Ako na výber roliet?
DomovBlogAko na výber roliet?

Tieniaca technika je jedným zo základných vybavení interiéru, ktoré môže mať nielen funkčný, ale aj dekoratívny charakter. Pri výbere vhodného typu tieniacej techniky je potrebné sa orientovať na niekoľko charakteristických parametrov, pričom primárne je potrebné sa rozhodnúť medzi dvomi základnými skupinami pre inštaláciu v interiéry, a to medzi žalúziami a roletami. Oba tieto typy tieniacej techniky sa vyznačujú svojimi výhodami. 6alúzie sa obvykle hodia tam, kde je potrebné kontinuálne regulovať priepustnosť svetla, ktorá je daná náklonom jednotlivých lamiel. Rolety naopak ponúkajú iba jeden parameter priepustnosti zakladajúci sa na charakteristikách materiálu, z ktorého sú vyrobené, a jeho vlastnostiach. Obvykle je však možné ich zadovážiť v širšej škále dekorov a veľmi variabilnom prevedení.

Výber vhodného typu roliet

Ak sa rozhodnete pre vnútornú roletu ako hlavný tieniaci prvok vášho interiéru, môžete si vyberať z niekoľkých typov v závislosti na prevedení, typu montáže a spôsobe ovládania.

Typ montáž rolety

Rolety môžu byť na stavebnom otvore inštalované tromi prístupmi, a to:

  • na rám okna – jednoduchým systémom, ktorý vyžaduje uchytenie nosného prvku, z ktorého sa roleta odvíja, po stranách, ktorý môže byť doplnený vodiacimi šnúrami držiacimi roletu pri rozvinutí na mieste
  • na stenu – prípadne na strop podobným systémom ako u inštalácie na rám okna s väčšou pokryvnou plochou umožňujúcou zatienenie celého otvoru bez ohľadu na veľkosť obloku
  • na nosnom ráme – teda so samostatnou inštalačnou konštrukciou umožňujúcou montáž kdekoľvek

TIP: Využite zľavový kód na Fexi

Ovládanie rolety

Veľmi dôležitým parametrom pri výbere rolety je spôsob jej ovládania. Obvykle sa aplikujú systémy retiazkou alebo sťahovaním, ak je uplatnený manuálny systém. V súčasnosti je možné zadovážiť tiež automatické systémy, ktoré vyžadujú implementáciu ďalších vodiacich prvkov a elektrifikáciu. Spôsob ovládania tiež určuje, či sa roleta sťahuje odvíjaním, alebo rozkladaním.

Materiál rolety

Veľmi dôležitou charakteristikou rolety je potom jej materiál, ktorý udáva nielen jej priepustnosť, ale i jednoduchosť údržby. Najčastejšie sa používajú dva typy, a to látkové alebo bambusové rolety. Látkové rolety ponúkajú širokú škálu dekorov a tkanín, ktoré sa jednoducho ošetrujú praním v práčke. Tieto tkaniny sa vyznačujú rôznou odolnosťou, izolačnými schopnosťami a zatienením. Vyberať je možné z:

  • klasické látkové rolety – s dekoratívnym povrchom a nízkou alebo vysokou priepustnosťou
  • deň a noc – rolety zo špeciálnej tkaniny s dobrou priepustnosťou z vnútornej strany ale s nízkou priepustnosťou zvonka
  • blackout – roleta s veľmi nízkou priepustnosťou

Bambusové rolety sú výhodné predovšetkým pre svoj prírodní a veľmi dekoratívny vzhľad s jednoduchým ošetrovaním. Tento typ roliet však nechráni pred slnečným žiarením a vyžaduje náročnejšiu údržbu.