. Klasické svadobné obrúčky sú tvorené iba masívnym krúžkom bez ozdôb, moderné prstene potom môžu byť ozdobené geometrickými prvkami, kombináciou kovov či farebnými ozdobami. Najmä u zlatých snubných prsteňov sa využíva osadenie briliantami, a to predovšetkým u dámskych prstienkov – pánsky snubný prsteň máva skôr masívny charakter, dozdobený môže byť menším kamienkom.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavový kupón Sperky-eshop.skZľavový kód Olivie.sk