Ako vybrať vybavenie na futbal

DomovBlogAko vybrať vybavenie na futbal

Futbal je obľúbený kolektívny šport, ktorému sa venujú deti i dospelí nielen v profesionálnej, ale predovšetkým na amatérskej úrovni. Veľa klubov pôsobí výhradne záujmovo a vyznačuje sa špecifickou atmosférou. Futbal je možné hrať celoročne a často vyžaduje i individuálny tréning, typický je možnosťou športovanie v interiéry i exteriéry. Pre oba prípady je však nutné mať vhodné vybavenie, ktoré sa neobmedzuje iba na správne oblečenie a obuv, ale tiež na náčinie a ochranné prvky. Kompletné vybavenie sa tak odvíja predovšetkým od toho, akú konkrétnu pozíciu v tíme zastáva, či ako náročná je úroveň športovania.

Vhodné oblečenie a obuv na futbal

Oblečenie na futbal obvykle tvorí jednoduchý dres klasického štýlu skladajúce sa z voľnejšieho trička a krátkych nohavíc, ktoré je možné do chladnejšieho počasia doplniť funkčným oblečením. Dresy je možné zadovážiť v rôznych farebných variantoch či prevedeniach a tiež veľkostiach podľa veku športovca. Vzhľadom k relatívnej univerzálnosti je základným kritériom výberu oblečenia na futbal predovšetkým pohodlie a vkus. U obuvi určenej pre hráčov futbalu (ale i iných športov) je nutné rozlišovať niekoľko typov v závislosti na tom, na akom povrchu bude šport realizovaný.

Výber topánok na futbal

Bežným povrchom, na ktorom sa odohrávajú futbalové zápasy, je zatrávnené ihrisko, nie je však výnimkou ani hra na antuke, alebo v interiéry. V zásade sú rozlišované 4 hlavné kategórie topánok na futbal (kopačiek), ktoré zahrnujú:

  • lisovky – s vylisovanými štupľami určené pre prírodnú trávu optimálnych vlastností a pevnú pôdu
  • kopačky so šróbovacími štupľami – alebo kombinované so štupľami vylisovanými sú určené na menej súdržné povrchy
  • kopačky s malými štupľami – určené na umelú trávu
  • sálovky – používané v interiéry s relatívne hladkou profilovanou podrážkou z nefarbiaceho materiálu

Ceny kopačiek sa odvíjajú predovšetkým od materiálov použitých k ich výrobe. Štandardne sú najlacnejšie kopačky určené pre začiatočníkov, ktoré sa vyrábajú z menej kvalitných a technologicky prepracovaných materiálov, než u amatérskych, poloprofesionálnych alebo profesionálnych modelov.

Protektívne prvky

Okrem oblečenia a topánok sú dôležitou súčasťou vybavenia na futbal i ochranné prostriedky. Obyčajne sa využívajú dva typy ochranných pomôcok, a to:

  • ochranné pomôcky pre hráčov v poli
  • ochranné pomôcky pre brankárov

Aké ochranné prvky zvoliť pre hráčov v poli

U hráčov v poli sa obvykle využívajú najmä chrániče holení, ktoré spevňujú lýtka. Chrániče holení využívajú prakticky všetci hráči a ich výber závisí predovšetkým na výške každého športovca. Zadovážiť si ich je možné v dvoch prevedeniach – ako chrániče holení alebo v kombinácii s chráničmi členkov.

Ochranné prvky pre brankároch

Vzhľadom k väčšiemu riziku zranenia využívajú brankári okrem ochrany holení naviac chrániče na kolená a brankárske rukavice. V niektorých prípadoch je možné doplniť ich i helmou.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavy SportFutbal.skZľavový kód SportbyZľavové kupóny Total Store