Ako posilniť imunitu pred nadchádzajúcim zimným obdobím

DomovBlogAko posilniť imunitu pred nadchádzajúcim zimným obdobím
pumpkin-1768857_1280

S jesenným a zimným obdobím je človek stále viac vystavovaný prostrediu a faktorom, ktoré môžu mať negatívny vplyv na jeho zdravie. Práve kratšie dni s menším objemom slnečného žiarenia, nižšia teplota a vyššia vlhkosť predstavujú veľmi priaznivé podmienky pre šírenie kvapôčkových infekcií. Rozvoj predovšetkým respiračných ochorení v jesennom a zimnom období je hlavný dôvod, prečo by sme sa mali dostatočne chrániť a posilňovať svoju imunitu, ktorá im pomáha predchádzať alebo zmierňovať ich priebeh.

Čím podporiť imunitu na jeseň a v zime

Imunitný systém človeka je podporovaný predovšetkým vhodnými látkami, ktoré sa podieľajú na tvorbe protilátok proti bežným i závažnejším ochoreniam. Ide predovšetkým o cenné vitamíny a minerály, ktoré je potrebné neustále doplňovať, lebo sú kontinuálne spotrebovávané v rámci telesných procesov. V letnom období sme neustále vystavený slnečnému žiareniu po väčšinu dennej doby a naviac máme k dispozícii dostatok čerstvých zdrojov živín. S jeseňou začne oboje postupne ubúdať a je nutné vitamíny a minerály získavať iným z iných zdrojov, ale vo väčšej miere, aby bol váš organizmus schopný účinne sa brániť zhoršeným okolitým podmienkam.

Vitamíny a minerály dôležité pre imunitu

Medzi látky, ktoré sú nevyhnutné pre posilnenie imunity patria nasledujúce vitamíny a minerály:

  • vitamín A – chráni pred infekčnými ochoreniami, podporuje zdravé sliznice
  • vitamín B – podporuje správny metabolizmus
  • vitamín C – pomáha zvyšovať tvorbu bielych krviniek a tím telu bojovať proti vírusom a baktériám
  • vitamín D – je dôležitý pre posilňovanie imunity vnútorných tkanív, zvyšuje celkovú obranyschopnosť organizmu
  • zinok – urýchľuje hojenie tkanív

Jednotlivé vitamíny a minerály je možné doplňovať formou tabletiek, pre telo prospešnejšie je však ich prijímanie zo stravy, ktorá by tak mala byť bohatá na zeleninu (vitamín A), obilniny, strukoviny a ryby (vitamíny B a D), citrusové ovocie, kyslú kapustu a rakytník (vitamín C), vajcia (vitamíny A a D), hovädzie mäso, mlieko a vnútornosti (zinok).

Ďalšie látky podporujúce imunitu

Vedľa vitamínov a minerálov je možné zo stravy získavať i ďalšie látky, ktoré pomáhajú bojovať s patogénmi bežne rozšírenými v jesennom a zimnom období. Ide najmä o prírodné antibiotiká z cesnaku, probiotiká nachádzajúce sa v mliečnych výrobkoch podporujúce správne trávenie a črevnú mikroflóru, ktorá sa podieľa na tvorbe protilátok, či bielkoviny umožňujúce tvorbu imunitných látok. Veľmi dôležité je tiež pravidelné pitie, ktoré pomáha z tela odplavovať škodliviny.

Čím ešte podporiť imunitu

Okrem správneho stravovania je možné imunitu podporiť i ďalšími spôsobmi. Primárne ide o dostatok pohybu na čerstvom vzduchu – ideálne je tráviť čas vonku behom slnečných dní, pretože zo slnka je možné ďalej získavať vitamín D. Pro podporu imunity by ste mali dodržovať niekoľko pravidiel, ktorá vám pomôžu sa z nebezpečnými patogénmi vyrovnať, optimálne je vedľa dostatku pohybu snažiť sa otužovať, dodržovať spánkovú hygienu a udržiavať si dobrú náladu.