Ako vybrať oblečenie na motorku
DomovBlogAko vybrať oblečenie na motorku

Jazda na motocykli je špecifická predovšetkým vysokou rýchlosťou a na rozdiel od automobilu i výrazným pôsobením okolitého prostredia. Práve tieto dva aspekty vyžadujú, aby oblečenie a ďalšie ochranné pomôcky, ktoré používajú motocyklisti, boli prispôsobené nepriazni počasia i prípadným neočakávaným problémom na ceste odpovedajúcou pevnosťou, odolnosťou a protektívnym charakterom. Pri výbere oblečenia a doplnkov na motorku je tak potreba venovať zvláštnu pozornosť nielen ich vzhľadu a aerodynamickým vlastnostiam, ale predovšetkým ich funkčnosti.

Oblečenie a doplnky pre jazdy na motorke

Kompletnú výbavu motorkára obvykle tvorí:

  • oblečenie (nohavice a bunda alebo kombinéza)
  • rukavice
  • topánky
  • helma

Pri výbere jednotlivých kusov je potrebné sa orientovať na typ motorky i obvyklý spôsob jazdy, či jej cieľ. Pre vyhliadkové jazdy sa totiž hodí iná výbava, než akú by ste si mali zadovážiť na športové jazdy na okruhu.

Oblečenie na motorku

Oblečenie na motorku je možné kúpiť v niekoľkých variantoch zahrnujúcich jednak materiálové, jednak strihové riešenie. Ak plánujete svoju motorku využívať predovšetkým na rýchlostný tréning na okruhu, rozhodne lepšie využijete jednodielne kombinézy z pevného materiálu, ktoré vás ochránia pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami a sú vybavené vnútornými chráničmi v rizikových partiách. Pre jazdenie po bežných cestách na výlety apod. Je vhodnejšie oblečenou dvojdielne, skladajúce sa z nohavíc a bundy, ktorých výhodou je veľká variabilita a design a o niečo vyššia flexibilnosť v nosení. Dvojdielne komplety sa vyrábajú prednostne v dvoch materiálových riešeniach, a to z:

  • kože, ktorá vyniká predovšetkým trvanlivosťou a vysokou pevnosťou, pri kvalitnom ošetrovaní potom i veľmi dobrou odolnosťou voči poveternosti, hodí sa najmä pre športové motorky
  • textil – zahrnujúci rôzne pokročilé látky a membrány, umožňujúce výrazne znížiť hmotnosť a pohodlie oblečenia pri zachovaní jeho funkčnosti, odolnosť a pevnosť textilných búnd a nohavíc ale nedosahuje úrovne kožených produktov, hodí sa najmä pre cestné motorky

Pred kúpou oblečenia je vždy potrebné si ho vyskúšať a overiť si prítomnosť ochranných prvkov pro kompletnom zapnutí. U koženého oblečenia je možné vyberať presne sediacu veľkosť, pretože sa časom roztiahne. Oblečenie by vás nemalo tlačiť v takých polohách, ktoré odpovedajú sedeniu na motorke, teda v drepe a s mierne pokrčenými rukami.

Rukavice

U rukavíc platia rovnaké podmienky výberu ako u oblečenia – primárne je potrebné zaistiť, aby vás netlačili či neodierali behom jazdy. Ak vyberiete rukavice správnej veľkosti, vyskúšajte si predovšetkým úchop riadidla.

Topánky

Topánky na motorku sa vyrábajú tiež v niekoľkých dizajnových a funkčných variantoch podľa toho, na akú motorku a jazdenie budú určené. Pre rýchle motorky sa využívajú športové alebo motokrosové topánky, pre vyhliadkové jazdy cestné topánky na motorku. Dôležité je, aby dobre sedeli a zároveň poskytovali pevnú oporu pre členky. Topánky je nutné si vyskúšať obe topánky, na výber sú topánky kožené alebo textilné s vystužením a membránami pre zvýšenú odolnosť voči poveternosti.

Helma

Pri výbere helmy je potrebné si rozmyslieť, aký model sa najlepšie hodí pre daný účel. U športových motoriek je vždy potrebné vyberať integrálnu helmu, u cestných je možné využívať helmy otvorené. Dôležitým parametrom helmy je trieda ochrany a veľkosť – po zapnutí nesmie byť možné helmu z hlavy zložiť, zároveň by však nemala nikde tlačiť.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavové kódy MotoobchodZľavový kupón Market 24Zľavový kupón Profigaraz.sk