Ako vybrať záhradnú kosačku
DomovBlogAko vybrať záhradnú kosačku

Záhradná kosačka je dôležitou súčasťou klasického vybavenia majiteľov rodinných domov so záhradnou alebo chatiek, ktoré disponujú väčšou trávnatou plochou. Tá vyžaduje vždy odpovedajúci prístup k údržbe a ošetrovaniu, aby bol zaistený jej dlhodobý zdravý vzhľad a optimálnu dĺžku porastu. Kosenie trávy je pravidelná činnosť, ktorú je nutné vykonávať v intervaloch zohľadňujúcich aktuálnu vegetačnú aktivitu od jari až do jesene, celkové obdobie trvá približne pol roka a opakuje sa každoročne, preto je pri výbere vhodnej záhradnej kosačky nutné postupovať obozretne tak aby svojím výkonom a ergonómiou odpovedala potrebám užívateľa.

Aké parametre sledovať pri výbere kosačky

Primárnym kritériom pri výbere záhradnej kosačky je charakter plochy, ktorá ňou bude kosená, a to jednak z hľadiska jej rozlohy, jednak s ohľadom na typ povrchu (rovný, členitý, svažitý apod.). V tomto smere je potrebné u jednotlivých modelov zvážiť nielen ich výkon, ale i:

  • rozchod nožov, teda celkovú šírku kosenej plochy
  • jednoduchosť manipulácie – najmä u náročnejších terénov
  • typ pohonu a zberného systému

Výber kosačky podľa veľkosti noža

Nielen celkové rozmery kosačky, ale aj veľkosť rozchodu noža (nožov) definujúca šírku koseného pásu sú dôležitými parametrami, ktoré sa vzťahujú predovšetkým k rozlohe kosenej plochy. V tomto smere sa aplikuje základné pravidlo, ktoré odporúča pre plochy menšie ako 250 m2 záber okolo 40 cm, u rozlohy približne do 500 m2 potom 45 cm a u väčších plôch modely so záberom 50 cm.

Špecifiká týkajúce sa terénu záhrady

Ďalším aspektom, ktorý by mal byť uvažovaný pri výbere kosačky, je rovinnosť záhrady. Ak sú terénne podmienky plochy náročnejšie (variabilná rovinnosť, svahovitosť, členitosť apod.), je potrebné vyberať kosačku s dobrou ergonómiou a manipulovateľnosťou, tzn. nízkou hmotnosťou a prípadnými prídavnými technológiami, ako je pojazd samochodných kosačiek. U výrazne sa zvažujúcich terénov sú ideálne kosačky s vysokým výkonom a vlastným motorom.

Typy kosačiek podľa pohonu

V zásade sú rozlišované tri základné typy pohonu, podľa ktorých rozoznávame kosačky:

  • elektrické
  • akumulátorové
  • benzínové

Elektrické kosačky sú výhodné najmä pre menšie plochy priliehajúce k zástavbe, pretože vždy vyžadujú prístup k elektrickej zásuvke. Pohon je realizovaný pomocou kontinuálne napájaného elektromotora, ich nevýhodou je nižší výkon a tiež prekážajúca prívodní šnúra, sú však veľmi tiché a jednoducho sa ovládajú i udržujú. Variantom na elektrické kosačky sú akumulátorové modely, ktoré sú poháňané batériou s možnosťou pravidelného dobíjania. Akumulátorové kosačky ponúkajú výhody v podobe tichej prevádzky a optimálnej výkonnosti, hodia sa však skôr do nenáročných terénov a je možné ich zadovážiť i v robotickej úprave. Klasickým typom sú potom benzínové kosačky, ktoré sa vyznačujú vysokým výkonom a jednoduchou manipuláciou i v náročnom teréne.

Zberné systémy

Uvedené typy kosačiek sú obvykle vybavené zberným košom alebo kontinuálnou bočnou výpustkou. Zberný kôš je výhodnejší najmä ak chcete zeleň zbierať na jednom mieste, kontinuálne odhadzovanie vyžaduje následné zhrabanie.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavový kód Boel.skZľavový kupón Market 24